Reklama

Działki - spadków nie widać

Poziom cen wokół dużych miast jest skorelowany z poziomem cen w ośrodku centralnym. Najdroższe są okolice Warszawy, gdzie ceny działek budowlanych zaczynają się od 135 złotych w Błoniach a kończą na 800 złotych w Izabelinie. Kolejne w rankingu najdroższych miejscowości są okolice Poznania, z cenami od 90 do 245 złotych za metr kwadratowy.

Ceny ofertowe w I kwartale 2010

Reklama

W ciągu ostatnich 3 miesięcy średnie ceny ofertowe działek w największych polskich miastach nie uległy obniżkom. W Warszawie i Gdańsku pozostają na tym samym poziomie, w Krakowie i Poznaniu wzrosły o około 3 proc., a we Wrocławiu o 11 proc.

W porównaniu z ubiegłym rokiem (I kwartałem 2009) w Warszawie, Krakowie i Poznaniu ceny są niższe o odpowiednio 13 proc., 4,3 proc.i 2 proc., natomiast we Wrocławiu średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 7 proc., a w Gdańsku o 3,4 proc. W skali roku zdecydowanie zmieniły się minimalne ceny działek dostępnych w poszczególnych miastach: w Warszawie ze 130 do 60 złotych, w Gdańsku z 75 do 48 złotych. O kilkaset złotych niższe są również ceny maksymalne. Zmiany cenowe w tym segmencie rynku nieruchomości są jeszcze wyraźniej widoczne w analizie struktury cenowej oferty działek budowlanych.

W stolicy najłatwiej o zakup działki w cenie od 500 do 1000 złotych za metr kwadratowy. Takie oferty stanowią 59,3 proc.wszystkich ogłoszeń, podczas gdy w IV kwartale 2009 dominowały oferty w cenie powyżej 1000 złotych za metr i stanowiły ponad 53 proc.ofert sprzedaży. Warto zauważyć drastyczne ograniczenie podaży działek o najwyższych cenach: z 9 proc.przed rokiem i 14 proc.w IV kwartale 2009 do zaledwie 2,6 proc.obecnie.

W Krakowie największy, niemal 36 proc.udział w podaży mają działki w cenie od 200 do 300 złotych za metr kwadratowy. Warto zauważyć, iż w porównaniu z IV kwartałem 2009 zmniejszyła się dostępności działek od 100 do 200 złotych za metr z 30 do 18 punktów procentowych. Ta zmiana tłumaczy wzrost średniej ceny w Krakowie w ciągu ostatniego kwartału.

Znaczący -11 proc.- wzrost średniej ceny ofertowej we Wrocławiu, wynika również z braku na rynku działek najtańszych. W porównaniu z IV kwartałem ich liczba skurczyła się z 18 do 6 punktów procentowych. W Gdańsku najwięcej ofert można znaleźć w przedziale do 150 złotych za metr. W Poznaniu w I kwartale najwięcej ofert sprzedaży dostępnych było w przedziale pomiędzy 500 a 700 złotych. Duża ilość działek oferowanych w tych wysokich cenach wywindowała średnią. W efekcie, w I kwartale 2010 Poznań uplasował się na drugim miejscu zaraz po Warszawie w rankingu najdroższych działek budowlanych w Polsce.

Okolice dużych miast

Poziom cen wokół dużych miast jest skorelowany z poziomem cen w ośrodku centralnym. Najdroższe są okolice Warszawy, gdzie ceny działek budowlanych zaczynają się od 135 złotych w Błoniach a kończą na 800 złotych w Izabelinie. Kolejne w rankingu najdroższych miejscowości są okolice Poznania, z cenami od 90 do 245 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku okolic dużych aglomeracji w ciągu ostatnich 12 miesięcy wszędzie nastąpiły obniżki średnich cen ofertowych i sięgały nawet 22 proc.(Jelcz-Laskowice koło Wrocławia). W przypadku działek budowlanych zmiany cen uwarunkowane są w dużej mierze wielkością podaży. Bardzo ograniczona podaż w granicach miast hamuje spadki cen, a większa dostępność wokół nich tłumaczy to wyższe obniżki.

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | Warszawa | raty | zakup | Działki | Wrocław | rata | ing | pekao | kredyt | noble | waluty | stawki | oprocentowanie | Poznań | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »