Reklama

Gdzie mieszkają Polacy?

57 proc. Europejczyków i 52 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. W Polsce o cztery razy mniej niż w Europie jest budynków szeregowych i "bliźniaków". W miastach na jeden dom jednorodzinny przypadają w kraju prawie cztery mieszkania. Jest to blisko trzykrotnie więcej niż w Unii ale dwukrotnie mniej niż na Słowacji.

W dużych miastach popularne są bloki, a poza ich obrębem domy jednorodzinne - tak można podsumować sytuację mieszkaniową większości polskich rodzin. W krajach europejskich schemat ten bywa jednak odmienny, o czym mówią dane publikowane przez Eurostat.

Większość europejczyków mieszka w domach

Najczęściej Europejczycy zamieszkują domy, a nie bloki. Na jeden dom przypada bowiem mniej niż jedno - bo jedynie 0,7 mieszkania. Jest to wynik zbliżony do rodzimego. W Polsce bowiem na jeden dom przypada 0,9 mieszkania. Oznacza to, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Co ciekawe ponad 90 proc. z nich to budynki wolnostojące, podczas gdy w Europie średnio jest ich niecałe 60 proc. Ponadto warto zauważyć, że w 20 na 30 badanych krajów liczba domów jest większa niż lokali mieszkalnych.

Reklama

Najmniej bloków powstało w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W krajach tych na jeden dom przypada bowiem odpowiednio blisko 0,03, 0,09 i 0,17 mieszkania, co w przypadku Irlandii daje zaledwie jedno mieszkanie na 31 domów.

Bloków więcej na Łotwie i w Estonii

Znacznie więcej mieszkań jest natomiast na Łotwie, Estonii i w Hiszpanii. W krajach tych na jeden dom przypada ponad 1,8 lokali mieszkalnych. Rekordzistką jest Łotwa, gdzie z trzech nieruchomości mieszkalnych, tylko jedna jest domem jednorodzinnym. Oznacza to, że na Łotwie mieszkania są ponad dwukrotnie bardziej popularną formą zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych niż w Polsce.

W miastach królują lokale

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obszarach o gęstości zaludnienia przynajmniej 500 osób na km kw., które w dużym uproszczeniu można utożsamić z miastami. Mieszkania są na tych terenach oczywiście bardziej popularne niż na całym obszarze badanych krajów. Średnio w miastach Unii Europejskiej na jeden dom przypada 1,4 lokali mieszkalnych, czyli dwukrotnie więcej niż na całym obszarze wspólnoty, zawierającym także obszary wiejskie.

Najwięcej na Słowacji najmniej na Wyspach

Miasta o największym odsetku mieszkań zlokalizowane są w Estonii i na Słowacji. Na jeden dom przypada ich odpowiednio 7,1 i blisko 8. Dodatkowo o wysokim stopniu urbanizacji miast może świadczyć fakt, że w obu tych krajach większość mieszkań zlokalizowanych jest w blokach o przynajmniej 10 lokalach.

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia i Norwegia. Nawet w miastach tych krajów, niewielki odsetek obywateli posiada własne M, a swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają mieszkając w domach jednorodzinnych. Na jedno mieszkanie przypada tam odpowiednio blisko 13 i 7 mieszkań.

Polska ósma w rankingu

Na tym tle Polska plasuje się mniej korzystnie niż średnia dla Unii. Na 30 badanych krajów Polska zajmuje ósme miejsce pod względem popularności mieszkań na obszarach o gęstości zaludnienia na poziomie przynajmniej 500 osób na km kw. W rodzimych miastach na jeden dom przypada 3,7 mieszkań, czyli dwa razy mniej niż na Słowacji, ale blisko trzy razy więcej niż średnio w Unii Europejskiej.

Bartosz Turek

Analityk Rynku Nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »