Mądry licznik w twoim domu

Jednym z kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości jest koszt zużycia energii elektrycznej. Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych latach będziemy mogli dokładnie kontrolować bieżące zużycie i lepiej dopasować dostępne taryfy do naszych potrzeb. To wszystko dzięki inteligentnym licznikom.

Bez wchodzenia w szczegóły inteligentne liczniki (Smart Meters) to część inteligentnych sieci elektroenergetycznych (Smart Grid). Korzyści z inteligentnego opomiarowania okażą się najbardziej istotne na poziomie całej gospodarki, ale będą oznaczać także ogromne korzyści dla operatorów sieci dystrybucyjnych i największych odbiorców energii. Pozwoli ono bowiem na optymalizację zużycia, lepsze zaplanowanie niezbędnych inwestycji i dostosowanie ofert sprzedaży energii do potrzeb klientów. Wprowadzenie inteligentnych liczników będzie oznaczało również korzystne zmiany dla konsumentów.

Reklama

Jakie możliwości staną się dla nas docelowo dostępne po wymianie obecnego licznika mierzącego zużycie energii elektrycznej na jego inteligentny odpowiednik? Dzięki automatycznemu i zdalnemu przesyłowi danych dotyczących zużycia prądu odczyt nie będzie wymagał już obecności inkasenta. Dotychczasowe faktury oparte o prognozowane zużycie będą mogły zostać zastąpione przez rachunki dotyczące faktycznego zużycia energii. W wypadku awarii sieci nie będziemy musieli nawet wysyłać zgłoszenia, gdyż system sam wykryje i zgłosi problem, co również przełoży się na skrócenie czasu przerw w dostawie energii elektrycznej. Inteligentne liczniki umożliwią także bezproblemowe kupowanie energii w systemie przedpłaconym (pre-paid) co z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem wynajmujących mieszkania.

Udostępnione w czytelny sposób poprzez serwis internetowy i aplikacje mobilne statystyki pozwolą zapoznać się z bieżącym i historycznym zużyciem energii elektrycznej. Będziemy mogli rozważyć zmianę nawyków, a dokładne poznanie specyfiki naszego zużycia pozwoli na wybór najkorzystniejszej oferty nie tylko spośród dostępnych taryf, ale również spośród samych operatorów.

Inteligentne liczniki to wcale nie taka odległa przyszłość jak wydawało się jeszcze parę lat temu. Wymiana liczników już się rozpoczęła i ma zakończyć się w Europie i w Polsce do 2020 r.

Sama Grupa Energa jest już w trakcie wymiany 300 tys. liczników, a przetarg na kolejne 450 tys. został już ogłoszony. Na masową skalę już wkrótce zamierza rozpocząć wdrażanie inteligentnych liczników także RWE. Również inni operatorzy są już w trakcie pilotażowych programów wdrożeniowych, wobec czego należy spodziewać się, iż technologia ta ma realną szansę wkrótce pojawić się w naszych domach.

Emmerson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »