Reklama

Już pracują, a jeszcze nie są na swoim - 41 proc. młodych Polaków mieszka z rodzicami

Młodemu Polakowi dużo trudniej niż przeciętnemu mieszkańcowi Starego Kontynentu zdobyć się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Aż 2,5 mln osób w wieku 25-34 lata, czyli 41 proc. obywateli należących do tej grupy wiekowej, nadal mieszka z rodzicami - wskazują dane Eurostatu. W Europie problem ten dotyczy 28 proc. ludzi rozpoczynających aktywność zawodową, ale są kraje, w których z rodzicami mieszka tylko kilka procent osób w wieku 25-34 lata. Zdecydowanie szybciej z rodzinnego domu wyprowadzają się kobiety.

Wyprowadzka od rodziców to symboliczny moment wejścia w dorosłe życie. W Europie przed taką decyzją stoją teoretycznie ponad 53 miliony osób, czyli prawie połowa mieszkańców w wieku od 18 do 34 lat. W gronie tym sporą grupę stanowią studenci, którzy zawyżają statystyki. Gdyby wykluczyć ich z badania, a więc wziąć pod uwagę osoby w wieku od 25 do 34 lat, to osób mieszkających z rodzicami w Europie byłoby prawie 19 milionów, czyli 27,5 proc.

W metodologii przyjętej przez Eurostat, za osoby, które wyprowadziły się z domu rodzinnego, uznaje się takie, które w sposób trwały zamieszkują samodzielnie. Może to być zarówno mieszkanie wynajmowane, jak i posiadane na własność (osoby stacjonujące w koszarach czy mieszkające w akademikach są w statystykach europejskiego urzędu pomijane).

Reklama

Najtrudniej usamodzielnić się w nowej Unii

Zgodnie z danymi Eurostatu, najgorsza sytuacja jest w biedniejszych krajach nowej Unii. Z rodzicami mieszka tam 40,8 proc. osób w wieku 25-34 lat. Dla porównania w "piętnastce" jest to tylko 23,6 proc. W najlepszej sytuacji są osoby, które chcą usamodzielnić się w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Tam mniej niż 5 proc. osób w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami.

Rekord padł w najmniejszym z krajów nordyckich, gdzie z rodzicami mieszka zaledwie 8,6 tys. osób (1,3 proc.) w badanej grupie wiekowej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w Danii mieszkanie z rodzicami jest podyktowane wyborem, a nie koniecznością.

Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce w Chorwacji. W kraju tym 65,4 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dotyczy to aż 406 tys. osób. W tym wypadku tylko częściowo można tłumaczyć taki stan tradycją czy przyzwyczajeniami. W większej mierze jest to kwestia wysokiej ceny jaką trzeba zapłacić za usamodzielnienie się. Do krajów, w których ponad połowa osób dorosłych mieszka z rodzicami można zaliczyć też: Grecję, Słowację, Maltę i Bułgarię.

Polska o krok powyżej średniej, ale potrzebna pomoc państwa

W Polsce z rodzicami mieszka aż 2 mln 570 tys. osób w wieku od 25 do 34 lat. Taka sytuacja mieszkaniowa dotyczy więc 40,7 proc. osób w badanej grupie wiekowej. Nikłym pocieszeniem może być fakt, że wynik ten jest odrobinę lepszy niż średnia dla krajów nowej Unii. Trudna sytuacja ludzi młodych na rodzimym rynku nieruchomości jest też argumentem przemawiającym za tym, aby państwo systemowo wspierało dążenia ludności do uzyskania dachu nad głową. Na rynku nie jest to łatwe.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zgodnie z szacunkami Home Broker, singiel, który chciałby w dużym mieście wynająć kawalerkę, musiałby na ten cel przeznaczyć prawie połowę dochodu. Jeszcze gorsza sytuacja może mieć miejsce w przypadku chęci zakupu nieruchomości. Biorąc pod uwagę statystyki GUS można dojść do wniosku, że przynajmniej 25 proc. Polaków nie stać na zakup mieszkania.

W przypadku osób młodych sytuacja może być jeszcze gorsza, ponieważ relatywnie mniej zarabiają. Jak wynika z badania poziomu wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, w 2011 roku osoby w wieku 26-30 lat zarabiają przeciętnie 3,3 tys. (kobiety) lub 4 tys. zł (mężczyźni) miesięcznie. Dla porównania w wieku 36-40 lat jest to odpowiednio 4,1 i 5,5 tys. zł miesięcznie.

Kobiety dorastają szybciej

Jak pokazują statystyki europejskiego urzędu, nawet niższe zarobki nie przeszkadzają kobietom w szybszym usamodzielnianiu się. W całej Unii kobiet mieszkających z rodzicami w badanej grupie wiekowej jest 20,8 proc. W przypadku mężczyzn odsetek ten jest wyższy, ponieważ wynosi 34,4 proc. Warto zauważyć, że stosunek ten jest stały zarówno w krajach, które wspólnotę stworzyły, jak i tych, które do niej dołączyły. Mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat mieszkających z rodzicami jest więcej niż kobiet. W krajach "nowej" Unii wskaźnik dla mężczyzn wynosi aż 50,5 proc., a kobiet 31,1 proc. W krajach "starej" Unii jest to odpowiednio 29,5 i 17,7 proc.

Większym problemem ceny niż brak pracy

Co ciekawe, dane Eurostatu pokazują, że w usamodzielnianiu się po studiach nie przeszkadza wbrew pozorom brak pracy. W całej Unii prawie dwie na trzy osoby mieszkające z rodzicami są zatrudnione w pełnym wymiarze, a kolejne kilka procent pracuje dorywczo. Sytuacja ta jest nawet lepsza w krajach "nowej" Unii, gdzie odsetek ten jest wyższy (70,7 proc.). Na drodze do pełnego usamodzielnienia się osób młodych stają więc głównie: ograniczony dostęp do finansowania bankowego, w związku z niższymi zarobkami, i wysokie ceny najmu oraz zakupu nieruchomości.

Bartosz Turek

Dlaczego młody Polak ciągle mieszka z rodzicami? Dyskutuj na FORUM INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »