Reklama

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Coraz wyższe ceny prądu i innych mediów zmuszają nas do poszukiwania tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest fotowoltaika. Czy to się rzeczywiście opłaca? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to właściwie dziedzina nauki, która zajmuje się problematyką przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Do tej zamiany i uzyskania źródła zasilania dochodzi przy użyciu specjalnych kolektorów słonecznych. Kolektory, a w zasadzie panele słoneczne to zbiory ogniw fotowoltaicznych, zbudowane z tzw. wafla krzemowego. Fotowoltaikę wykorzystuje się nie tylko do budowania przydomowych mikroelektrowni. Często są one elementem zasilającym światła drogowe i inne elementy infrastruktury drogowej. Takie ogniwa fotowoltaiczne pojawiają się również w elektronice użytkowej. Między innymi zasilają one kalkulatory, lampy ogrodowe i tak dalej.

Reklama

Minielektrownia w twoim domu

Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachach albo w przydomowych ogrodach. Czasem tworzy się z nich również zadaszenia. Konieczne jest umiejscowienie ich w najlepiej nasłonecznionym miejscu. Poszczególne panele powinny być skierowane w jedną stronę, najlepiej południową. Panele fotowoltaiczne nie kosztują mało. Instalacja jednego panelu wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty instalacji stałoprądowej, prac ziemnych i projektowo-instalacyjnych. Szacuje się jednak, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się mniej więcej po 7-10 latach ich użytkowania - stwierdza Bartłomiej Kuźniar.

Dotacje na panele fotowoltaiczne

W kontekście paneli fotowoltaicznych warto też zwrócić uwagę na program "Czyste powietrze". Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Na celowniku programu znalazły się przede wszystkim domy jednorodzinne, w których wykorzystuje się ogrzewanie węglowe albo inne przestarzałe źródła ciepła. Program "Czyste powietrze" realizowany będzie w latach 2018-2029. Nieustannie trwa nabór wniosków. Można ubiegać się zarówno o dotację, jak i o pożyczkę na realizację określonej inwestycji termomodernizacyjnej. Szczegółowe zasady programu dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Innym interesującym programem o charakterze lokalnym, w ramach którego można uzyskać pieniądze na panele fotowoltaiczne jest "Mój Prąd". Jego budżet wynosi aż 1 miliard złotych, a na jedną instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW można uzyskać kwotę aż 5 tys. zł.

Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

W montażu paneli fotowoltaicznych nie chodzi wyłącznie o ich ekologiczny aspekt. Przede wszystkim to rozwiązanie przynosi ogromne oszczędności. Rachunki za energię elektryczną wyraźnie maleją. Z kolei ewentualną powstałą nadwyżkę energii można dodatkowo sprzedać albo magazynować. Należy również zauważyć, że montaż paneli fotowoltaicznych jest coraz tańszy, dzięki czemu przestała być to już technologia dla bogatych. Nowe urządzenia posiadają też znacznie bardziej wytrzymałe i skuteczne moduły.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Gdzie szczególnie warto inwestować w panele?

W panele fotowoltaiczne powinni inwestować nie tylko właściciele nieruchomości, położonych w najbardziej zagrożonych smogiem obszarach Polski. Ich montaż wskazany jest również tam, gdzie póki co nie odnotowuje się żadnego problemu. - (...) Dzięki temu problem smogu nigdy nie dotknie tych obszarów. Poza tym nasi klienci wiele zaoszczędzą na rachunkach - stwierdza Bartłomiej Kuźniar.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »