Jaki rodzaj fundamentów wybrać do własnego domu? Poradnik praktyczny
Rodzaje fundamentów są bardzo ważne - ich wybór to gwarancja pewności, bezpieczeństwa oraz stabilności budowanego domu. Profesjonalnie położona płyta fundamentowa bądź ławy fundamentowe zapewnią udźwignięcie całej konstrukcji budynku, przez co bez obaw będziesz mógł w nim zamieszkać.
Fundamenty to części budynku, które są najniżej położone i stykają się bezpośrednio z gruntem. Rodzaje fundamentów bezpośrednich lub wybrane fundamenty pośrednie mają za zadanie przejąć obciążenie, jakie wywierane jest przez konstrukcję budowanego domu. Zazwyczaj fundamenty kładzie się właśnie na dwa sposoby - pośrednio bądź bezpośrednio.
a) fundamenty pośrednie - głębokość posadowienia fundamentów zazwyczaj jest dość spora. Posadowienie pośrednie polega na obciążeniu, które przekazywane jest na nośną warstwę gruntu, jaka zalega tuż pod jego podstawą. Oznacza, to że nacisk przenoszony jest do warstwy głębszej, dzięki wprowadzonym elementom konstrukcji domu. Takimi elementy to m.in. pale fundamentowe i ściany szczelinowe, które tworzą ruszt fundamentowy.
b) fundamenty bezpośrednie - są to inaczej zwane fundamenty płytkie, np. płyty i stopy fundamentowe. Ich posadowienie zazwyczaj nie przekracza 4 metrów. Wykonuje się je w sposób bezpośredni na nośnej warstwie gruntu, jak otwarty wykop. Nie ma konieczności stosowania specjalnych umocnień lub obniżania poziomu wody gruntowej. Pod większość budynków jednorodzinnych w Polsce wylewa się właśnie fundamenty płytkie. Sprawdź także ten artykuł na temat prawidłowego wykonania fundamentów.
Rodzaje fundamentów bezpośrednich (jak stopy fundamentowe i płyty fundamentowe) muszą być właściwie zazbrojone! Liczba umieszczonych w nich prętów musi mieć właściwą średnicę oraz zostać wykonana z odpowiedniego rodzaju stali.
Wszystko zależy od tego, jaki jest typ danej konstrukcji oraz jakie przeznaczenie mają dane rodzaje fundamentów. Fundamenty pośrednie wylewane są zwłaszcza tam, gdzie inwestycja tworzona jest na podstawie gruntu budowlanego. Popularnym rozwiązaniem są wówczas pale fundamentowe, tworzące ruszt fundamentowy. Podzielić można je na 3 grupy:
- pale normalne - przekazują obciążenie na grunt przez tarcie na pobocznicy i opór pod stopą,
- pale zawieszone - przekazują obciążenie na grunt przez tarcie na pobocznicy pala,
- pale stojące - przekazują obciążenie na grunt przez stopę pala.
Fundamentami pośrednimi mogą być również... studnie fundamentowe. Taką studnię łatwo wykonać, ponieważ nie wymaga wyspecjalizowanego sprzętu - jak np. pale. Studnie te pozwalają na pracę ludzi wewnątrz, a wykorzystuje się je zarówno w gruncie nienawodnionym, jak i nawodnionym. Zasadniczo studnie fundamentowe należy zrobić tam, gdzie standardowe pale "nie zdają egzaminu". Jeśli dom ma być dość duży, studnia będzie metodą wydajniejszą i bardziej ekonomiczną. Sprawdź także ten artykuł o kosztach i etapach budowy fundamentów.
Charakteryzują się większą długością oraz szerokością. Ich wymiary uzależnione są zazwyczaj od rodzaju podłoża gruntowego oraz obciążeń, jakie są na nie przekazywane. Ławy należy wylewać pod ścianami konstrukcyjnymi domu. Można to zrobić na dwa sposoby:
- bezpośrednio w wykopie - jego wymiar równy powinien być z wymiarem ławy. Przy takim rozwiązaniu należy stosować folię hydroizolacyjną.
- deskowanie - wykop musi być nieco być nieco szerszy od ławy, w zależności od wysokości deskowania.
Najczęściej wykonywane ławy fundamentowe są żelbetonowe. Przed wylaniem betonu lepiej jest wcześniej ułożyć zaprojektowane zbrojenie w wykopie. Takie rodzaje fundamentów często stosuje się do domu podpiwniczonego, gdzie głębokość posadowienia fundamentów wynosi ok. 3 m. W ławach wykonuje się ściany piwnicy, zabezpieczając je przed wilgocią oraz wodą.
Fundament zwany schodkowym wykonuje się, kiedy dom posiada częściowe podpiwniczenie - ściany piwnicy fundamentuje się na większej głębokości, niż pozostałą część domu. Fundament schodkowy robi się podobnie jak pozostałą część fundamentów, jednak betonuje się go na skośnie ukształtowanym podłożu.
Fundamenty kielichowe pozwalają z kolei na szybki i precyzyjny montaż słupów - i to bez konieczności wykonywania monolitycznych prac na budowie. Fundamenty kielichowe wymagają wymiarowania zbrojenia poziomego oraz pionowego kielicha razem z odpowiednim doborem prętów.
Kiedy dom ma wiele ścian konstrukcyjnych, skomplikowany kształt lub grunt jest słaby, wówczas warto użyć płyty fundamentowej. Będzie ona wymagała pogrubienia jedynie tam, gdzie ściany konstrukcyjne są ciężkie. Wytrzymałość mechaniczna płyty fundamentowej jest wysoka na całej powierzchni materiału, a więc to przemawia za jej stosowaniem. Płyta fundamentowa sprawdzi się również wówczas, gdy planujesz krótką robotę ziemną.
Ogromnym plusem wyboru płyt fundamentowych jest fakt, że nie musisz robić głębokich... wykopów! Płytę możesz bowiem postawić na głębokości nawet 50 cm, co pozwala na łatwą i szybką budowę domu. Dzięki płycie możesz uniknąć wielu błędów zwłaszcza, jeżeli nie "siedzisz" w fundamentach na co dzień.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl