Media: Chińczycy na dużą skalę kupują brytyjskie nieruchomości

Chiny skupują nieruchomości w Wielkiej Brytanii - donosi sobotni "The Guardian". Państwowy chiński fundusz inwestycyjny China Investment Corporation (CIC) poprzez zależne spółki kupuje "strategiczne" z gospodarczego punktu widzenia centra dystrybucji żywności, magazyny i parki handlowe.

Chiński państwowy fundusz inwestycyjny jest właścicielem - poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych - ponad 250 nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w tym magazynów i centrów dystrybucji żywności - ujawnił w sobotę dziennik "The Guardian".

Setki milionów funtów wydanych przez CIC w Wielkiej Brytanii

Według przeprowadzonej przez "The Guardian" analizy rejestru nieruchomości będących w posiadaniu zagranicznych podmiotów, China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów, choć jak zaznacza gazeta, prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, bo część rejestrów jest niekompletna.

Reklama

Dziennik wskazuje, że choć sam fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany, to dane z rejestrów rzucają nowe światło na skalę i charakter tych zakupów. Wynika z nich, że CIC, działając poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man, skoncentrował się na takich obiektach jak centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe i podobne, które są kluczowe dla łańcuchów dostaw. Wiele z tych wykupionych nieruchomości znajduje się w południowo-wschodniej oraz środkowej Anglii.

Brytyjscy politycy zaniepokojeni aktywnością Chin

Konserwatywny poseł Iain Duncan Smith, szef parlamentarnego zespołu ds. Chin i zawzięty krytyk władz w Pekinie, powiedział, że niepokojące jest to, iż tak wiele z inwestycji było ukryte poprzez firmy zarejestrowane w jurysdykcjach, które pozwalają zachowywać w tajemnicy ich prawdziwych właścicieli. Porównał to z niedawną próbą przejęcia brytyjskiej firmy technologicznej Newport Wafer Fab, w którą miała zainwestować firma holenderska, ale okazało się, że jej właścicielem jest podmiot chiński. Ostatecznie brytyjski rząd zablokował transakcję ze względów bezpieczeństwa.

Wielka Brytania. "Jesteśmy zbyt otwarci na interesy chińskich firm"

- Czasami trzeba cofnąć się o kilka ogniw, aby odkryć, kto faktycznie jest właścicielem firmy. Jeśli mogą kupić tak wiele - i to wszystko wygląda na ważne części łańcucha dostaw - to nasuwa się pytanie, dlaczego to robią. To sprawia, że musimy przeprowadzić audyt całkowitej kwoty chińskiego finansowania w kluczowych obszarach Wielkiej Brytanii, w tym na uniwersytetach, w sektorze technologicznym i łańcuchów dostaw. Jesteśmy zdecydowanie zbyt otwarci na interesy chińskich firm - skomentował.

Jak się szacuje, CIC zarządza aktywami o wartości 1,2 biliona dolarów i jest pod tym względem trzecim największym państwowym funduszem inwestycyjnym na świecie.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek nieruchomości | Wielka Brytania | Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »