Reklama

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?

Domy keramzytowe to innowacyjny trend w budownictwie. Wielu ekspertów wypowiada się pozytywnie na temat technologii budowy i właściwości takiego budynku. Niewiele osób wie jednak, jakie są faktyczne koszty budowy takiego domu. Internet również milczy na ten temat. Zapoznajmy się więc z szacunkowym oraz najważniejszymi etapami inwestycji.

Czym jest dom z keramzytu?

Reklama

O domach z keramzytu jest głośno już od kilkunastu lat. Keramzyt jest lekkim, ale bardzo trwałym i odpornym na pleśń i wilgoć materiałem. Cechą charakterystyczną budynków z niego wykonanych jest przygotowanie wszystkich elementów domu w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe, prefabrykowane elementy, z których wyspecjalizowane ekipy budowlane wznoszą nowy budynek w ciągu maksymalnie kilku tygodni.

Koszt budowy takiego budynku jest ściśle uzależniony od specyfikacji projektowej. W naszych wyliczeniach przedstawimy niewielki dom parterowy z poddaszem użytkowym. Budynek będzie posiadał kompaktową kubaturę oraz zwykły, dwuspadowy dach z blachodachówki. Łączna powierzchnia użytkowa budynku na obu kondygnacjach wyniesie 100 m2.

Stan surowy zamknięty

Pierwszym etapem prac jest geodezyjne wytyczenie budynku, roboty ziemne oraz wykonanie fundamentów. Przy budowie budynków z keramzytu najczęściej stosuje się fundamenty płytowe. Z reguły nie muszą być zbyt masywne, bowiem ściany keramzytobetonowe są niemal dwukrotnie lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki (szacujemy, że 1 m2 keramzytobetonowej ściany o grubości 38 cm waży zaledwie 420 kg). Mniejsza masa konstrukcji nośnej budynku przekłada się na ograniczenie wydatków na budowę fundamentu. Łączny koszt robót ziemnych oraz fundamentów pod dom o powierzchni zabudowy 50 m2 to ok. 25 000 zł. W zakres prac wchodzi usunięcie warstwy humusu, wykonanie podbudowy, ustawienie styropianowych elementów brzegowych, a także betonowe wypełnienie płyty fundamentowej (grubości 15 cm). W przypadku fundamentów płytowych konieczne jest również wstępne rozprowadzenie instalacji, wykonanie przepustu wprowadzającego wodę do budynku, stworzenie podziemnej części kanalizacji, drenaż opaskowy oraz pozioma izolacja fundamentów. Powyższe działania podwyższą koszt budowy domu z keramzytu o kolejne 6000 zł.

Drugim etapem budowy jest wykonanie zewnętrznych i wewnętrznych ścian. Wszystkie prace będą polegały na złożeniu domu z gotowych elementów, wykonanych w fabryce i przewiezionych na plac budowy. W zakres działań wejdzie więc transport prefabrykatów, montaż, zbrojenie konstrukcji oraz szpachlowanie bruzd montażowych.

Ściany zewnętrzne wykonane z keramzytu są zazwyczaj jednowarstwowe, a ich grubość wynosi ok. 36 cm. Średnia izolacyjność termiczna to U = 0,3 W/(m2*K). Do łączenia pustaków można zastosować standardową zaprawę cementową bądź zaprawę ciepłochronną. Druga opcja poprawia izolacyjność termiczną ścian, jest jednak nieco droższa. Zaprawa ciepłochronna posiada dodatek perlitu bądź keramzytu. Podczas murowania wymaga się zastosowania 10 - 15 cm spoiny. Orientacyjny koszt wykonania 1 m2 zewnętrznej ściany z bloczków keramzytobetonowych to 180 zł (140 zł bloczki i zbrojenie, 10 zł zaprawa ciepłochronna, 30 zł robocizna).

Wykonanie ścian wewnętrznych będzie nieco tańsze, a średnia cena oscyluje wokół 150 zł/m2. W domu o powierzchni użytkowej 100 m2 znajduje się ok. 145 m2 ścian zewnętrznych oraz 70 m2 ścian wewnętrznych. Sumaryczny koszt ich wybudowania to 36 600 zł.

W kolejnym etapie przechodzimy do wykonania drewnianego stropu i konstrukcji dachowej. Zarówno strop, jak i wewnętrzne ściany szczytowe zostaną obite płytami OSB. Prosta więźba dachowa (o powierzchni 75 m2) będzie pokryta membraną i wykończona blachodachówką. W zakres prac wchodzi też wykonanie orynnowania, montaż kominów dymowych i wentylacyjnych. Orientacyjne ceny prac to:

- 18 000 zł za drewniany strop i obicie płytami OSB;

- 13 000 zł za konstrukcję dachową;

- 1600 zł za orynnowanie;

- 6000 zł za montaż kominów dymowych i wentylacyjnych.

Łącznie ok. 38 600 zł.

Ostatnim etapem jest wykonanie schodów wewnętrznych wiodących na poddasze użytkowe. Przybliżony koszt wykonania schodów jednozabiegowych w domu z keramzytu jest taki sam, jak w przypadku budynków tradycyjnych i wynosi ok. 5000 zł.

Koszt do stanu surowego zamkniętego zamknął się więc w kwocie ok. 111 200 zł. Co ciekawe, przybliżony termin realizacji to ok. 7 tygodni, czyli o wiele krócej niż w przypadku domów budowanych w tradycyjnej technologii.

Stan surowy z wykończeniem elewacji

Wykończenie elewacji zewnętrznej obejmuje:

- ocieplenie - w domach keramzytowych najczęściej stosuje się ocieplenie ze styropianu grubości 12 cm. Na styropianie układa się siatkę zbrojącą, podkład pod tynk oraz właściwy tynk akrylowy. Naroża wokół budynków, naroża okienne oraz drzwiowe zostają zabezpieczone listwami narożnikowymi ze zbrojącą siatką. Cokoły budynku pokrywa się tynkiem mozaikowym. Koszt wykonania takiego ocieplenia w domu o podanych wymiarach wyniesie około 14 000 zł.

- podbitka - przyjmujemy wykonanie podbitki okapu z drewna sosnowego bądź świerkowego. Po wykonaniu drewno zostaje jednokrotnie pomalowane preparatem głęboko penetrującym. Koszt wykonania podbitki w naszym domu nie powinien przekroczyć 3000 zł.

- parapety zewnętrzne - zakładamy, że w zewnętrznych otworach okiennych zostaną ulokowane parapety z powlekanej blachy stalowej. Zakończenia parapetów będą dodatkowo zabezpieczone zaślepkami z PCV. Zakup i montaż parapetów nie powinno kosztować więcej niż 2000 zł.

Łącznie prace przy elewacji domu z keramzytu kosztowały nas niecałe 20 tys. zł.

Wykończenie wnętrza do stanu deweloperskiego

Wykończenie domu do stanu deweloperskiego właściwie nie różni się specjalnie od wykańczania tradycyjnego domu w technologii murowanej. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące koszty:

- wykończenie instalacji elektrycznej w obrębie budynku wraz ze skrzynką z bezpiecznikami (przyłącze energii elektrycznej do budynku musi być wykonane przez inwestora i będzie stanowiło dodatkowy koszt na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od odległości od sieci energetycznej). Szacujemy, że w domu znajdzie się ok. 75 punktów instalacji elektrycznej. Koszt ich rozprowadzenia oraz podłączenia skrzynki bezpiecznikowej to ok. 8000 zł;

- instalacja wodno-kanalizacyjna - za wykonanie 17 punktów instalacyjnych zapłacimy ok. 6700 zł;

- centralne ogrzewanie - za wykonanie instalacji co, zakup i montaż grzejników zapłacimy 11 000 zł. Budynek będzie zasilany kotłem gazowym, którego koszt zakupu nie powinien przekroczyć 17 000 zł (wraz z montażem i dodatkowym osprzętem kotłowni);

- ocieplenie poddasza użytkowego - do prac zostanie wykorzystana wełna mineralna grubości 25 cm, ruszty z kształtowników metalowych, folia paroizolacyjna oraz płyty gipsowo-kartonowe. Bruzdy będą jednokrotnie zaszpachlowane. Przyjmujemy, że powierzchnia ścian i skosów do ocieplenia wynosi 70 m2. Koszt powyższego etapu prac powinien zamknąć się w kwocie 6500 zł;

- stolarka okienna - standardowe, pięciokomorowe okna z PCV w białym kolorze. W domu o powierzchni użytkowej 100 m2 powinno znaleźć się ok. 20 m2 okien. Łączny koszt ich zakupu oraz montażu to 8200 zł. Warto rozważyć również okna energooszczędne, ale w ich wypadku koszt może być nawet trzykrotnie wyższy;

- drzwi zewnętrzne - zakres prac obejmuje transport i montaż stalowych drzwi antywłamaniowych. Koszty powinny zamknąć się w kwocie 2300 zł;

- tynki - ściany wykonane z prefabrykatów keramzytowych posiadają jednolitą fakturę, która nie wymaga tynkowania. Możemy jedynie rozważyć nałożenie na nie gładzi gipsowej. Zakładamy, że łączna powierzchnia ścian oraz sufitów do gładzenia wynosi 360 m2. Koszt tego etapu prac to ok. 7600 zł.

Ostateczny koszt budowy domu z keramzytu

Budowa przykładowego, niewielkiego domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje ok. 200 tys zł. W przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej daje to kwotę 2000 zł.

Suma niecałych 200 tys. zł nie jest mała, jednak koszt budowy podobnego budynku w technologii murowanej byłby wyższy (a także znacznie bardziej czasochłonny). Pamiętajmy też, że kosztorysowany dom będzie wykonany systemem zleconym. Inwestor nie musi kontrolować przebiegu prac, a wykonawca zobowiązuje się do samodzielnego zrealizowania wszystkich etapów budowlanych. Ponadto w cenę wchodzi pełna dokumentacja projektowa, projekt zagospodarowania terenu, uzgodnienia branżowe, złożenie dokumentacji o pozwolenie na budowę/zgłoszenie zamiaru budowy, a także nadzór prac przez kierownika budowy. Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty na takie prace od profesjonalnych firm budowlanych, zachęcamy do skorzystania z tegoformularza.

Pamiętajmy też, że powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartość orientacyjną. Ostateczny koszt budowy keramzytowego domu jednorodzinnego zależy głównie od specyfikacji technicznej projektu budowlanego. Nie bez znaczenia będzie także standard wykończenia nieruchomości. Dlatego osoby zainteresowane ową technologią budowlaną powinny skontaktować się z konkretnym wykonawcą, który może przedstawić indywidualne cenniki inwestycyjne.

Dowiedz się więcej na temat: budowa domu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »