Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Cena kostki brukowej zależy w dużej mierze od jej rodzaju i walorów dekoracyjnych. Różnorodne wzory nie wpływają dodatnio na łatwość decyzji. Dom i ogród prezentują się znacznie lepiej, kiedy elementy takie jak podjazd, chodnik czy taras są wyłożone kostką najlepszego gatunku. Sprawdzamy, jakie są ceny i rodzaje bruku odpowiedniego do różnych zastosowań. Podpowiadamy, na który rodzaj najlepiej się zdecydować.

Rodzaje kostki do różnych zastosowań

Kostka brukowa to tylko ogólny termin, pod którym kryje się mnogość rodzajów, form i materiałów. Kostka chodnikowa może zostać podzielona ze względu na grubość, kształt, rodzaj jej powierzchni oraz materiał, z którego została wykonana. Wszystkie te kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze materiału na schody, taras, podjazd czy na alejki ogrodowe. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również cena. Im bardziej ozdobna, solidna i dekoracyjna, tym jej koszt będzie wyższy.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonywany jest bruk mamy do wyboru kilka zasadniczych rodzajów. Popularna jest między innymi kostka granitowa, betonowa (jedno- lub dwuwarstwowa), bazaltowa, a także kostka z kamienia polnego.

Reklama

Kostka granitowa charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i zmienne temperatury. Nie straszne są jej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest dość łatwa w utrzymywaniu w czystości i bardzo trwała. Zachowuje swój dekoracyjny wygląd przez bardzo długi czas. Jeśli zastanawiasz się, ile może kosztować wykonanie podjazdu i ścieżek w twoim ogrodzie, tutaj znajdziesz odpowiedź.

Nie wchłania ona wody, jej parametry techniczne z biegiem lat nie ulegają pogorszeniu. Duży wybór kolorów i faktur sprawia, że ten rodzaj bruku może być z powodzeniem wykorzystywany jako kostka chodnikowa, jak również na podjazd. Architektura ogrodowa, a w tym alejki wykonane z tego typu bruku zyskują na atrakcyjnym wyglądzie.

Kostka betonowa - do zadań specjalnych

Często wykorzystywana w przestrzeni przydomowej jest również kostka betonowa. Lepszym wyborem jest kostka dwuwarstwowa. W przeciwieństwie do jednowarstwowej, jest bardziej wytrzymała i trwała. Kostka dwuwarstwowa jest dodatkowo bardziej dekoracyjna. Warstwa wierzchnia, wykonywana z użyciem kruszywa, pełni rolę ozdobną. Warstwa spodnia jest z kolei wytrzymała i trwała. Mimo wszystko wzory kostki brukowej z betonu nie są tak oryginalne, jak te z granitu. Szczególnie tańsze elementy betonowe nie wyróżniają się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Kostka betonowa ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Tą zaletą jest jej cena. Cena jest częstokroć dwa razy niższa niż kostki granitowej. Elementy z kostki betonowej dobrze sprawdzą się zarówno do pokrycia alejek w ogrodzie, jak i do wykonania schodów zewnętrznych.

Inne rodzaje kostki na chodnik

Kolejnym rodzajem kostki są elementy z kamienia polnego. Ich podstawową cechą jest łatwość układania. Mamy do wyboru między innymi kamień cięty lub łupany. Z kamienia polnego mogą powstawać płyty tarasowe oraz płyty chodnikowe o bardzo ciekawym wzorze. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach. Kostka z kamienia polnego, szczególnie profesjonalnie obrobionego, prezentuje się bardzo efektownie.

Alternatywę dla wszystkich powyższych rozwiązań stanowią klinkierowe cegły brukowe. Posiadają doskonałe parametry zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Nie nasiąkają wilgocią i są odporne na niskie i wysokie temperatury. Co ważne, są również wytrzymałe na działanie soli. To przesądza o ich przewadze szczególnie w okresie zimowym. Dodatkowo są odporne na ścieranie i bardzo trwałe oraz występują w szerokiej kolorystyce. Ich wadą są wysokie ceny.

Cena kostki różnego typu

Cena bruku zależy od wielu czynników. O jednym już wspominaliśmy - ceny renomowanych producentów są częstokroć wyższe niż nowych firm na rynku lub tych, które jeszcze nie mają ugruntowanej pozycji. Najważniejszym aspektem, który wpływa na ceny kostek jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane i ich dekoracyjność. To właśnie to decyduje o kosztach finalnych zakupu kostki.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, najtaniej zakupimy kostki z betonu. Cena kostki z betonu to wydatek od mniej więcej 30 do 70 złotych za m2. Najdroższa jest kostka betonowa szlachetna, żółta lub czerwona. Cena takiej kostki waha się od 60 do 70 złotych za m2. Są to oczywiście ceny średnie - można trafić również na droższe oferty.

Cena kostki betonowej szarej, czyli tak zwanej standardowej, jest dużo niższa. Za tego typu produkt zapłacimy od około 30 do 40 złotych za m2.

Kostka granitowa jest dostępna w bardzo szerokim przedziale cenowym. Bywa jednak nawet dwa lub trzy razy droższa od kostki z betonu. Najtańsza jest kostka granitowa szara. Cena kostki szarej z granitu to wydatek od 40 do 80 złotych za m2. Najdroższe są kostki granitowe czerwone i czarne. Zapłacimy za nie nawet 200, 300 złotych za m2, choć zdarzają się oferty poniżej 100 złotych za m2.

U wielu producentów, w hurtowniach i u dystrybutorów ceny za kostkę betonową lub granitową podawane są najczęściej w metrach kwadratowych lub w cenach za tonę. W przypadku kostek brukowych klinkierowych producenci nigdy nie podają ceny w tonach. Kostki klinkierowe są sprzedawane na sztuki lub za m2. Ich cena jest bardzo wysoka, możemy zapłacić nawet 300 złotych za m2.

Dodatkowe koszty

Do kosztów zakupu wybranej kostki należy doliczyć koszt przygotowania podłoża pod kostkę oraz cenę samej robocizny, czyli ułożenia kostki. Przygotowanie podłoża pod bruk przez wyspecjalizowaną firmę to koszt około kilkunastu złotych za m2. Cena jest uzależniona od tego, jakie będzie przewidywane obciążenie nawierzchni. Pod ścieżki i alejki ogrodowe można alternatywnie zdecydować się na samodzielne wykonanie podłoża. Ogród jest miejscem, gdzie odbywa się tylko i wyłącznie ruch pieszych, nie zawsze więc istnieje potrzeba, aby decydować się na fachowe wykonawstwo.

Cena robocizny również nie jest jednorodna, przy jej ustaleniu firma wykonawcza bierze pod uwagę szereg czynników. Na najniższe ceny możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na standardowe kostki betonowe, będzie to koszt około 40 złotych za m2. Jeśli jednak na podjeździe czy wokół domu ma powstać mozaika z płytek, cena wzrośnie do 50 złotych za m2. Najdrożej wyniesie układanie kostki granitowej małowymiarowej. Cena może osiągnąć nawet 100 złotych za m2.

Jednak cena kostki oraz wykonania podłoża i robocizna to nie wszystko. Należy jeszcze doliczyć wykonanie obrzeża lub krawężnika. Ceny tego typu prac oscylują w granicach od kilkunastu do dwudziestu-kilku złotych za mb.

Jak widać, finalny koszt zakupu i ułożenia kostki może być dość znaczny. Należy pamiętać, że wiele profesjonalnych zakładów oferuje atrakcyjne rabaty dla klientów, którzy zamawiają większą ilość materiałów. To samo dotyczy firm wykonawczych, w przypadku układania kostki na dużej powierzchni.

Warto również rozważyć zakup kostki i powierzenie wykonawstwa tej samej firmie. Jest to korzystne nie tylko z powodów finansowych, ale również w wypadku reklamacji, jeśli materiał lub wykonawstwo nie spełni do końca naszych oczekiwań.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: bruk | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »