Lublin - nowe mieszkania lekko tanieją

Po kilku latach wzrostów cen nowe mieszkania w Lublinie zaczęły lekko tanieć - wynika z danych NBP przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. W ciągu pierwszego półrocza br. deweloperzy obniżyli średnie ceny o 259 zł/m2. To wciąż niewielki spadek, jednak może on zwiastować dalsze obniżki w przyszłym roku, gdy dobiegnie końca program "Mieszkanie dla Młodych".

Ceny mieszkań w Lublinie: rok 2016 najdroższy od 10 lat

Poniższy wykres oraz tabela przedstawiają średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku pierwotnego w Lublinie, odnotowane przez Narodowy Bank Polski. Dla roku 2017 uwzględniono najnowsze dostępne dane (na II kwartał), zaś dla pozostałych lat dane na ostatni kwartał danego roku. Łatwo zauważyć, że rok 2016 należał do najdroższych od ponad dekady - średnie ceny sięgnęły wówczas rekordowo wysokiego poziomu z 2008 roku.

Na ogół jednak średnie ceny nowych mieszkań w Lublinie pozostają od dekady stosunkowo stabilne. Rekordowe wzrosty, związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i gwałtownym rozwojem rynku mieszkaniowego, odnotowano tylko w latach 2006-2008. Od roku 2007 roczne wahania cen nie przekraczały 620 zł/m2, a średnio wynosiły one 212,8 zł/m2.

Reklama

Na lubelskim rynku pierwotnym od 2006 roku utrzymuje się też, tak jak w całej Polsce, wysoki popyt na mieszkania. Poza atrakcyjną ofertą kredytową banków zainteresowanie kupnem mieszkania stymulowały przede wszystkim programy "Rodzina na Swoim" (2007-2013) oraz "Mieszkanie dla Młodych" (2014-2018). Według ekspertów NBP deweloperzy działający w Lublinie jak dotąd sprawnie reagowali na popyt i oczekiwania klientów, dostosowując do nich swoją ofertę. Przykładowo w roku 2016 wiele inwestycji mieszkaniowych prowadzono m.in. w dzielnicach Węglin, Czuby, Dziesiąta i Śródmieście. Mieszkańcy Lublina najczęściej poszukiwali mieszkań dwu- i trzypokojowych o powierzchni użytkowej 40-60 m2 (średnio ok. 54 m2).

2018: Będzie drożej czy taniej?

Czy odnotowany w pierwszych dwóch kwartałach br. spadek średnich cen mieszkań w Lublinie zapowiada dalsze obniżki w przyszłym roku? Z pewnością nie należy się spodziewać radykalnych wahań cen - rynek pierwotny najprawdopodobniej nadal pozostanie stabilny. Póki co ceny powróciły jedynie do poziomu z roku 2015, a spadek ten mieści się w średniej rocznej dla Lublina. Na koszty zakupu mieszkania jak sprzed 2007 roku zdecydowanie nie ma co liczyć.

Są jednak powody do ostrożnego optymizmu. Po zakończeniu programu "Mieszkanie dla Młodych" w 2018 roku deweloperzy będą musieli na nowo dostosować swoją ofertę do obniżonych możliwości nabywczych klientów. Według GUS w zeszłym roku spadła w Lublinie liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań (o 32,1%) oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę (o 13,5%). Pokazuje to, że deweloperzy spodziewają się spadku popytu na lokale mieszkalne, ten zaś może pociągnąć za sobą obniżki cen.

Źródło danych: NBP

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: rynek mieszkaniowy | Lublin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »