Ekologiczny sposób na obniżenie kosztów ciepłej wody

Słoneczny ogrzewacz wody to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie rachunków na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej. Taki bojler słoneczny ze zbiornikiem nie jest co prawda w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania na podgrzewanie wody użytkowej z odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, ale pozwoli uszczuplić wydatki na ogrzewanie wody. Zapoznamy się z bojlerami solarnymi, jakie są ich rodzaje, sposób działania, opinie na ich temat, najlepsi producenci, ceny oraz dowiemy się, jaki model wybrać dla siebie.

Budowa bojlera słonecznego

Solarny podgrzewacz wody jest dobrym rozwiązaniem na tanią ciepłą wodę użytkową poza sezonem grzewczym. Może być alternatywą dla kosztownych i rozbudowanych typowych układów solarnych. Słoneczny ogrzewacz wody użytkowej nie wymaga użycia prądu i dzięki temu nie ponosimy dodatkowych kosztów. Jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale również ekologiczne, gdyż wykorzystuje odnawialne źródło energii, w tym przypadku energię słoneczną. Dzięki temu dbamy o nasze środowisko.

Solarny podgrzewacz wody użytkowej skonstruowany jest z rur próżniowych oraz ze zbiornika na wodę. Zbiorniki występują w różnych pojemnościach, które każdy użytkownik może dopasować do swoich potrzeb. Rury próżniowe wykonane są ze szkła borokrzemowego, a wewnątrz nich umieszczona jest miedziana rurka ciepła, tak zwana heat-pipe. Rury są w tej konstrukcji elementem grzewczym i odbierają promienie słoneczne, następnie nagrzewają się one w środku i wytworzone ciepło przekazują do zbiornika.

Reklama

Zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, która jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i na korozję. Zbiornik takiego bojlera dodatkowo zaizolowany jest przy użyciu pianki poliuretanowej o grubości 5 cm zabezpieczającej wodę przed ochłodzeniem w nocy. Do zbiornika bojler solarny podłączone ma dojście do zimnej wody z systemu wodociągu, a także wyjście ciepłej wody, które prowadzi do instalacji domowej. Sposób działania solarnych podgrzewaczy wody i to, w jaki sposób woda dociera do instalacji, zależy od rodzaju tego podgrzewacza. Możemy zakupić ciśnieniowy bojler solarny, bezciśnieniowy bojler solarny oraz bojler solarny z wężownicą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Działanie bojlera słonecznego

Aby słoneczny podgrzewacz wody użytkowej działał skutecznie, powinien być zainstalowany w odpowiednim miejscu. Musimy pamiętać o tym, aby rury próżniowe skierowane były w stronę południową, gdyż w naszych szerokościach geograficznych na tę stronę promienie słoneczne padają najdłużej w ciągu dnia, czyli od wschodu słońca do jego zachodu. 

Dzięki takiemu ustawieniu słoneczny podgrzewacz wody użytkowej będzie najbardziej wydajny. Do montażu solarnych bojlerów służy specjalny uniwersalny stelaż, który wykonany jest ze stali nierdzewnej. Umożliwia on zainstalowanie takiego solarnego podgrzewacza na działce o każdej nawierzchni, zarówno na płaskim terenie, jak i na pochyłym.

Warto podkreślić, że w naszych warunkach klimatycznych, wbrew powszechnym obawom, podgrzewanie wody przy użyciu energii słonecznej sprawdza się bardzo dobrze. Należy jednak podkreślić, że bojler solarny najbardziej wydajny jest od wiosny do jesieni, w miesiącach od marca do października, czyli po zakończeniu sezonu grzewczego. Dzień jest wówczas znacznie dłuższy i dzięki temu dostarczana jest znacznie większa ilość energii  słonecznej. W sezonie zimowym słońce również świeci, jednak czas nasłonecznienia jest dużo krótszy, a co za tym idzie podgrzewacz jest mniej wydajny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elektrycznym podgrzewaczu wody?

Solarne podgrzewacze wody są znacznie wydajniejsze niż typowe kolektory słoneczne płaskie, gdyż działają także w pochmurne dni. Solarny podgrzewacz wody wykorzystuje zarówno promieniowanie słoneczne bezpośrednie, jak i słoneczne promieniowanie rozproszone, czyli takie, które przedostaje się przez warstwę chmur.

Rodzaje bojlerów

Solarne podgrzewacze ciśnieniowe to takie urządzenia, w których ciepła, podgrzana woda użytkowa wypychana jest do budynku poprzez ciśnienie, które panuje w sieci wodociągowej. Tego typu podgrzewacze zastosować można praktycznie w każdym domu jednorodzinnym, ale nie tylko, sprawdzą się także z obiektach przemysłowych. Taki bojler solarny ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej charakteryzuje się dużym komfortem użytkowania, bezobsługowością i funkcjonalnością, dzięki czemu ma bardzo dobre opinie.

Wielkość i pojemność tych podgrzewaczy zależy od kilku czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Dobiera się je do liczby osób mieszkających w domu oraz do ich zapotrzebowania dziennego na ciepłą wodę użytkową. W przypadku, gdy w domu mieszkają dwie lub trzy osoby najlepszy będzie zestaw, który posiada zbiornik o pojemności 100 l. W przypadku, gdy w gospodarstwie domowym mieszkają cztery lub więcej osób, najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw solarny ze zbiornikiem o pojemności 200 l.

W podgrzewaczach bezciśnieniowych ciepła, podgrzana woda użytkowa wypływa do instalacji domowych pod wpływem działania grawitacji. Bezciśnieniowy solarny podgrzewacz wody użytkowej jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych budynków, w których całoroczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest mniejsze niż dużych budynkach użytkowanych. W związku z tym będzie to doskonałe rozwiązanie dla domów letniskowych oraz wypoczynkowych. Bojlery solarne tego rodzaju charakteryzują się bardzo prostą budową i niewielką wagą. W związku z czym łatwo je zarówno zainstalować, jak i przenosić w dowolne miejsce.

Bezciśnieniowe podgrzewacze słoneczne są mniej wymagające od podgrzewaczy ciśnieniowych, dzięki czemu mogą się doskonale sprawdzić w budynkach o niewielkiej kubaturze, które są zamieszkiwane sezonowo, na przykład w czasie wakacji, weekendów, czy ferii zimowych. Solarne bojlery bezciśnieniowe są także tańsze od ich ciśnieniowych odpowiedników. Sprawdź także ten artykuł o pojemnościowym podgrzewaczu wody.

Bojler solarny z wężownicą

Działanie podgrzewaczy przepływowych z wężownicą polega na tym, że ciepła, podgrzana woda użytkowa odbierana jest pod ciśnieniem i dzięki temu przepływa ona przez wężownicę.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ciepła woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »