Lublin - na wtórnym rynku nieruchomości wciąż stabilnie
Rynek wtórny w Lublinie od dekady pozostaje stabilny cenowo - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Po gwałtownych wzrostach w latach 2006-2007 roczne wahania cen ustabilizowały się na poziomie średnio 152,6 zł/m2.
W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano nieznaczne obniżki, wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości koszty zakupu używanego mieszkania nie ulegną dużym zmianom.
Na wykresie oraz w tabeli zobrazowano zmiany średnich cen transakcyjnych mieszkań z lubelskiego rynku wtórnego w latach 2006-2017. Dla bieżącego roku wykorzystano ceny odnotowane w II kwartale (nowsze dane nie są jeszcze dostępne), a dla pozostałych lat ceny w ostatnim kwartale danego roku. Informacje udostępnił Narodowy Bank Polski, zaś analizę przeprowadził serwis Homla.pl.
Jak widać, rynek wtórny w Lublinie od dekady (2007-2017) pozostaje stabilny, z rocznymi wahaniami cen nieprzekraczającymi 597 zł/m2. Średnio z roku na rok koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki waha się o 152,6 zł/m2. Rekordowy wzrost cen z lat 2006-2007 (o aż 1829 zł/m2), związany z gwałtowną hossą rynkową po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stanowi w zestawieniu jednorazowy wyjątek. Lekkie wzrosty, obserwowane w latach 2013-2016, należy wiązać przede wszystkim ze zwiększonym zainteresowaniem rynkiem wtórnym pod wpływem programu "Mieszkanie dla Młodych". Ogółem wahania cen mieszkań używanych wynikają w głównej mierze ze zmieniającej się struktury zasobu mieszkaniowego.
Według najnowszych danych NBP (IV kwartał 2016) na lubelskim rynku wtórnym dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe o średniej powierzchni użytkowej 41-59 m2 (średnio 49,3 m2). Jest to zgodne z oczekiwaniami klientów, którzy najczęściej właśnie takich lokali mieszkalnych poszukują. Najmniej popularne, tak jak w całej Polsce, są lokale o powierzchni powyżej 80 m2. Równie niskie jest zainteresowanie klientów jednopokojowymi kawalerkami. Najpopularniejsze lokalizacje używanych mieszkań to dzielnice Śródmieście, Czuby i Czechów. Klienci w dalszym ciągu chętnie kupują też lokale mieszkalne w blokach z wielkiej płyty (ok. 54 proc. wszystkich ofert).
Wysoki popyt na mieszkania - także na rynku wtórnym - powinien się utrzymać przynajmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, kiedy to wypłacona zostanie ostatnia pula środków w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych". Od początku uruchomienia programu łączna wartość dopłat na zakup używanych mieszkań w Lublinie wyniosła 19,91 mln zł.
Źródło danych: NBP