Koszty utrzymania mieszkania pozostają stabilne

W październiku czteroosobowa rodzina wydała na utrzymanie mieszkania przeciętnie 873,1 złotych. To o 18 zł więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Spory udział w tym wzroście miała "ustawa śmieciowa", która doprowadziła do podwyżki stawek za wywóz śmieci.

Październikowe dane GUS pokazują, że już od 11 miesięcy inflacja pozostaje poniżej celu wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.). Wynik 0,8 proc. był niższy od oczekiwań ekonomistów (1 proc.). Warto dodać, że najnowsze prognozy Narodowego Banku Polskiego sugerują ponadto, że z sytuacją utrzymywania się inflacji poniżej celu będziemy mieli z dużym prawdopodobieństwem do czynienia do końca 2015 roku.

Najmocniej drożeje rekreacja i kultura

W ostatnich 12 miesiącach najmocniej zdrożały dobra i usługi zagregowane w kategorii rekreacja i kultura(4,1 proc. r/r) oraz żywność, napoje i używki (2,3 proc. r/r). Mniej niż przed rokiem trzeba natomiast było wydać na dobra i usługi związane z łącznością (7,2 proc. r/r), edukacją (6 proc. r/r) oraz odzieżą i obuwiem (4,8 proc. r/r).

Drożej za gaz i energię z sieci

W październiku koszty utrzymania mieszkania wzrosły nieznacznie, bo o 0,1 proc. względem miesiąca poprzedniego. W dziesiątym miesiącu najdynamiczniej względem stanu z września rosły stawki dostawców ciepła z sieci (0,4 proc. m/m), ceny gazu (0,2 proc. m/m) i opłat za wywóz nieczystości (0,2 proc. m/m). W znacznie mniejszym stopniu drożały opłaty za najem mieszkań, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (po 0,1 proc. m/m). Spadły natomiast ceny AGD (o 0,1 proc.).

Inflacja w przyszłości wzrośnie

Co przyniesie przyszłość? Na to pytanie starają się co miesiąc odpowiedzieć eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) publikując co miesiąc Wskaźnik Przyszłej Inflacji. Prognozuje on z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jak zachowywać się powinien wskaźnik cen dóbr i usług. W październiku jego wartość kosmetycznie wzrosła. Eksperci BIEC podkreślają, że od przyszłego roku na poziom inflacji wpływać będą czynniki sezonowe podnosząc notowania tego wskaźnika. Co do samych kosztów utrzymania domów i mieszkań, to w przyszłym roku nie należy spodziewać się znaczących zmian cen energii elektrycznej. Z informacji podanej przez URE wynika, że sprzedawcy energii, którzy złożyli wnioski taryfowe na 2014 r., zaproponowali w nich, w zależności od firmy, niewielki spadek, stabilizację lub niewielki wzrost cen.

Na utrzymanie mieszkania wydaliśmy mniej, dzięki oszczędnościom

Niedawno poznaliśmy statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydawał co miesiąc na utrzymanie mieszkania w grudniu 2012 roku (badanie "Warunki życia"). Wynika z nich, że średnio w grudniu 2012 roku wydatki wynosiły 213,77 zł. Dotychczas Lion's Bank szacował wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego na podstawie danych urzędu za grudzień 2011 roku. Na tej podstawie wartość za grudzień określona została na poziomie 220 zł, a więc wyżej, niż wyliczył GUS. Może to oznaczać, że gospodarstwa domowe, działając w warunkach rosnących cen, decydują się na przykład na bardziej racjonalne wykorzystywanie ogrzewania, wody czy energii elektrycznej, a więc mniejszą konsumpcję.

Na utrzymanie mieszkania, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 873,1 zł, czyli niewiele więcej niż we wrześniu (871,4 zł). Licząc od grudnia ubiegłego roku koszt utrzymania modelowej rodziny podniósł się o 18 zł, co w dużym stopniu jest konsekwencją lipcowych podwyżek stawek za wywóz śmieci (kontrybucja na poziomie ponad 50 proc.). Zgodnie z danymi GUS Polacy przeznaczają na mieszkanie prawie 21 proc. swoich dochodów rozporządzalnych. Co więcej, z kwoty tej ponad połowa przeznaczana jest na nośniki energii.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: koszty | Stawek | 18+ | koszt utrzymania | koszty utrzymania | koszt | Mieszkanie+ | mieszkanie | +18

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »