Gdzie na wakacje potrzebny paszport, a gdzie wystarczy dowód?
Wiele krajów niezmiennie zajmuje czołowe miejsca w rankingach najpopularniejszych destynacji na wakacje. Wpływa na to nie tylko gwarancja pogody, liczne atrakcje turystyczne czy baza noclegowa, ale także brak wymaganego paszportu. Wśród perełek ofert all inclusive znajdują się jednak kraje, do których nie wjedziesz bez paszportu. Sprawdź, gdzie wymagany jest ten dokument.
Przed wyjazdem na wakacje warto nie tylko sprawdzić pogodę i okoliczne atrakcje turystyczne, ale także wymagania kraju dotyczące dokumentów zezwalających na pobyt. Polacy większość Europy zwiedzają na ważnym dowodzie osobistym. Wiele krajów niebędących w strefie Schengen czy nawet Unii Europejskiej również wprowadza ułatwienia dla turystów i zezwala na wjazd po okazaniu dowodu osobistego.
Polacy coraz częściej wybierają się na wakacje w odleglejsze zakątki świata. Tam wymagania paszportowe są większe. Wjazd możliwy jest tylko za okazaniem ważnego paszportu lub paszportu tymczasowego z określoną datą ważności. Często potrzebna jest także wiza czy okazanie biletu powrotnego wraz z rezerwacją hotelową.
Warto sprawdzić wymagania dotyczące dokumentów przed spakowaniem walizki na wakacje, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka na lotnisku.
Ranking najlepszych kierunków na wakacje w Europie przedstawiony przez European Best Destinations wygrywa Chorwacja. Jednocześnie jest ona jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych wojaży Polaków. Do tego państwa bez problemu wjedziesz, okazując jedynie dowód osobisty.
Podobnie jest z innymi popularnymi kierunkami takimi jak Hiszpania, Austria, Włochy, Grecja, Portugalia czy Hiszpania. Do wszystkich krajów będących w Unii Europejskiej i/lub w strefie Schengen wjedziesz za okazaniem ważnego dowodu osobistego.
Do państw spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, do których wjedziesz na dowodzie osobistym, należą pełna urokliwych plaż i bałkańskiego klimatu Albania, Czarnogóra, Gruzja, Turcja, Macedonia Północna, ale także Serbia, San Marino czy Monako.
Zamarzyła ci się podróż do Afryki? Bez paszportu polecisz na wyspy Kanaryjskie czy Maderę. Państwa te pomimo odległej lokalizacji pozostają autonomicznymi regionami Hiszpani i Portugalii.
Do popularnego wśród wielu turystów wybierających wakacje all inclusive Egiptu nie wjedziesz na dowodzie osobistym. Tam wymagany jest już paszport lub paszport tymczasowy.
Podobnie jest na Dominikanie. Władze dominikańskie wymagają paszportu ważnego minimum 6 miesięcy. Do 30 listopada 2025 r. możesz wjechać na terytorium Dominikany z paszportem ważnym w dniu wjazdu, jednak twój pobyt nie może być dłuższy niż termin ważności dokumentu. Od 1 grudnia 2025 r. twój paszport będzie musiał być ważny jeszcze przez kolejne 6 miesięcy po wyjeździe z kraju, jeśli chcesz rozważyć wypoczynek w tym państwie.
A co z Tunezją? Tam twój paszport musi być ważny przez minimum 3 miesiące po opuszczeniu terytorium kraju. Jeśli jednak nie okażesz biletu powrotnego, okres ten zostanie wydłużony do 6 miesięcy.
Mocne restrykcje wprowadziły także Malediwy. Do tego egzotycznego zakątka wjedziesz, mając paszport ważny minimum 1 miesiąc. Dodatkowo już na lotnisku niezbędne jest zdobycie wizy, która pozwoli ci na pobyt w tym kraju. Aby została wydana, musisz okazać:
- paszport,
- opłaconą z góry rezerwację hotelu lub minimalne środki na pokrycie noclegu (100 USD oraz 50 USD na każdy dzień pobytu),
- bilet powrotny,
- wypełnioną deklarację podróżnego. Formularz dostępny na stronie internetowej oficjalnego portalu imigracyjnego Republiki Malediwów musi zostać wypełniony co najmniej 96 h przed podróżą.
W 2025 roku popularną destynacją na wakacje jest Tajlandia. Aby wjechać do tego kraju, potrzebujesz paszportu ważnego przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Warto jednak zwrócić uwagę na jego stan, ponieważ władze Tajlandii mogą odmówić prawa wjazdu, jeśli dokument jest uszkodzony.
Przed podróżą do krajów, szczególnie tych, na których terenie nie ma polskich placówek dyplomatycznych, Ministerstwo Spraw zagranicznych zachęca do zgłoszenia swojej podróży poprzez system "Odyseusz". Dzięki niemu w razie problemów np. zgubienia paszportu pozostajesz w kontakcie z MSZ, które udzieli ci niezbędnych informacji i pomocy. Otrzymasz także powiadomienia o zagrożeniach zaistniałych na terenie kraju podróży.
Przeczytaj także:
Tymczasowy paszport na ratunek spóźnialskim. Dla kogo, gdzie wyrobić i ile kosztuje?
mObywatel dostaje garść nowości. W końcu złożymy wniosek o dowód osobisty