Reklama

Ekspresowa kosmetyka drewna w ogrodzie - ukończ pracę w 1 dzień

Jeśli po zimie drewniane elementy w ogrodzie zszarzały i popękały, jest to efekt długotrwałego oddziaływania na nie deszczu, śniegu oraz słońca. Drewnu takiemu można jednak przywrócić dawny blask już w jeden dzień. Specjalista firmy Altax podpowiada, jak przygotować się do renowacji drewna w ogrodzie i podaje wskazówki, jak odświeżyć je niskim nakładem czasu, pracy i pieniędzy.

Ocena stanu drewna

Zanim rozpoczniemy pracę, sprawdźmy w jakiej kondycji znajduje się drewno. - Upewnijmy się czy nie rozpada się w dłoniach - podpowiada Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. - Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno możemy śmiało odnawiać.

Jeśli na drewnie widać ślady grzyba, pleśni czy mchu, nie przejmujmy się. Możemy skutecznie pozbyć się ich za pomocą specjalnych preparatów grzybo-, glono- i owadobójczych. Stosowanie ich pomoże pozbyć się szkodników oraz zapobiec ponownemu pojawieniu się ich w drewnie przez wiele lat.

Dobór preparatu

Wybierając środek do impregnacji, zwrócimy uwagę na stopień wykończenia drewna, czyli czy deska jest oszlifowana. Większość gotowych elementów architektury ogrodowej, takich jak płoty lamelowe, donice, pergole czy palisady, dostępne w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych, wykonanych jest z nieoszlifowanego drewna.

Reklama

- Oznacza to dla nas tyle, że do malowania takiej powierzchni musimy zastosować preparat dedykowany stricte drewnu ogrodowemu - tłumaczy ekspert Altax. - Ma to ogromne znaczenie, ponieważ drewno nieoszlifowane ma odkryte kapilary, czyli otwory, którymi drewno chłonie wodę. Właściwy środek musi zatem posiadać cząsteczki o odpowiednio dużej wielkości, aby dokładnie wypełniły i zakorzeniły się w kapilarach, zabezpieczając drewno przed wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Zaletą takiej konsystencji jest to, że produkt łatwo rozprowadza się po powierzchni, mimo jej chropowatej struktury oraz nie kapie, co w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Impregnacja

Zabezpieczenie drewna ogrodowego wymaga najmniej zaangażowania. Na rynku dostępne są niezwykle wygodne w użyciu produkty jednowarstwowe (inne produkty ochronno-dekoracyjne wymagają zazwyczaj nałożenia 2-3 warstw) i szybkoschnące, dzięki czemu ogród odświeżyć możemy już w jeden dzień, np. podczas weekendu.

Krok 1. Przygotowanie powierzchni

Jeśli posiadamy płot, pergolę zakupioną w sklepie budowlano-remontowym, prawdopodobnie zostały one już wstępnie zabezpieczone przed biokorozją bardzo skuteczną metodą ciśnieniową - możemy to poznać po tym, że drewno miało charakterystyczne, lekko zielonkawe zabarwienie. W takim przypadku nie wymaga ono kolejnej impregnacji preparatami technicznymi.

Przed renowacją wystarczy zatem zadbać jedynie o to, aby powierzchnia, którą chcemy odnowić była sucha i dobrze oczyszczona z piachu np. za pomocą szczotki o sztywnym włosiu, która pozwoli dotrzeć do zakamarków nieoszlifowanych desek.

Krok 2. Malowanie

1. Przed zastosowaniem impregnat należy wymieszać, aby równomiernie rozprowadzić pigmenty, które oprócz tego, że nadają materiałowi trwały kolor, chronią drewno przed szarzeniem.

2. Na powierzchnię nakładamy tylko 1 warstwę preparatu; w przeciwieństwie do stosowania lakierów i lakierobejc, nie musimy martwić się o nanoszenie cienkich warstw - malujemy drewno obficie

3. Aby uzyskać optymalny efekt dekoracyjny można po ok. 5 minutach po nałożeniu przetrzeć całość mokrym od impregnatu pędzlem, aby wyrównać ewentualne różnice barwne (NIE nabieramy na pędzel kolejnej porcji preparatu).

4. Do całkowitego wyschnięcia, powierzchnię należy pozostawić na ok. 4h, ale już po 1-2h jest ona sucha w dotyku.

Firma Altax Sp. z o.o. jest jedynym w Polsce producentem specjalizującym się w produkcji preparatów do dekoracji i ochrony drewna. Oferuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów, przeznaczonych zarówno dla profesjonalistów, jak użytkowników indywidualnych.

Celem firmy jest stworzenie produktów, które poprowadzą użytkownika przez każdy projekt związany z ochroną i dekoracją drewna - od zrozumienia i zdefiniowania swoich potrzeb, poprzez znalezienie właściwego rozwiązania, do uzyskania doskonałego efektu końcowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »