Reklama

Kolejne miejsce na zbędne i niezbędne rzeczy

Dawniej komórka lokatorska funkcjonowała pod określeniem piwnica. Funkcja tego pomieszczenia pozostała jednak taka sama - trzymanie przetworów, rowerów, narzędzi i generalnie wszystkiego, co nie zmieściło się w mieszkaniu.

W świetle prawa komórka lokatorska stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega bezpośrednio do tego lokalu (art. 2 ust 4 ustawy o własności lokali). W praktyce jest to pomieszczenie przypisane do danego mieszkania, z którego właściciel może sobie dowolnie korzystać, jest to taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Reklama

W starych blokach z wielkiej płyty komórki lokatorskie zwane piwnicami znajdowały się na kondygnacji -1, które w całości przeznaczane były na pomieszczenia do przechowywania. Zasadą było, że każde mieszkanie posiadało chociażby najmniejszą piwnicę prowizorycznie oddzieloną od innych.

W ostatnich latach na podziemnych kondygnacjach projektuje się najczęściej garaże lub miejsca parkingowe, czasem pomieszczenia na rowery. Komórki lokatorskie znajdują się tam, gdzie jest trochę wolnego miejsca do zagospodarowania. W porównaniu ze starszymi budynkami, komórki w nowych blokach są mniejsze i jest ich zdecydowanie mniej niż mieszkań. Poprawił się za to dostęp do komórek - czasem znajdują się ona na tej samej kondygnacji co mieszkanie, a jeśli są w podziemiu można do nich zjechać windą.

Analizując oferty można zauważyć, że największą dostępnością komórek lokatorskich charakteryzuje się oferta w Gdańsku. Blisko 70 proc. mieszkań oferowanych na sprzedaż i 40 proc. na wynajem posiada takie pomieszczenie. Również w Poznaniu znaczny odsetek mieszkań na sprzedaż ma komórkę, gorzej jest jednak na rynku najmu (zaledwie 18 proc.). W Warszawie i Krakowie mieszkania z komórką lokatorską mają podobny udział zarówno w ofercie na sprzedaż jak i wynajem. Najmniej takich mieszkań jest we Wrocławiu.

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że dodatkowe miejsce do przechowywania jest szczególnie potrzebne osobom mieszkającym w małych mieszkaniach lub takich bez balkonu. Każde dodatkowo pomieszczenie, gdzie można wynieść niepotrzebne na co dzień rzeczy jest w takich przypadkach na wagę złota. W przypadku rynku najmu warto zwrócić uwagę, że część wynajmujących udostępnia komórkę lokatorską, ale za dodatkową opłatą.

Chociaż komórka lokatorska stanowi pomieszczenie dodatkowe to często może zadecydować o zakupie danego mieszkania. Mieszkania z przestronna komórką zlokalizowaną na tej samej kondygnacji z pewnością będą się cieszyły dużo większym zainteresowaniem.

Aleksandra Kubicka, otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | domy | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »