Kontrole w polskich domach ruszyły. Urzędnicy ostrzegają, chodzi o pozornie nieistotny szczegół

Na właścicieli nieruchomości w Polsce nałożonych jest wiele obowiązków. Konieczne jest opłacanie podatków i rachunków, a także dbanie o dobry stan techniczny budynku oraz instalacji. Wśród tylu ważnych zobowiązań łatwo zapomnieć o "błahostkach", które również mają znaczenie. Przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego obligują m.in. właścicieli domów jednorodzinnych do odpowiedniego oznakowania nieruchomości. Urzędnicy zapowiadają kontrole i przestrzegają przed mandatami.

Umieszczenie na budynku oznakowania w postaci tabliczki z numerem domu jest sporym ułatwieniem nie tylko dla listonoszy, kurierów czy naszych gości, ale przede wszystkim dla służb ratowniczych i strażaków. Pamiętajmy, że w przypadku konieczności udzielenia pomocy każda minuta ma znaczenie.

Właścicielom domów grożą kary. Tabliczka z numerem jest obowiązkiem

Zgodnie z prawem to właściciel nieruchomości jest zobligowany do jej odpowiedniego oznakowania. Obowiązek ten wynika z art. 47b ustawy o prawie geodezyjnym i kartograficznym.

"Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu - na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru".

Reklama

Gdzie umieścić tabliczkę z numerem domu? Kontrole na terenie całego kraju

Kontrole zapowiedziała już Straż Miejska w Gdańsku, która przestrzega mieszkańców, że jeśli do tej pory nie dopełnili obowiązku, muszą się spieszyć. - Oznakowanie nieruchomości leży w dobrze pojętym interesie właściciela - informują cytowani przez "Fakt" strażnicy miejscy. 

O konieczności zainstalowania tabliczki z numerem domu przypominają również gminy w całej Polsce. Gmina Wiązowna wyjaśnia, że w przypadku domów znajdujących się w głębi ogrodzonej posesji, konieczne jest umieszczenie tabliczki również na ogrodzeniu.

- Jeżeli ktoś nie posiada takiej tabliczki, powinien jak najszybciej ją zamówić. (...) Zwracamy się z prośbą do tych mieszkańców naszej gminy, którzy jeszcze tego nie zrobili, o umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym w widocznym miejscu na frontowej ścianie budynku - czytamy na stronie tuwiazowna.pl.

Podobne informacje przeczytamy na stronie Gminy Zabłudów, która przypomina, że zazwyczaj numer przydzielany jest z urzędu, ale jeżeli tak się nie stało, właściciel lub użytkownik działki powinien zgłosić się do urzędu gminy i tam złożyć wniosek o jego ustalenie.

Jakie kary przewiduje prawo za brak tabliczki z numerem domu?

Właściciele lub inni użytkownicy nieruchomości, którzy zaniechają dopełnienia tego obowiązku, mogą dostać grzywnę w wysokości do 250 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrole | nieruchomości | wykroczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »