Instalacje w domu (cz. 7): Kanalizacja

Sieć kanalizacyjna to bez wątpienia najprostszy i najwygodniejszy, choć nie najtańszy sposób pozbycia się ścieków.

Koszt usuwania ścieków w przypadku kanalizacji obliczany jest z reguły na podstawie wodomierza określającego zużycie wody. Oznacza to, że w przypadku używania wody z wodociągu np. do podlewania ogrodu - mimo że nie powstają wtedy ścieki - trzeba za nią dodatkowo zapłacić.

Dla większości domów rodzinnych usuwanie ścieków do kanalizacji centralnej nie jest możliwe. Większość małych miejscowości w Polsce w ogóle nie ma sieci kanalizacyjnej, zdarza się to także na obrzeżach większych miast. Jednak jeśli taka kanalizacja istnieje w okolicy naszego domu, wymagane jest, aby z niej korzystać.

Reklama

Przydomowa oczyszczalnia

Niemal przy każdym domu można zbudować przydomową oczyszczalnię, jednak wymagana jest na to zgoda lokalnego wydziału ochrony środowiska oraz odpowiednie warunki gruntowe. Ścieki, które trafią do takiej oczyszczalni, są w niej unieszkodliwiane poprzez kilkustopniowe przepuszczanie przez odpowiednie osadniki i filtry, a następnie wprowadzane do gruntu lub pobliskiego cieku wodnego. Co prawda budowa przydomowej oczyszczalni może sporo kosztować, jednak koszty eksploatacyjne są bardzo niskie.

Kanalizacja lokalna

Zamiast budować własną oczyszczalnię, można zainwestować wraz z kilkoma lub kilkunastoma sąsiadami w budowę oczyszczalni osiedlowej - jest to w efekcie rozwiązanie stosunkowo tanie i mało uciążliwe. Podobnie jak w przypadku oczyszczalni przydomowej, wymagana jest zgoda wydziału ochrony środowiska oraz odpowiedni teren.

Zbiornik bezodpływowy (szambo)

To najpopularniejszy sposób pozbywania się ścieków, kiedy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji centralnej. Całkowicie szczelny zbiornik wkopuje się w pobliżu budynku w taki sposób, aby umożliwić jego okresowe opróżnianie. Ścieki wywożone są do specjalnych punktów zlewowych. Budowa szamba jest bardzo tania, jednak koszt eksploatacji jest wyraźnie wyższy niż przydomowej oczyszczalni i trzeba go ponosić praktycznie co miesiąc.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Czytaj więcej o instalacjach w domu:

Instalacja wodociągowa

Wentylacja

Ogrzewanie

Instalacja elektryczna

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | oczyszczalnia | gmina | kanalizacja | ścieki | szambo | ochrona środowiska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »