Lublin - na wtórnym rynku nieruchomości wciąż stabilnie

Rynek wtórny w Lublinie od dekady pozostaje stabilny cenowo - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Po gwałtownych wzrostach w latach 2006-2007 roczne wahania cen ustabilizowały się na poziomie średnio 152,6 zł/m2.

W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano nieznaczne obniżki, wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości koszty zakupu używanego mieszkania nie ulegną dużym zmianom.

Rynek wtórny w Lublinie 2006-2017

Na wykresie oraz w tabeli zobrazowano zmiany średnich cen transakcyjnych mieszkań z lubelskiego rynku wtórnego w latach 2006-2017. Dla bieżącego roku wykorzystano ceny odnotowane w II kwartale (nowsze dane nie są jeszcze dostępne), a dla pozostałych lat ceny w ostatnim kwartale danego roku. Informacje udostępnił Narodowy Bank Polski, zaś analizę przeprowadził serwis Homla.pl.

Reklama

Jak widać, rynek wtórny w Lublinie od dekady (2007-2017) pozostaje stabilny, z rocznymi wahaniami cen nieprzekraczającymi 597 zł/m2. Średnio z roku na rok koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki waha się o 152,6 zł/m2. Rekordowy wzrost cen z lat 2006-2007 (o aż 1829 zł/m2), związany z gwałtowną hossą rynkową po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stanowi w zestawieniu jednorazowy wyjątek. Lekkie wzrosty, obserwowane w latach 2013-2016, należy wiązać przede wszystkim ze zwiększonym zainteresowaniem rynkiem wtórnym pod wpływem programu "Mieszkanie dla Młodych". Ogółem wahania cen mieszkań używanych wynikają w głównej mierze ze zmieniającej się struktury zasobu mieszkaniowego.

Jakich mieszkań z drugiej ręki szukają klienci?

Według najnowszych danych NBP (IV kwartał 2016) na lubelskim rynku wtórnym dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe o średniej powierzchni użytkowej 41-59 m2 (średnio 49,3 m2). Jest to zgodne z oczekiwaniami klientów, którzy najczęściej właśnie takich lokali mieszkalnych poszukują. Najmniej popularne, tak jak w całej Polsce, są lokale o powierzchni powyżej 80 m2. Równie niskie jest zainteresowanie klientów jednopokojowymi kawalerkami. Najpopularniejsze lokalizacje używanych mieszkań to dzielnice Śródmieście, Czuby i Czechów. Klienci w dalszym ciągu chętnie kupują też lokale mieszkalne w blokach z wielkiej płyty (ok. 54 proc. wszystkich ofert).

Wysoki popyt na mieszkania - także na rynku wtórnym - powinien się utrzymać przynajmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, kiedy to wypłacona zostanie ostatnia pula środków w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych". Od początku uruchomienia programu łączna wartość dopłat na zakup używanych mieszkań w Lublinie wyniosła 19,91 mln zł.

Źródło danych: NBP

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: rynek mieszkaniowy | Lublin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »