Reklama

Koszty czy ekologia? Jak Polacy ogrzewają swoje mieszkania i domy

Chociaż Polacy są zainteresowani ekologicznymi sposobami ogrzewania domu, to zamawiając opał, kierują się przede wszystkim kosztami. Niestety, często brakuje nam wiedzy na temat pozyskiwania ekologicznej energii, do czego sami się przyznajemy.

Według badania Oferteo.pl, najczęściej poszukiwanym paliwem jest ekogroszek.

Ekogroszek najpopularniejszy

Reklama

Zainteresowanie nim zadeklarowało 42 proc. ankietowanych przez serwis. Na ekologiczny pellet drzewny wskazało 22 proc. respondentów, po 10 proc. było zainteresowanych tradycyjnym węglem kamiennym i drewnem, a 9 proc. - drewnem kominkowym.

Pompy ciepła najbardziej pożądane

Ankietowani przez Oferteo.pl na pytanie o preferowany sposób ogrzewania domu najczęściej wskazywali na pompy ciepła - 28 proc.

Pompy ciepła są to urządzenia wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Przypominają one rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania).

Nieco mniej ankietowanych było zainteresowanych ogrzewaniem gazowym (24 proc.), piecem na węgiel lub inne paliwa (20 proc.) lub ogrzewaniem z sieci miejskiej (19 proc.). Tylko 3 proc. badanych zadeklarowało wybór ogrzewania elektrycznego.

Koszty najważniejsze

Uczestnicy badania, pytani o najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o wyborze rodzaju opału, na pierwszym miejscu wymienili koszty ogrzania domu - 33 proc. Wpływ paliwa na środowisko był ważny dla 18 proc. ankietowanych. Ponadto wskazywane czynniki to m.in. możliwość dostawy (16 proc.) i łatwość przechowywania (11 proc.).

- Zamawiając towar przez Internet, możemy w prosty i wygodny sposób wybrać opcję z dostawą. To istotne z punktu widzenia zwłaszcza indywidualnego odbiorcy, który nie musi martwić się o przetransportowanie ładunku o znacznym tonażu. Warto też brać pod uwagę, że niektóre paliwa, jak ekogroszek, pakowane są w wygodne worki, co znacznie ułatwia składowanie - zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Jakie są zatem koszty ogrzania domu według ankietowanych przez Oferteo.pl? Niemal połowa badanych (44 proc.) wskazała, że koszty przekraczają 3000 złotych w skali roku, natomiast dla 38 proc. badanych koszty mieściły się w przedziale 2001-3000 złotych. Tylko 4 proc. odpowiedziało, że ogrzanie domu bądź mieszkania kosztuje ich rocznie mniej niż 1000 złotych.

Zapłacimy więcej, aby być bardziej "eko"?

Odpowiedzi badanych na pytanie, czy byliby skłonni zapłacić więcej za ekologiczny sposób ogrzewania, były mocno podzielone: 35 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, ale 37 proc. stwierdziło, że nie chciałoby ponosić wyższych kosztów. Z kolei 22 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania.

Ponad połowa ankietowanych, którzy zadeklarowali gotowość do płacenia więcej za bardziej ekologiczne ogrzewanie, wskazała, że jest w stanie zapłacić do 10 proc. więcej. Natomiast 46 proc. badanych wskazało, że może zapłacić o 11 do 25 proc. więcej. Więcej niż 26 proc. mogłoby zapłacić 4 proc. uczestników badania.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | ogrzewanie | domy | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »