Reklama

Jakie oszczędności daje ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym?

Kominki z płaszczem wodnym są powszechnie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 250 mkw. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możemy efektywnie i tanio ogrzać cały dom, a dodatkowo wodę. Drewno jest przecież łatwo dostępnym i tanim paliwem, którego wykorzystanie może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.

Montaż kominka z płaszczem wodnym

Pierwszym etapem obliczeń jest określenie kosztów montażu instalacji grzewczych. Średniej jakości wkłady kominkowe to wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć od 2300 do 5500 zł za obudowę wkładu. Wynajęcie wykwalifikowanych monterów będzie nas kosztowało od 1000 do 2500 złotych. Podsumowując zakup, montaż i wykończenie kominka będzie nas kosztować od 5300 do 10 000 złotych.

Bardziej dokładnie koszty zakupu i montażu kominka, również w wersji bez płaszcza wodnego, można obliczyć klikając w ten link.

Reklama

Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ciepła?

Na początek warto zauważyć, że kominek z płaszczem wodnym powinien być traktowany raczej jako dodatkowe, a nie podstawowe źródło ciepła. Wiąże się to z dużymi nakładami pracy przy jego obsłudze oraz zwykle dość ograniczonej mocy grzewczej, która w większych, nieocieplonych domach może być niewystarczająca. Wśród najpopularniejszych podstawowych źródeł ciepła znajdziemy ogrzewanie paliwem stałym, gazem ziemnym oraz prądem elektrycznym.

Nowoczesne kotły na paliwo stałe mogą kosztować od 3 do 25 tysięcy złotych. Najtańsze są konstrukcje komorowe, które wymagają regularnego zasilania węglem drzewnym bądź brykietem. Koszt zakupu i montażu prostego kotła komorowego to wydatek rzędu 3-4 tys zł. Nieco droższe są kotły zsypowe, opalane ekogroszkiem. Z kolei automatyczna konstrukcja zsypowa kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że kotły zsypowe pozwalają na oszczędność 10 proc. energii grzewczej (w porównaniu z kotłami tradycyjnymi). Trzecim rodzajem kotła zasilanego paliwem stałym jest konstrukcja zgazowująca, pozwalająca na oszczędność 15 proc. energii grzewczej. Koszt zakupu i montażu kotła zgazowującego jest zdecydowanie najdroższy i waha się w granicach 15-25 tys. zł.

Kolejną alternatywą są kotły gazowe. Koszt zakupu i montażu gazowych kotłów tradycyjnych to 3-5 tys. złotych. Nieco droższe są nowoczesne kotły kondensacyjne, które odzyskują energię z pary wodnej. Kompletna instalacja kondensacyjna kosztuje od 10 do 25 tys. zł. Warto zauważyć, iż takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie do 20 proc. energii cieplnej w porównaniu z tradycyjnym kotłem gazowym.

Trzecim rozwiązaniem alternatywnym jest montaż grzejników elektrycznych. Za kompletną instalację w domu o powierzchni 120-150 mkw. zapłacimy od 15 do 23 tys. zł. Koszt obejmuje zakup i montaż grzejników oraz dobrego jakościowo panelu sterowania.

Jakie są koszty ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym?

Przed dokonaniem obliczeń musimy określić orientacyjne parametry naszego domu. W obliczeniach zakładamy, iż całkowita powierzchnia grzewcza wynosi 120 mkw. Ściany w każdym z pomieszczeń mają wysokość 2,6 metra. Kubatura wynosi zatem 312 mkw. Załóżmy również, że nasz dom posiada średnią izolację termiczną (dwuszybowe okna PCV oraz ocieplenie styropianem o grubości 8 cm).

Uśrednione zapotrzebowanie energetyczne w tego typu pomieszczeniach wynosi 30 W/m3. Zatem w średnio zaizolowanym domu o kubaturze 312 mkw. musimy zainstalować wkład kominkowy o standardowej mocy nominalnej 11kW. Sezon grzewczy w naszym klimacie trwa pół roku, jednak kominek nie będzie eksploatowany przez cały ten czas. Przyjmijmy zatem, że ogrzewanie działa 12 godzin na dobę, co daje nam 2160 godzin. W sezonie grzewczy do takiego użytkowania będziemy potrzebować minimum 11 - 14 m3 drewna. Metr sześcienny drewna rodzimego kosztuje 110 do 160 zł, zatem koszt ogrzewania wyniesie od 1210 do 2240 zł. Jeżeli dodamy koszt transportu (przynajmniej kilkaset złotych) i pocięcia drewna (również kilkaset do tysiąca złotych) to roczny koszt ogrzewania wyniesie od 2500 do 3500 zł. Oczywiście nie uwzględniając kosztu własnej pracy związanej z codzienną obsługą kominka.

Ile zapłacimy za alternatywne źródła ciepła?

W poprzednim punkcie założyliśmy, iż zapotrzebowanie energetyczne naszego domu wynosi 30 W/m3. Jeśli przemnożymy to przez kubaturę całego budynku, wówczas otrzymamy wartość zapotrzebowania energetycznego dla całego domu - 0,93 kWh. Założyliśmy również, że ogrzewanie działa w sezonie grzewczym 12 godzin na dobę. Zatem zapotrzebowanie energetyczne na cały sezon grzewczy wyniesie 24 440 kWh.

Do dokonania obliczeń potrzebujemy jeszcze kosztów wytworzenia 1 kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi 16 gr (brykiet), 15 gr (węgiel drzewny i eko-groszek), 25 gr (gaz ziemny), 45 gr (prąd).

Zatem koszt ogrzewania domu przez jeden sezon grzewczy wyniesie około 3900 zł przy opalaniu brykietem, 3600 zł przy opalaniu węglem drzewnym lub ekogroszkiem, 6100 zł podczas opalania gazem ziemnym oraz aż 11 000 zł w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym?

Z powyższych wyliczeń wynika, iż opalanie kominkiem z płaszczem wodnym może być kilkanaście procent bardziej oszczędne, niż inne metody ogrzewania. Co prawda, instalacja płaszcza wodnego jest dość kosztowna, jednak z pewnością jest to opłacalny wydatek. Dzięki zamontowaniu kominka jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 2500 do 5000 zł w ciągu jednego roku. Zatem inwestycja zacznie się nam zwracać już po 2-5 latach.

Warto jednak zwrócić uwagę na nakład pracy, której wymaga kominek. Drewno do niego trzeba kupić przynajmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na cały sezon (drewno musi przeschnąć), często drewno trzeba pociąć, ułożyć w ogrodzie, a w czasie sezonu grzewczego stale uzupełniać jego zapasy w domu. Dodatkowo dochodzą prace związane przy codziennym usuwaniu popiołu, przygotowaniu paleniska i dokładaniu drewna co kilka godzin. W porównaniu do pracy potrzebnej na przykład przy ogrzewaniu gazowym (włączenie pieca i ustawienie wymaganej temperatury) przy ogrzewaniu kominkowym praca jest wymagana niemal non stop.

Pamiętajmy także, że montaż wyłącznie jednego źródła zasilania jest traktowane jako błąd. Kominek z płaszczem wodnym wymaga regularnej kontroli opału. Może to stanowić pewną trudność, jeśli będziemy chcieli opuścić dom na dłużej. Według ekspertów, efektywnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania zapasowego (np. podstawowego kotła gazowego). Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort użytkowy.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | ogrzewani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »