Efektywność energetyczna polskich domów jest na niskim poziomie

W Polsce jest ok. 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego mniej więcej 5 mln stanowią domy jednorodzinne. O ile nowe budynki są na ogół dobrze ocieplone, o tyle efektywność energetyczna tych starszych często pozostawia wiele do życzenia. Co można z tym zrobić?

- Wśród Polaków najczęstszym sposobem poprawy efektywności energetycznej budynków jest ocieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu oraz wymiana okien. To najtańsze działania, które często są wykonywane metodami domowymi - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Konrad Witczak, specjalista ds. norm i standardów z firmy ROCKWOOL Polska.

Tymczasem to, czy prace termomodernizacyjne przyniosą zamierzony efekt, zależy między innymi od tego, na ile dokładnie zostaną przeprowadzone. Dlatego warto wynająć do nich doświadczoną ekipę lub chociaż zatrudnić audytora, który powie, jak właściwie zamontować izolację.

Reklama

Niestety w Polsce wciąż jest za mało programów wsparcia dla osób chcących poprawić efektywność energetyczną swojego budynku.

Są co prawda programy wdrażane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale zazwyczaj nie zapewniają bezpośredniego dofinansowania, tylko umożliwiają wzięcie preferencyjnego kredytu na ocieplenie domu lub wymianę systemu grzewczego.

infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | domy | efektywność energetyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »