EED: UE stawia naszym nieruchomościom obowiązki
Unia Europejska narzuciła na państwa członkowskie obowiązek zredukowania zużycia energii o 20 proc. do roku 2020. Przyjęta w październiku 2012r. dyrektywa unijna w sprawie efektywności energetycznej (EED) stawia przed sektorem nieruchomości konkretne wymagania.
W krajach UE wprowadzona ma zostać zasada rozliczania kosztów ogrzewania wg rzeczywistego zużycia. Taki model zapewni pełną transparentność, a także sprawiedliwy podział kosztów. Lokatorzy będą płacić za tyle ciepła, ile faktycznie wykorzystali, mogąc kontrolować jego zużycie, a tym samym mieć wpływ na wysokość swojego rachunku.
Dyrektywa EED wprowadza także terminy graniczne na wypełnienie danych postanowień. Pierwszy z nich przypada już za kilka tygodni - do 5 czerwca br. Polska powinna zaimplementować, czyli dostosować zapisy dyrektywy do systemu ustawodawstwa krajowego.
Dyrektywa unijna w sprawie efektywności energetycznej wprowadza m.in. powszechny obowiązek opomiarowania budynków wielolokalowych oraz lokali mieszkalnych i użytkowych w tychże nieruchomościach oraz rozliczanie kosztów ciepła i ciepłej wody użytkowej na podstawie rzeczywistego zużycia.
Opomiarowanie będzie możliwe poprzez zamontowanie w mieszkaniach ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania. Pierwszym wymaganiem, jakie stawia dyrektywa EED przed każdym państwem członkowskim Unii Europejskiej, jest implementacja jej zapisów do prawa krajowego. Powinno to zostać zrealizowane już w najbliższych tygodniach.
W Polsce nadal ponad połowa budynków wielolokalowych jest nieopomiarowana. Oznacza to, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w stosunkowo krótkim czasie. Do końca 2016 r. wszystkie wielolokalowe nieruchomości powinny być rozliczane według rzeczywistego zużycia energii. Sektor nieruchomości potrzebuje jasnego komunikatu o zmianach, które przed nim stoją.
Duża część podmiotów zarządzających w branży nieruchomości nie ma ciągle świadomości, że wkrótce opomiarowanie budynków nie będzie opcją, ale stanie się obowiązkiem. Polska powinna zatem informować zarządców nieruchomości o nowych wymogach i możliwościach ich wypełnienia.
Zapisy dyrektywy EED mówią o tym, że rozliczanie kosztów ciepła i ciepłej wody na podstawie rzeczywistego zużycia powinno następować nie rzadziej niż raz w roku. Ponadto użytkownicy lokali powinni mieć możliwość regularnej informacji o zużyciu energii - informacja ta powinna być udostępniana co najmniej raz na kwartał - na żądanie lub w przypadku gdy odbiorcy korzystają z opcji otrzymywania elektronicznych rozliczeń.
Umożliwi to lokatorom wpływanie na wysokość zużywanej energii, jak również zapewni im pełną kontrolę nad ich kosztami, dzięki racjonalnemu korzystaniu z ogrzewania oraz ciepłej wody.
Edukacja społeczeństwa w zakresie bardziej świadomego podejścia do ogrzewania mieszkań ma bardzo duże znaczenie.
Społeczeństwo nadal nie jest świadome jak dużo energii i w konsekwencji pieniędzy tracimy chociażby wietrząc mieszkanie bez uprzedniego skręcenia zaworu termostatycznego kaloryfera. Racjonalne korzystanie z energii nie oznacza pogorszenia komfortu cieplnego, ale ma przyczynić się ma do zapobiegania marnotrawienia ciepła. W wymiarze indywidualnym przy rocznym koszcie ok 1600 zł za ogrzewanie mieszkania o powierzchni 50m2, oszczędność wyniesie ok 240 - 320 PLN.
Źródło - Techem światowy dostawcą rozwiązań do rozliczania i zarządzania energią dla branży nieruchomości.