Reklama

Jak ciepło ucieka z domu? Sprawdzamy!

W domach jednorodzinnych największy procent energii jest zużywany na ogrzanie budynku. Ciepło ucieka przez ściany, okna i drzwi, jak również przez dach. Straty ciepła można jednak znacząco obniżyć, stosując odpowiednią izolację ścian i dachu. Dużo ciepła ucieka również przez zastosowanie niewłaściwych okien i/lub przez ich niefachowy montaż. Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu oraz przez okna? Jakie materiały izolacyjne zastosować, aby zwiększyć energooszczędność domu? Jak zapobiec stratom ciepła? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Współczynnik przenikania ciepła

Reklama

W obecnych czasach dużą wagę przywiązuje się do energooszczędności w budownictwie - zarówno tym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów w tym zakresie. Inwestorzy dbają o to, aby dom po wybudowaniu generował jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Niewielkie straty ciepła przekładają się bowiem na mniejsze rachunki za energię cieplną.

Co pozwala obliczyć współczynnik?

Wspomniany współczynnik przenikania ciepła (U) podawany w W/m2K to parametr pozwalający na obliczenie ile ciepła ucieka przez różne przegrody takie jak ściany, okna czy dach. Współczynnik przenikania ciepła umożliwia również porównywanie właściwości różnych izolacji i przegród. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła tym przegroda ma lepsze właściwości izolacyjne. Więcej na temat współczynnika przenikania ciepła znajdziesz w tym artykule.

Co mówi współczynnik przenikania ciepła?

Inaczej mówiąc, współczynnik przenikania ciepła powie nam, na jakie straty ciepła musimy się przygotować i czy rachunki za ogrzewanie będą wysokie czy niskie. Dobra izolacja i okna to nie wszystko żeby osiągnąć niski współczynnik U. Jeśli w przegrodzie występują mostki cieplne to znaczy, że przegroda nie jest szczelna i współczynnik U będzie wtedy wyższy.

Wartość współczynnika przenikania ciepła

Od początku bieżącego roku dla domów nowo budowanych współczynnik przenikania ciepła dla ścian może wynosić co najwyżej 0,23 W/m2K. (podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późń. zm.) Dla okien ten parametr został ustalony na 1,1 do 1,6 W/(m2·K) w zależności od rodzaju okien.

Ile ciepła ucieka przez okna?

To, ile kosztują okna i czy są ładne, jest z pewnością informacją bardzo ważną. Jednak najważniejsze jest, aby miały niski współczynnik przenikania ciepła i były poprawnie zamontowane nie tworząc tym samym mostków termicznych. Okna oprócz strat ciepła generują również zyski. Przez okna wpadają promienie słoneczne ogrzewając wnętrze - oczywiście nie są to duże zyski, jednak w domach pasywnych każde okno jest dokładnie przemyślane i usytuowane pod tym kątem.

Dla okien istnieją trzy wskaźniki U. Uw to wartość przenikania ciepła dla całego okna łącznie, Ug - parametr przenikania ciepła dla szyby oraz Uf czyli wartość przenikania ciepła przez ramę.

Okna energooszczędne

Producenci okien podają, ile wynosi współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych modeli. Warto wybierać okna energooszczędne, nie tylko ze względu na przepisy prawa ale z czystej oszczędności mierzonej latami, przy której oszczędność przy zakupie okien wydaje się być kompletnie nieistotna. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30 proc. ciepła.

Właściwy montaż

Oprócz doboru okien o właściwym, czyli jak najmniejszym współczynniku U, należy pamiętać, że okna powinny być zamontowane przez specjalistów. Błędy montażowe mogą mieć wpływ na utratę właściwości termoizolacyjnych okna.

Naszą czujność powinien wzbudzić fakt, jeśli producent czy sprzedawca w informacji o oknie podaje tylko współczynnik Ug (szyby) zamiast Uw. Może to oznaczać że parametry dla całego okna są niezadowalające.

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu?

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu, zależy od wielu czynników, jednak jednym z najistotniejszych jest rodzaj oraz grubość zastosowanej izolacji termicznej czyli ocieplenia budynku. W przypadku materiałów ociepleniowych również stosuje się współczynnik przenikania ciepła, jednak oznacza się go odmiennie - lambda. Podobnie jak w przypadku ścian czy okien, im niższy współczynnik, tym materiał będzie posiadał lepsze właściwości izolacyjne, a co za tym idzie będzie można zastosować cieńszą warstwę ocieplenia osiągając te same parametry. O kosztach ocieplenia domu przeczytasz w tym artykule.

Ściany i narożniki

Straty ciepła generowane przez ściany i narożniki wynoszą od 20 do 25 proc.. Warto przyjrzeć się bliżej sposobom na minimalizację tego zjawiska. Tak jak było wspomniane, znaczenie ma wiele czynników jednak na czołową pozycję wysuwa się prawidłowe ocieplenie budynku. Prawidłowe ocieplenie to nie tylko właściwe dobranie materiału izolacyjnego, ale również jego grubości.

Jak zaizolowany jest twój dom?

A więc ile ciepła tracimy? Może uciekać go bardzo dużo. Energia, którą zużywa przeciętny dom jednorodzinny, to przede wszystkim ogrzewanie (do 80 proc.). Ten stan jest spowodowany przez straty ciepła przez ściany, okna i drzwi ale również przez dach i niewłaściwie dobraną wentylację. Dobierając odpowiedni materiał izolacyjny oraz okna energooszczędne możemy zminimalizować te straty. Warto już na etapie projektowania domu dobrze zaplanować umiejscowienie okien.

Jeśli w projekcie zwiększymy dodatkowo grubość izolacji o około 10 centymetrów, poniesiemy dodatkowy wydatek w postaci kilku tysięcy złotych, które to koszty zwrócą nam się wielokrotnie w trakcie eksploatacji budynku. Oprócz ewidentnych korzyści w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie, w domu dobrze zaizolowanym komfort mieszkańców jest dużo wyższy.

Dowiedz się więcej na temat wymagań przepisów prawa co do współczynnika przenikania ciepła dla okien w nowo powstających budynkach.

Dowiedz się więcej na temat: budowa domu | izolacja | ciepło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »