Reklama

Łódzkie nieruchomości droższe, choć nadal tanie

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, na łódzkim rynku nieruchomości średnie ceny transakcyjne przekroczyły rzadko osiągany poziom 3600 zł za metr kwadratowy. Nie wpłynęło to jednak na zainteresowanie kupujących. Warto także rozważyć zakup mieszkania w najbliższym czasie, bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest niższe niż przed rokiem.

Ceny transakcyjne nieznacznie wzrosły

Reklama

Obraz transakcji mieszkaniowych w Łodzi kształtuje przede wszystkim rynek wtórny. - Średnie ceny nabywanych mieszkań przekroczyły już poziom 3 600 zł za mkw. Wprawdzie wzrost cen nie wyniósł więcej niż 1%, warto jednak podkreślić, że w tym mieście średnia kwota rzadko osiąga takie wartości

- mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Mimo wzrostu, kupujący na ogół akceptują ceny ofertowe, bowiem ostateczne kwoty transakcyjne różnią się od nich jedynie nieznacznie - dodaje.

Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem

Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna.

- Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79% w przypadku posiadania minimalnego (5%) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy - zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

- Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże - dodaje.

- Obecnie, aby w Łodzi kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 10 818 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 077 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej

- oblicza Sadowski. Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program "Mieszkanie dla młodych".

Weronika Seweryn, Rafał Kowalczyk

Dowiedz się więcej na temat: Łódź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »