Jak wziąć kredyt na mieszkanie? Finansowania nieruchomości w czterech krokach

Niekiedy, aby zrealizować swoje marzenia o mieszkaniu na własność, jedynym sposobem jest wzięcie kredytu hipotecznego. W takim przypadku nieruchomość finansuje bank, któremu nabywca lokalu będzie spłacał dług przez kolejne lata. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowego mieszkania, jednak nie posiadasz wystarczającej ilości środków na koncie, dowiedz się więcej o procedurze kredytowej od ekspertów Nowodworski Estates.

1. Ocena zdolności kredytowej i wkład własny

Zdolność kredytowa jest maksymalną kwotą od banku, jaką możesz dostać na zakup nieruchomości. Na jej wysokość wpływają takie czynniki, jak twoje miesięczne dochody, ich źródło oraz dotychczasowe zobowiązania kredytowe (np. pożyczki, karty kredytowe, opłacane składki ubezpieczeniowe, koszty utrzymania gospodarstwa domowego lub płacone alimenty), a także wiarygodność kredytowa (są to dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej).

Dzięki znajomości własnej zdolności kredytowej będziesz miał świadomość, w jakim zakresie cenowym możesz szukać mieszkania, a jakie pozostaną poza twoim zasięgiem. Ponadto jest to też dobry moment, aby zebrać odpowiednią kwotę wkładu własnego. Niestety żaden bank nie jest w stanie pokryć całego kosztu, potrzebnego na zakup mieszkania. Zazwyczaj ok. 20 proc. tej wartości musi pochodzić z twoich oszczędności, stąd warto zaplanować to znacznie wcześniej.

Reklama

Podsumowując: na tym etapie zadbaj o swoją historię kredytową, aby banki wiedziały, że masz stabilne zatrudnienie o bezpiecznych dochodach, nie zalegasz z żadnymi spłatami swoich zobowiązań i posiadasz oszczędności, które pokryją wkład własny.

2. Współpraca z agencją nieruchomości

Szukając dla siebie odpowiedniej nieruchomości, jednym z lepszych rozwiązań jest współpraca z doświadczonym biurem nieruchomości. Pośrednik zobowiązuje się wówczas wziąć na siebie całą odpowiedzialność za znalezienie dla ciebie wymarzonego lokalu, a ponadto zajmie się wszystkimi formalnościami, również tymi związanymi z kredytem. 

Bardziej profesjonalne agencje posiadają swoich specjalistów, którzy przedstawią ci wyselekcjonowane oferty banków w zakresie finansowania zakupu mieszkania, aby były dla ciebie jak najkorzystniejsze. Podpowiedzą także co zrobić, aby cała procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo oraz pomogą dopełnić formalności u notariusza.

3. Umowa przedwstępna i wnioski kredytowe

Gdy już wybierzesz najbardziej odpowiadającą ci nieruchomość, jeśli nie chcesz, aby ktoś uprzedził cię w jej zakupie, musisz dokonać rezerwacji. W jaki sposób? Przez podpisanie umowy przedwstępnej. Nie jest konieczne, aby została ona sporządzona w formie aktu notarialnego, jednak niekiedy sprzedający może na tym etapie wymagać od ciebie zaliczki. Podpisując dokument, zwróć uwagę, czy znajdują się w nim dane na temat stron transakcji, stanu mieszkania i warunków sprzedaży, takich jak cena, terminy itp.

Następnym krokiem, zaraz po podpisaniu umowy przedwstępnej, jest złożenie do banków wniosków o sfinansowanie transakcji. Podczas tej procedury będzie oceniana twoja zdolność kredytowa. Następnie dostaniesz informację zwrotną o tym, która z instytucji zdecyduje się przyznać ci kredyt. Jeśli skorzystasz z usług agencji nieruchomości, to twój doradca pomoże ci wybrać najlepszą opcję.

4. Umowa zakupu i zapłata

Gdy już oficjalnie zostanie przyznany ci kredyt, wówczas możesz podpisać ostateczną umowę kupna mieszkania. Ten rodzaj umowy będzie miał już formę aktu notarialnego, a jego sporządzenie wiąże się z pewnymi kosztami, które musisz uwzględnić. Jest to m.in. podatek od zakupu nieruchomości, cena odpisów aktu i opłaty sądowe.

Sporządzony akt notarialny będziesz musiał przedstawić w banku, w którym otrzymałeś kredyt wraz z potwierdzeniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej i opłatami na poczet nieruchomości. Gdy wszystko to zostanie dopięte, bank będzie mógł uruchomić proces kredytowania i przelać należność na konto sprzedającego.

Co dalej? To wszystko. Po dokonaniu powyższych kwestii, stajesz się właścicielem swojego nowego mieszkania. Mając już wszelkie formalności za sobą, możesz zająć się aranżowaniem poszczególnych wnętrz, planowaniem zakupów, a także myśleć powoli o logistyce przeprowadzki do nowego domu.

Nowodworski Estates
Dowiedz się więcej na temat: kredyt na mieszkanie | kredyty mieszkaniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »