Konstrukcja dachu (cz. 3): Jakie drewno na więźbę?

Na więźbę najczęściej stosuje się drewno sosnowe, rzadziej świerkowe - te gatunki posiadają odpowiednią wytrzymałość i sprężystość, a także niewielką ilość sęków. Dzięki swej miękkości są również stosunkowo łatwe w obróbce.

Do konstrukcji więźby drewno musi mieć odpowiednią wytrzymałość, czyli klasę (co najmniej 27), wilgotność nie większą niż 20 proc. dla elementów całkowicie obudowanych i nie większą niż 23 proc.dla elementów znajdujących się na wolnym powietrzu (np. wystające poza dach fragmenty więźby). Najczęściej stosowane jest drewno klasy 27. Używa się także drewna o wyższej klasie - 33 lub 39. Drewno klejone warstwowo ma rzeczywistą wytrzymałość o klasę wyższą od drewna litego, z którego zostało wykonane.

Reklama

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zaimpregnowane - metodę i rodzaj impregnacji powinien zawierać projekt więźby. Producenci i sprzedawcy drewna impregnowanego mają obowiązek przedstawić dokument określający metodę i środki zastosowane do impregnacji materiału.

Zamiast drewna impregnowanego stosuje się także drewno czterostronnie strugane, które dzięki bardzo gładkiej powierzchni jest bardzo odporne na ogień i ataki owadów.

Drewno lite

Jest uzyskiwane przez dwukrotne przetarcie kłody, co powoduje, że boki i czoła elementów są płaskie, w kształcie prostokąta. Oferowana na rynku jest tarcica długa (do 6,3 m) i średnia (do 2,3 m), elementy dłuższe lub o niestandardowym przekroju wykonywane są na zamówienie.

Drewno klejone

Otrzymuje się je przez sklejenie kilku warstw listew drewnianych lub pasków forniru. Powstałe w ten sposób elementy są znacznie bardziej wytrzymałe od drewna litego i mogą mieć długość nawet do 40 m. Są one czterostronnie strugane, mogą być także impregnowane i frezowane.

Drewno klejone znakomicie nadaje się do wytwarzania nietypowych kształtów, ma także niewielką wilgotność (10-12 proc.) i nie wypacza się. Jest jednak zdecydowanie droższe od drewna litego, a elementy wykonywane są niemal wyłącznie na zamówienie - stąd stosunkowo rzadkie stosowanie drewna klejonego w budownictwie jednorodzinnym.

Dwuteowniki

Dwuteowniki to belki zbudowane z dwóch drewnianych stóp i środnika z płyty OSB albo sklejki (wykonuje się także w całości z drewna klejonego). Przy niewielkiej wadze charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i w przeciwieństwie do drewna litego i klejonego nie deformują się, dzięki czemu można je stosować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża dokładność wymiarowa. Najczęściej stosowane są jako belki stropowe, krokwie i słupy.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: więźba | dachy | wytrzymałość | konstrukcja | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »