Reklama

Dziś za średnią pensję kupisz o połowę większe mieszkanie niż przed kryzysem

Za roczną pensję mieszkaniec Katowic może w swoim mieście kupić niespełna 12 m kw. mieszkania. W Krakowie wynik jest o połowę niższy, ale i tak znacznie lepszy niż jeszcze 5 lat temu. Od 2008 roku o około 19 proc. wzrosły bowiem wynagrodzenia, a o 26 proc. spadły ceny mieszkań.

Od cenowego szczytu na rynku mieszkaniowym mija już pięć lat. W tym czasie przeciętne "M" w dużym mieście straciło na wartości 26 proc. Gdyby uwzględnić dane GUS o tym, o ile w międzyczasie inflacja podniosła ogólny poziom cen, to możemy oszacować, że dziś za metr mieszkania trzeba realnie zapłacić 37,1 proc. mniej niż na początku 2008 roku.

Z drugiej strony przeciętne wynagrodzenie w ciągu ostatnich 5 lat rosło, co przełożyło się na większą dostępność mieszkaniową. Zgodnie z informacjami GUS, w 2008 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce wynosiło 3158,48 zł miesięcznie. W 2011 roku było to już 3625,21 zł miesięcznie, a najnowsze dane GUS sugerują, że w 2012 roku wynagrodzenia mogły wzrosnąć o kolejne 3,4 proc. (póki co dane są dostępne dla sektora przedsiębiorstw).

Reklama

Dziś zakupy mogą być o połowę większe

W efekcie, biorąc pod uwagę dane z 15 największych rynków, można szacować, że roczna pensja wystarcza dziś na zakup o około 36,2 proc. większej powierzchni mieszkania niż pięć lat temu. Ale na przykład w Bydgoszczy możliwości zakupowe wzrosły przez pięć lat o zaledwie kilkanaście procent (za roczną pensję netto w 2008 roku można było kupić 6,5 metra, a teraz około 7,4 metra). Z drugiej strony w Gdyni możliwości zakupowe można dziś kalkulować na 6,9 metrów, czyli o ponad połowę więcej niż pięć lat temu (4,4 m kw.).

Biorąc pod uwagę poziom cen mieszkań z początku 2008 roku (wtedy zanotowano cenowy szczyt), można oszacować, że na 15 największych rynkach wynagrodzenie roczne netto wystarczyłoby na zakup przeciętnie 5,5 m kw. mieszkania. Dziś jeśli wynagrodzenie netto przyjęłoby się na poziomie średnim z 2012 roku, można otrzymać wynik na poziomie 7,5 m kw. przeciętnego mieszkania. Jest to znacznie więcej niż w 2008 roku.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Wciąż jednak w bardziej komfortowej sytuacji są mieszkańcy Dublina, Berlina i Kopenhagi. Zgodnie bowiem z badaniami Home Broker opartymi o informacje Eurostatu i portalu Global Property Guide, w miastach tych roczna pensja wystarczy na zakup ponad 10 metrów i to nie przeciętnego mieszkania, ale apartamentu w centrum.

W Katowicach dwa razy więcej niż w Krakowie

Warto ponadto zauważyć, że w gronie 15 przebadanych polskich miast mamy do czynienia ze sporym rozdźwiękiem pomiędzy możliwościami nabywczymi mieszkańców. Do porównań przyjęte zostały dane o cenach transakcyjnych za ostatnie trzy miesiące i szacunkowy roczny dochód netto za rok ubiegły. Takie zestawienie wygrałyby Katowice. Jej mieszkańcy z dochodem na poziomie 43,2 tys. zł mogą za tę kwotę kupić niespełna 12 m kw. przeciętnego lokum. Na drugim miejscu z wynikiem 8,7 m kw. uplasowała się Zielona Góra.

Wynagrodzenia mieszkańców tego miasta są znacznie niższe niż w Katowicach, gdyż za 2012 rok można je przyjąć na 28,6 tys. zł netto. Wysokie miejsce w rankingu gwarantuje jednak w tym przypadku atrakcyjny poziom cen mieszkań (3,3 tys. zł za metr). Zestawienie zamyka Kraków. Mieszkańcy tego miasta za swoje wynagrodzenie netto za zeszły rok mogliby kupić jedynie 5,8 m kw. przeciętnego lokum. Jest to wynik dwukrotnie niższy niż w Katowicach.

Bartosz Turek

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »