Jak znaleźć fachowca do remontu?
Remont mieszkania czy domu to spore przedsięwzięcie, które pochłania mnóstwo czasu, pieniędzy i nierzadko - nerwów. Jednym z istotniejszych jego aspektów jest "czynnik ludzki", czyli dobór odpowiednich fachowców. To poważna decyzja mająca wpływ na to, w jakim otoczeniu będziemy mieszkać przez kolejnych 5, 10 czy 15 lat.
Jeśli podjęliśmy już decyzję o remoncie domu czy mieszkania, niezbędne jest wcześniejsze zaplanowanie wszystkich działań: począwszy od konceptu, przez formę wykonania, skończywszy na budżecie. Jednak często największe wyzwanie stanowi nie wybór koloru ścian bądź rodzaju podłogi, lecz znalezienie fachowca lub firmy remontowej, która solidnie i uczciwie przeprowadzi prace budowlane. Zdarza się, że najlepsi specjaliści są słabo dostępni, mając zaplanowane prace na kolejne miesiące, a nawet lata. Jak zatem wybrać najlepszego fachowca?
Podstawowe wskazówki:
1. Ustal budżet.
2. Zastanów się, czy potrzebujesz pełnozakresowej firmy remontowo-budowlanej, czy jednego fachowca.
3. Popytaj znajomych i rodzinę o rekomendacje dotyczące sprawdzonego fachowca.
4. Znajdź i zweryfikuj fachowca w Internecie.
5. Sprawdź uprawnienia i referencje speca.
6. Podpisz umowę wiążącą.
Pierwszym dylematem przy planowanych pracach remontowo-budowlanych jest decyzja, czy lepiej zatrudnić firmę, czy każdego fachowca z osobna. Odpowiedź zależy od wielkości naszego przedsięwzięcia. Przy generalnym remoncie domu wygodniejsze i bezpieczniejsze będzie zatrudnienie zorganizowanej ekipy, która według wypracowanych schematów i zasad wykończy nasze gniazdko. Istotnym argumentem przemawiającym za firmą przy rozległych pracach remontowych jest problem z samodzielnym skompletowaniem pojedynczych speców w danym terminie.
Przy mniejszym remoncie warto skalkulować sobie koszty. Bo po co nam piętnastoosobowa ekipa budowlańców do odświeżenia mieszkania? Wystarczy malarz i ewentualnie tynkarz. Przy odrobinie zapału drobiazgi możemy wykończyć samodzielnie.
Najlepsi fachowcy to ci sprawdzeni. Najlepiej popytać członków rodziny i znajomych - być może ktoś w ostatnich miesiącach robił remont, a na dodatek był to remont udany, który trwał szybko, zakończył się sukcesem i pozwolił zachować kilka groszy w portfelu.
Przy takiej formie polecenia możemy sprawdzić dwa rodzaje informacji. Po pierwsze, na własne oczy ocenić efekty prac specjalistów, odwiedzając znajomych ze świeżo wyremontowanym mieszkaniem. Po drugie, dzięki poleceniu uzyskamy użyteczne informacje "z zaplecza", dotyczące punktualności ekipy, długości trwania prac, kosztów robocizny czy cen wykorzystanych materiałów.
To da nam podstawę do zweryfikowania planowanego budżetu. Ceny produktów zakupionych przez fachowców można porównać z cenami sklepowymi i rozważyć opcję samodzielnego zakupu tańszych materiałów. Ceny całego asortymentu sklepowego niezbędnego do prac remontowo-budowlanych można sprawdzić on-line, a następnie dokonać wirtualnego zakupu i zamówić dostawę do domu. Może się okazać, że takie łączone rozwiązanie pozwoli nam znacząco obniżyć koszty naszego przedsięwzięcia.
W sieci możemy natrafić na mnóstwo forów tematycznych, dzięki którym dotrzemy do cennego źródła: opinii klientów zadowolonych (lub nie) z pracy fachowca lub firmy budowlanej. Śledzenie poszczególnych wątków i dyskusja z komentującymi może nas skutecznie zachęcić do / odwieść od współpracy z wybraną firmą.
W internecie działają także oddzielne wyszukiwarki agregujące informacje o specjalistach, gdzie znajdziemy konkretnych fachowców w danej dziedzinie i pełnozakresowe firmy remontowo-budowlane. Takie portale pozwalają na zamieszczenie ogłoszeń zarówno osobie szukającej fachowca, jak i poszukującej zlecenia. Dużym udogodnieniem w dotarciu do najlepszych specjalistów jest system wystawiania ocen i opinii, który pozwala zapoznać się z bliżej z opiniami byłych klientów.
Jeśli mamy już "na oku" konkretnych podwykonawców, warto sprawdzić internetowe opinie dotyczące danego fachowca (z imienia i nazwiska) lub firmy remontowo-budowlanej. Wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie w wyszukiwarkę Google i znaleźć trochę czasu na uważne przejrzenie wyświetlonych wyników wyszukiwania.
Skąd możemy mieć pewność, że Pan Henryk, którego zatrudniliśmy do wymiany elektryki w naszym domu, zrobi to prawidłowo? Możemy nabrać tej pewności, weryfikując dwa rodzaje formalnych potwierdzeń kompetencji wybranego fachowca.
Pierwszym z nich jest dyplom zawodowy potwierdzający kwalifikacje. W przypadku naszego elektryka to np. świadectwo ukończenia technikum elektrycznego czy dokumenty ukończenia kursów wydanych przez komisję uprawnień zawodowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Drugi rodzaj potwierdzenia to referencje, czyli opinie poprzednich klientów. W przypadku fachowców remontowo-budowlanych referencje rzadko mają standardową postać papierową. Częściej jest to prostu numer telefonu do poprzedniego klienta. Warto skorzystać z tej możliwości i zadzwonić do niego, zadając kilka podstawowych pytań (np. o to, czy prace zostały wykonane terminowo, czy budżet był większy niż zakładany, czy remont został wykonany dokładnie i zgodnie z założeniami itp.).
Trudno wymagać, aby fachowiec był doskonałym biznesmenem, biegłym w sprawach umów remontowych. Powinien jednak rozumieć chęć formalnego potwierdzenia ustaleń dotyczących remontu w postaci spisanej umowy.
Zanim ruszą jakiekolwiek prace, niezbędne jest spisanie zasad całej transakcji wraz z opisem zakresu działań, terminami oraz wynagrodzeniem. Warto też jasno ustalić, kto zajmie się zakupem i dostarczeniem materiałów oraz jakie są konsekwencje niewykonania prac w ustalonym czasie.
Skorzystałeś z wszystkich zaproponowanych kroków, znalazłeś dobrego fachowca lub firmę i jesteś zadowolony z efektów remontu? Opowiedz o tym swoim znajomym i poświęć kilka minut na opublikowanie opinii na temat ich prac w internecie. Ułatwisz tym samym realizację przyszłych udanych projektów remontowych zarówno fachowcowi, jak i jego potencjalnym klientom!