Reklama

Już latem zadbaj o ciepłą zimę! Trwa sezon na tani opał

Trwają wakacje, a wraz z nimi utrzymują się wysokie temperatury na zewnątrz i przyjemny chłód w mieszkaniu. Mimo tego warto już teraz pomyśleć o zakupie opału na zimę. Jego ceny w miesiącach letnich są bowiem najatrakcyjniejsze i to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materiał.

Jak pokazuje raport portalu Oferteo.pl, najpopularniejszy w Polsce jest ekogroszek, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczny pellet drzewny. Użytkownicy serwisu najwięcej zleceń dotyczących zakupu opału składają w lipcu i sierpniu, kiedy ceny są najniższe w ciągu roku.

Kiedy poszukujemy opału?

Reklama

Użytkownicy zdecydowanie najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na zakup opału w miesiącach letnich.

Z analizy danych obejmujących okres od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku wynika, że rekordowa liczba zamówień padła w lipcu i sierpniu 2015 roku - odpowiednio 12 i 11 procent. Niewiele mniej zapytań użytkownicy portalu zgłosili we wrześniu - 10,5 procent. Najmniej zapytań pochodziło ze wczesnych miesięcy wiosennych - z marca i kwietnia.

- Dane pokazują, że konsumenci mają świadomość, kiedy najbardziej opłaca się kupować materiały opałowe - komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. - Warto zainteresować się zamówieniem opału właśnie latem, kiedy ceny na rynku są najniższe.

Ekogroszek najpopularniejszy

Z analizy wynika, że najpopularniejszym materiałem opałowym jest ekogroszek. Chęć jego zakupu w omawianym okresie zadeklarowało 41 proc. użytkowników serwisu. Nic dziwnego, że ekogroszek cieszy się popularnością - jest wygodniejszy od węgla kamiennego, a zarazem niewiele od niego droższy. Jest workowany, dzięki czemu łatwo go składować. Ekogroszek zawiera niewielkie ilości siarki, a po spaleniu pozostawia mniej popiołu. Co więcej, spełnia europejskie normy paliwa ekologicznego.

Drugi co do popularności pellet drzewny ma formę niewielkich podłużnych granulek o grubości 6-8 mm. Jego główną zaletą jest ekologiczność - pozyskanie surowca nie wymaga dodatkowej eksploatacji środowiska, a jego spalanie wiąże się z niewielką emisją dwutlenku węgla. Jest też czystszy w porównaniu do węgla - drzewne granulki nie ubrudzą ścian czy podłóg ani ubrania podczas uzupełniania pieca. Pellet drzewny jest też najbardziej ekologiczny. Po spalaniu zostawia niewiele popiołu, nie brudzi pieca ani pomieszczenia, a lekkie worki ułatwiają uzupełnianie kotła opałem. Pellet jest obecnie bardzo popularny w Skandynawii czy Niemczech.

Zainteresowanie drewnem kominkowym zadeklarowało 15 proc. użytkowników Oferteo, natomiast 13 proc. wskazało zapotrzebowanie na węgiel kamienny, miał lub koks. Mniej popularne były m.in. brykiety drzewne, agropellet i węgiel brunatny.

Jakich ilości potrzebujemy?

Użytkownicy najczęściej byli zainteresowani zamówieniem od 3 do 5 ton materiału opałowego. Na taką ilość wskazało 47 proc. z nich. Co trzeci chciał zamówić 1-2 tony, po ok. 10 proc. użytkowników było z kolei zainteresowanych zamówieniem większej ilości opału: 6-10 ton lub powyżej 10 ton.

Zdecydowana większość, bo aż 95 proc. osób kupujących opał, potrzebowała również transportu zamówienia. Jedynie 5 proc. użytkowników zadeklarowało, że transport zorganizuje we własnym zakresie.

Co się najbardziej opłaca?

Najtańszy jest węgiel kamienny, a najdroższy pellet drzewny, który jest najbardziej ekologicznym z porównywanych materiałów. Decydując się na określony sposób ogrzewania, należy pamiętać także o kosztach związanych z instalacją. W Polsce często wybierane są piece węglowe lub wszystkopalne. Wymagają częstego dokładania opału i systematycznej kontroli. Na rynku są dostępne także urządzenia wyposażone w sterowniki, utrzymujące stałą temperaturę w palenisku.

Najpopularniejsze, choć droższe od kotłów wszystkopalnych, są piece na węgiel kamienny czy ekogroszek, a czystsze i wygodniejsze są kotły na pellet - nie wymagają tak częstego kontrolowania czy dosypywania opału. Za komfort trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Sama usługa montażu to koszt ok. 1500-2500 zł. Piec to z kolei wydatek rzędu 5000-10000 zł. Na roczny przegląd wydamy dodatkowo 300-500 zł.

Okazuje się, że ekologia może być korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla naszych finansów. - Planując roczne wydatki, pamiętajmy, że ceny opału różnią się w zależności od pory roku - przypomina Karol Grygiel.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 11 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2015 roku do 29 czerwca 2016 roku przez osoby poszukujące opału.

Dowiedz się więcej na temat: opał | ekogroszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »