Które nieruchomości będą dobrą inwestycją?
Ponad 50 proc. inwestujących Polaków wybrało nieruchomości, by ulokować swój kapitał - wynika zdanych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami. Przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi 5,28 proc. W najbardziej atrakcyjnych pod tym względem miastach zarobić można średnio 6 i więcej procent. Na szczycie listy inwestycyjnej na rynku nieruchomości oprócz Warszawy znajdują się m.in. Poznań, Trójmiasto, a także Wrocław - pokazały analizy ekspertów Home Brokera i portalu Domiporta.pl
Wrocław od co najmniej kilku lat przeżywa boom inwestycyjny. W stolicy Dolnego Śląska swoje przedstawicielstwa lokuje coraz więcej dużych firm z sektora IT i doradztwa finansowo-inwestycyjnego. Dla specjalistów z tych branż oznacza to możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy. Coraz wyższy poziom wynagrodzeń wpływa na powstanie pokaźnych nadwyżek finansowych. Podobnie jak w innych regionach Polski, jedną z najbardziej popularnych inwestycji jest tutaj zakup nieruchomości.
Kolejnym czynnikiem, który zachęca do inwestowania w nieruchomości w tej części Polski, jest napływ ludzi spoza Wrocławia. Są to głównie studenci, a także osoby, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska w poszukiwaniu pracy.
- We Wrocławiu studiuje ponad 100 tys. osób. Większość z nich po ukończeniu nauki podejmuje pracę we Wrocławiu, ewentualnie w okolicach miasta - mówi Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży, RED Real Estate Development.
- Dla deweloperów oznacza to ciągły napływ nowej klienteli zainteresowanej wynajmem, a w dalszej perspektywie zakupem własnego mieszkania. Dzięki temu mamy do czynienia ze stałym trendem, który stabilizuje sytuację na rynku nieruchomościowym. Z oczywistych względów ułatwia to deweloperom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
Polacy coraz chętniej wynajmują też mieszkania, co powoduje, że ich właścicielom coraz łatwiej znaleźć najemców. Jak pokazują dane Grupy Mzuri, w 2017 r. najłatwiej było wynająć lokatorom mieszkanie we Wrocławiu - tu średni poziom pustostanów wynosi 1,1 proc. w skali roku, czyli zaledwie 4 dni.
Rynek wynajmu mieszkań jest bardzo zróżnicowany. Studenci poszukują zazwyczaj tańszych lokali, dobrze skomunikowanych z miastem. Zdecydowanie inne oczekiwania mają osoby, które pracują czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ci ludzie coraz częściej poszukują lokali o podwyższonym standardzie.
Pobierz: program PIT 2017
Inwestorzy coraz chętniej kupują mieszkania o podwyższonym standardzie. Większy koszt zakupu rekompensuje najwyższa jakość zastosowanych materiałów, a także aranżacje wnętrz dopasowane do indywidualnych upodobań poszczególnych klientów. Równie istotne znaczenie ma wygląd budynków, wkomponowanych w kontekst architektoniczny, który tworzy historyczna zabudowa.
- Na rynku deweloperskim jest duża konkurencja, także w segmencie premium - stwierdza Teresa Witkowska.
- Klienci mieszkań o podwyższonym standardzie oczekują m.in. lokali o atrakcyjnym, przemyślanym rozkładzie pokoi z dużym tarasem i widokiem na panoramę miasta. Coraz częściej inwestorzy szukają też mieszkań "z duszą" - np. w kamienicach czy rewitalizowanych budynkach. To oczywiste, że deweloper, który chce pozyskać nabywców dysponujących największymi zasobami, musi zaproponować ofertę na najwyższym poziomie.