Reklama

Garaż na wynajem - dobra inwestycja?

Inwestycje w garaże wciąż są w Polsce nowością. Zarabiamy przede wszystkim na wynajmie mieszkań, lokali i biur, ignorując inne typy nieruchomości. Tymczasem przy odrobinie wysiłku garaż może stać się źródłem niewielkiego, ale pewnego zysku.

Czy na miejscu do parkowania da się zarobić?

Garaż czy miejsce parkingowe nie kojarzą się z reguły z obiektami, na których można zarobić. Rzeczywiście, nie są to raczej nieruchomości generujące kolosalne zyski. Inwestor posiadający garaż na wynajem w dobrej lokalizacji może jednak liczyć na dodatkowe 100-200 zł miesięcznie. Dotyczy to oczywiście największych miast kraju, gdzie miejsc do parkowania zawsze jest za mało - poza nimi taka inwestycja traci sens.

Jaki miesięczny czynsz wynajmu może uzyskać, wynajmując miejsca do parkowania? Średnie czynsze to:

- samodzielny garaż: 150-500 zł,

- naziemne miejsce parkingowe: 50-300 zł,

Reklama

- miejsce parkingowe w garażu podziemnym: 100-450 zł.

Stawki te różnią się w zależności od wielkości miasta i lokalizacji obiektu na wynajem. W serwisach ogłoszeń nieruchomości takich jak Homla.pl przeciętny czynsz wynajmu garażu to 200-300 zł. Oznacza to, że przykładowo w Warszawie, gdzie właściciel garażu ponosi miesięcznie opłaty rzędu ok. 100 zł, może on na wynajmie zarobić kwotę nawet dwa razy większą.

Garaże i miejsca parkingowe - plusy inwestycji

Inwestycja w garaż ma kilka istotnych zalet, równoważących w dużej mierze dosyć niskie zyski. Po pierwsze miejsca postojowe wszelkiego typu należą do inwestycji bezpiecznych. Klienci wynajmują je z reguły na dłużej, a właściciel obiektu nie musi się martwić kwestią dewastacji lokalu czy niewypłacalności najemcy. Dzięki temu, że ceny garaży i miejsc parkingowych utrzymują się na ogół na stałym poziomie, na takiej nieruchomości trudno również stracić.

Po drugie miejsce parkingowe lub garaż to inwestycja w zasadzie bezobsługowa. Takie obiekty kupuje się łatwo, bez zbędnych formalności, a z najemcami zazwyczaj nie trzeba niczego ustalać. W nieruchomości takiej właściwie nie ma się co zepsuć, właściciel nie musi jej odwiedzać, a ewentualne naprawy (np. instalacji elektrycznej w garażu) kosztują grosze.

Po trzecie wreszcie garaż można kupić już za kwotę rzędu 1500-5000 zł, co pozwala spróbować swoich sił w inwestowaniu nawet osobom dysponującym ograniczonymi środkami. Miejsce postojowe w garażu podziemnym w największych miastach kosztuje trochę więcej, bo ok. 15 000 zł. Nadal jednak są to sumy bardzo niskie w porównaniu z setkami tysięcy złotych, jakie trzeba posiadać, żeby inwestować w mieszkania na wynajem.

Garaże i miejsca parkingowe - minusy

Jak każda inwestycja, tak i miejsca postojowe mają swoje wady. Największą z nich stanowi trudność ze znalezieniem najemców. Wynajem garażu czy miejsca parkingowego to w Polsce wciąż rzadkość, a do potencjalnych klientów nie zawsze łatwo jest dotrzeć. Wiele osób odstrasza też niezgodna z ich wyobrażeniami wysokość czynszu - miejsce postojowe wciąż kojarzy się w Polsce z tanim "bonusem" przy zakupie mieszkania.

Kolejną wadą jest wysokość podatku od nieruchomości. Jako lokale użytkowe garaże oraz miejsca parkingowe obowiązuje znacznie wyższy podatek niż w przypadku mieszkań. Jego maksymalna ustawowa wysokość w 2018 roku to aż 7,77 zł/m2. Oznacza to, że z inwestycji takiej trudniej uzyskać zysk, większe są bowiem koszty jej utrzymania.

Miejsca parkingowe i garaże wiążą się wreszcie z kilkoma dodatkowymi opłatami. Nieruchomości postojowe oznaczają m.in. konieczność odprowadzania do spółdzielni mieszkaniowej pieniędzy na wydatki takie jak fundusz remontowy budynku, opłata administracyjna, sprzątanie itp. Co więcej, jeśli inwestor kupi miejsce w hali garażowej, będzie musiał zapłacić także za utrzymanie części wspólnych obiektu takich jak podjazd. Jako współwłaściciel całej hali poniesie też wraz ze wszystkimi koszty ewentualnych napraw. Jeżeli te opłaty będą zbyt wysokie, inwestycja w miejsce postojowe na wynajem zamiast zysków zacznie przynosić straty.

Inwestycja w garaż - czy to się opłaca?

Po przeanalizowaniu plusów i minusów inwestycji w miejsca parkingowe jeden wniosek nasuwa się sam - jest to inwestycja dobra przede wszystkim dla początkującego inwestora. Wysoki poziom bezpieczeństwa w połączeniu z raczej niewielkimi zyskami sprawiają, że na wynajem garażu czy miejsca postojowego powinny decydować się przede wszystkim osoby stawiające dopiero pierwsze kroki na rynku inwestycji.

Nie znaczy to jednak, że inwestycja taka jest nieopłacalna. Warto wypatrywać okazji - jeśli uda nam się tanio kupić obiekt w dobrej lokalizacji, najemcy z pewnością się znajdą, a my uzyskamy niewielkie, lecz stałe źródło zysku. Zwracajmy tylko baczną uwagę na kwestie własności. W Polsce często można trafić na garaże na sprzedaż o niejasnej sytuacji prawnej - kupno takiego obiektu może w dalszej perspektywie przysporzyć nam sporych kłopotów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »