Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Co wybrać do domu jednorodzinnego?
Ogrzewanie domu to istotna kwestia, nad którą powinniśmy się poważnie zastanowić. Najpopularniejszym wyborem wydaje się zwykłe ogrzewanie za pomocą grzejników podłączonych do centralnego ogrzewania. Coraz częściej spotyka się jednak ogrzewanie podłogowe, które jest bardzo ciekawym rozwiązaniem nie tylko pod kątem wygody i estetyki, ale również kosztów użytkowania.
Centralne ogrzewanie + grzejniki to metoda najbardziej popularna. Instalacje tego typu są bardzo często spotykane. Największe znaczenie przy wyborze ma wielkość budynku. To od niej zależy koszt instalacji C.O. oraz wybór konkretnej metody.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pozyskiwanie ciepła metodą pośrednią, czyli poprzez grzejniki. Wodny system grzeczny pozwala na efektywne dogrzanie właściwie każdego budynku. Większość osób do ogrzewania używa gazu lub paliwa stałego - jak węgiel, ekogroszek, olej opałowy lub drewno. Najlepiej sprawdzi się jednak wydajny piec gazowy. Instalacje gazowe są najbardziej komfortowe w użytkowaniu i mają najbardziej atrakcyjne ceny.
Ciepło z centralnego ogrzewania może być też rozprowadzone za pomocą ogrzewania podłogowego wodnego. Jest ono typowym przykładem ogrzewania akumulacyjnego działającego w niskich temperaturach. Rury grzewcze rozprowadzane są bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Pod nimi znajduje się cienka warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Nad wszystkim układa się podłogę. Najlepiej na powierzchnie podłogową wybrać coś, co poddawane odmiennym temperaturom nie będzie się wysuszało czy wypaczało.
Ogrzewanie domu w ten sposób cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Pojawiają się również wciąż dobre opinie na jego temat. Użytkownicy doceniają szereg zalet, którymi cechuje się takie rozwiązanie. To niemal doskonały rodzaj ogrzewania do łazienek i kuchni. Tam najbardziej odczujemy komfort ich użytkowania. Ale popularna podłogówka nadaje się też oczywiście do innych pomieszczeń, jak salon, czy przedpokój.
Doceniane jest za estetykę, higienę pracy, energooszczędność oraz korzystny rozkład temperatur. Oczywiście zdarzają się też negatywne opinie. Część użytkowników narzeka na trudności aranżacyjne czy mniejszy wybór materiałów podłogowych, które mogą w przypadku takiego ogrzewania wybrać. Więcej opinii oraz porad na temat takiego ogrzewania możesz przeczytać tutaj.
Każdy z nas może w ten sposób ogrzać budynek. Ułożenie ogrzewania podłogowego nie należy do najtrudniejszych. Samodzielny montaż zmniejsza oczywiście koszty inwestycyjne, nie płacimy za robociznę. Montując ogrzewanie samodzielnie, nie otrzymamy jednak gwarancji. W przypadku niepowodzenia, jesteśmy zdani tylko na siebie oraz nasze zdolności naprawcze.
Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może nam popsuć całą instalację. Po wykonaniu posadzki nie ma miejsca na samodzielne poprawki, dlatego też montaż powinien zostać wykonany jak najlepiej.
W przypadku braku doświadczenia zalecam zwrócić się do specjalistów. Na pewno wykonają pracę w sposób profesjonalny, zagwarantują nam również pomoc w naprawie, jeśli coś nie spełni naszych oczekiwań. To rozwiązanie łączy się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale jest dużo bardziej bezpieczne - dlatego też zalecane.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe wytwarza ciepło samodzielnie za pomocą specjalnych przewodów grzejnych lub mat grzewczych. Nie wymaga skomplikowanych instalacji czy kotłowni, a jedynie podłączenie do źródła ciepła.
Ogrzewanie elektryczne możemy również przenieść na ogrzewanie ścienne. Zasada działania jest niemal taka sama. Instalacja jest po prostu rozprowadzana w ścianach, nie w podłodze.