Reklama

Ile kosztuje budowa dachu?

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 mkw. Obliczenia zostały wykonane w kalkulatorze dostępnym na stronie kb.pl

Dach dwuspadowy

Reklama

Dach dwuspadowy, zwany też dachem dwupołaciowym, siodłowym lub szczytowym posiada dwie przeciwległe połacie, które połączone są w tzw. kalenicy. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, nazywanych szczytami. Zamykają one bryłę dachu w płaszczyznach prostopadłych do wspomnianej wcześniej kalenicy.

Dach dwuspadowy to jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych rodzajów dachów. Ze względu na niską cenę jest on również jednym z najpopularniejszych typów. Wszelkie dodatkowe załamania połaci dachu, budowa dodatkowych lukarn czy wolich oczek wiąże się z dodatkową pracą fachowców, co automatycznie przekłada się na wzrost kosztów całej inwestycji. Z tego względu do wyceny przyjęliśmy założenie, że wznosimy dach dwuspadowy o łącznej powierzchni 120 m2.

Łączny koszt wyniósł niecałe 40 000 zł. Szczegółowy kosztorys można znaleźć klikając w poniższy link.

Etapy wznoszenia dachu

Wznoszenie dachu można podzielić na kilka etapów:

1. Osadzenie w ścianach szpil i przymocowanie do nich murłaty.

2. Wzniesienie więźby dachowej (ustawienie krokwi i modelowanie konstrukcji dachu)

3. Foliowanie (obicie dachu folią dachową) lub deskowanie (szczelne obicie całego dachu deskami z podkładem ze zwykłej folii)

4. Łacenie - położenie kontrłat oraz łat (stosunkowo wąskich i długich desek na których mocowane będzie pokrycie zewnętrzne dachu - czyli blachodachówka lub dachówka)

5. Montaż rynien, okien dachowych, komina, okapu dachu, pasa nadrynnowego itd.

6. Ułożenie pokrycia dachowego - położenie zewnętrznej warstwy - najczęściej dachówki lub blachodachówki

7. Ocieplenie poddasza (najczęściej styropian lub wełna mineralna przykryta od wewnętrznej strony budynku folią paroizolacyjną.

Koszty robocizny

Robocizna przy wznoszeniu dachu dwuspadowego wiąże się z wykonaniem wielu prac. Zakładamy przy tym, że mamy ściany przygotowane do montażu dachu (założona została już murłata).

Koszty robocizny kształtują się mniej więcej następująco:

• Konstrukcja więźby dachowej - 15-40 zł/m2

• Deskowanie - 8-25 zł/m2

• Foliowanie dachu - 2-8 zł/m2

• Łacenie - 4-12 zł/m2

• Ułożenie blachodachówki - 10-30 zł/m2

• Ułożenie dachówki ceramicznej - 30-60 zł/m2

• Wstawienie okien dachowych - 100-200 zł/sztuka

• Obróbka komina - 100-300 zł/sztuka

• Montaż rynien - 12-30 zł/mb

• Ocieplenie wełną mineralną - 30-65 zł/m2

Oczywiście finalny koszt jest zawsze związany z bardzo wieloma czynnikami i może znacząco różnić się od kosztorysu przedstawionego powyżej. Są to jednak ogólne ramy, w których zawierać się będzie większość cen.

Koszty materiałów

Koszty materiałów potrzebnych do budowy dachu zwykle przekraczają koszty robocizny za prace ciesielsko-dekarskie. Kształtują się one następująco:

• Koszt drewna z tartaku na krokwie - 700-1000 zł/m3

• Koszt prefabrykowanej więźby dachowej - 1200 zł/m3

Można przyjąć, że z jednego metra sześciennego drewna można wykonać około 25 mkw. dachu. Oczywiście jest to ściśle związane z projektem dachu, prognozowaną wagą pokrycia, kątami nachylenia i bardzo wieloma innymi czynnikami.

• Koszt łat dachówkowych 40/50 - około 1,6 zł/mb

• Koszt kontrłat 50/25 - około 1 zł/mb

• Koszt folii dachowej (folia wstępnego krycia) - 3-6 zł/m2

• Koszt folii paroizolacyjnej - 2-3,6 zł/m2 (folia sprzedawana jest zwykle na metry bieżące

• Koszt wełny mineralnej do ocieplenia - dwie warstwy o grubości 10 cm (ceny 6,50 - 18 zł/m2) i 15 cm (ceny od 8 do 23 zł/m2) - łącznie 14,50 - 40 zł/m2

• Koszt płyty karton-gips do wykończenia poddasza od środka - 6,90 zł/m2

• Koszt dachówki ceramicznej - 35-100 zł/m2 (cena uwzględnia dodatkowe koszty na tzw. dachówki specjalne - na przykład gąsiory itd.)

• Koszt blachodachówki - 24-81 zł/m2

• Koszt rynny - 31-48 zł/mb - cena uwzględnia kompletną instalację, czyli rynny, łączenia rynien, kolanka, haki do mocowania itd.

• Elementy metalowe (śruby, kątowniki, wsporniki, podkładki itd.) - wychodzi średnio kilka-kilkanaście złotych za m2

Koszty wykonania przykładowego dachu

Na podstawie podanych powyżej kosztów jednostkowych opracowaliśmy przykładowy kosztorys wzniesienia dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. Przyjmujemy przy tym założenie, że posiadamy już odpowiednio przygotowane podłoże (ściany ze szpilami przygotowane do montażu murłaty).

Na potrzeby kalkulacji przyjęliśmy optymalny stosunek ceny do jakości - czyli produkty w średniej cenie i o przyzwoitej jakości.

Na pokrycie dachu wybraliśmy dachówkę ceramiczną, zrezygnowaliśmy też z deskowania na rzecz najpopularniejszej dzisiaj membrany.

Sumaryczny koszt wyniósł 39 791,60 zł, przy czym koszty konstrukcji dachu (więźba + poszycie + pokrycie dachówką ceramiczną) to 23 112 zł, a koszty późniejszego ocieplenia poddasza to dalsze 11 223 zł. Do tego dochodzi wykończenie zewnętrzne dachu, czyli orynnowanie (ponad 2700 zł) oraz wykończenie podbitki okapu (dalsze 2700 zł).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »