Materiały budowlane zaniżonej jakości

Wielkość udziału materiałów budowlanych niezgodnych z deklarowanymi przez producenta właściwościami użytkowymi przekracza 30 proc. rynku wyrobów budowlanych.

Oznacza to, że nabywca dostaje często wyrób, którego rzeczywiste parametry są inne niż oczekuje (na podstawie deklaracji producenta). Na przykład okno nie jest tak izolacyjne, jak mamy prawo się spodziewać, materiał ścienny ma mniejszą wytrzymałość, płytki ceramiczne są tylko z nazwy mrozoodporne, a w kleju najwięcej kleju jest w nazwie.

W efekcie nabywcy są narażeni na straty wynikające z zastosowania niezgodnych z oczekiwaniami materiałów, a równocześnie nieprawidłowe wyroby budowlane oznaczają nieuczciwą konkurencję (możliwość stosowania zaniżonej ceny w związku z niższymi kosztami produkcji) wobec rzetelnych producentów.

Reklama

Instytut Techniki Budowlanej i Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa poddali badaniom według publicznie znanych reguł kleje do styropianu (stosowane przy ocieplaniu) i styropian (materiał izolacyjny).

Z uwagi na wielką liczbę producentów w/w wyrobów, a także ograniczenie finansowe, dokonano wyboru producentów i ich konkretnych wyrobów. Podstawowym kryterium był szacowany udział w rynku. Obligatoryjnie badany był wyrób producenta, który jest członkiem Związku, niezależnie od skali jego udziału w rynku.

Badaniom poddane były właściwości użytkowe wyrobu, najbardziej istotne dla nabywcy i najbardziej podatne na dodatkowe "korzyści" ekonomiczne wytwórcy.

Klej do styropianu

Badaniu klejów do styropianu poddano 25 próbek. Badano przyczepność kleju. Obowiązujące w Polsce wymagania spełnia 28% zbadanych próbek.

Należy jednak podkreślić, że minimalna (dopuszczalna) wielkość przyczepności kleju jest różna w zależności od specyfikacji technicznej, do której odnosi się producent. Mniej "wymagająca" jest specyfikacja techniczna upoważniająca do znakowania CE.

Gdyby więc przyjąć, że technicznie przydatne są wszystkie kleje, których przyczepność jest nie mniejsza niż dopuszczona w europejskiej specyfikacji technicznej, to udział takich klejów w całym zbiorze wynosi 44%. Nie zmienia to jednak oceny sytuacji, gdyż producenci dobrowolnie wybierają specyfikację techniczną, do której deklarują zgodność swojego wyrobu.

Styropian

Badano dwie właściwości użytkowe styropianu - ściskanie i rozciąganie. Dla obu zharmonizowana norma europejska określa metody ich badania, ale nie istnieją dla tych własności wielkości progowe . Czyli parametry tych właściwości mogą być w zasadzie dowolne, ale zgodne z deklaracją producenta. I to (zgodność deklarowanych parametrów z faktycznymi) podlega badaniu.

Badaniu ściskania poddano 13 próbek styropianu. Deklarowane przez producenta wartości spełniło 46%.Badaniu rozciągania poddano 5 próbek . Dwie próbki były zgodne z deklaracją producenta.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: budowlane | materiały | materiał | materiały budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »