Działka rekreacyjna - jak wybrać najlepszą lokalizację?
Wiele osób decyduje się dzisiaj na zakup działki rekreacyjnej. Z jednej strony zamierzamy ją wykorzystać jako miejsce na urlop. Z drugiej strony liczymy na dodatkowy zarobek. Jak wybrać tą najlepszą i najbardziej opłacalną?
Jeżeli działka ma stanowić dobre miejsce dla ciebie i innych, warto zadbać o ciekawe sąsiedztwo i otoczenie. Właśnie dlatego szczególnie popularne są działki nad morzem albo w górach. Jeżeli stanowią dobry punkt wypadowy do wyjścia na plażę albo na górskie wycieczki, z pewnością będą cieszyły się dużym zainteresowaniem przez cały rok. Masz zatem wybór - albo sam spędzisz tam wakacje, albo korzystnie wynajmiesz działkę turystom. Sprawdź też, jaka infrastruktura planowana jest w danym, upatrzonym miejscu. Działka powinna posiadać dogodny dojazd, ale również przyjazne sąsiedztwo. Upewnij się, że w najbliższej okolicy w krótkim czasie nie wyrosną szpecące bloki albo inna, uciążliwa zabudowa - radzi Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Warto też sprawdzić dostępne dokumenty. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy dla danego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, możemy na jego podstawie ustalić, jakie są dopuszczalne zasady budowania w tym miejscu. W przypadku braku planu, konieczne jest wystąpienie o ustalenie warunków zabudowy, które pełnią w zasadzie tę samą funkcję, ale odnoszą się do dużo mniejszego obszaru. Być może też sprzedający zadbał już o pozyskanie tych dokumentów i ewentualny nabywca nie będzie miał w tym zakresie żadnych problemów. No i oczywiście nie możemy zapominać o uzbrojeniu. Należy sprawdzić, czy działka ma dostęp do prądu, wody, gazu oraz kanalizacji. Jeżeli wciąż nie dopełniono tych formalności, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o określenie warunków doprowadzenia określonych mediów. Oczywiście wykonanie niezbędnych przyłączy wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami, więc warto to uwzględnić, rozpatrując określoną cenę nieruchomości. Najbardziej problematyczna i kosztowna będzie sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Najmniejsze trudności generować będzie natomiast łącze internetowe oraz telefoniczne.
Mając już na celu określoną działkę, warto też poprosić o numer księgi wieczystej tej nieruchomości. Na tej podstawie zweryfikujemy, kto jest właścicielem nieruchomości, czy nieruchomość posiada jakiekolwiek obciążenia w postaci służebności przesyłu lub innych albo też ustanowioną hipotekę. Wszystkie te informacje możemy pozyskać bez wychodzenia z domu. Elektroniczne księgi wieczyste dostępne są bowiem na stronie www.przegladarka-ekw.ms.gov.pl. Warto stawiać na solidnych partnerów biznesowych. Jeżeli kupujemy działkę od przedsiębiorstwa, a nie od osoby prywatnej, dobrze jest też zweryfikować samą firmę. Można na przykład sprawdzić ten podmiot w rejestrach przedsiębiorców - CEIDG albo KRS. Można też poczytać opinie na jej temat, pisane w internecie - dodaje Bartłomiej Kuźniar.