Media: Chińczycy na dużą skalę kupują brytyjskie nieruchomości
Chiny skupują nieruchomości w Wielkiej Brytanii - donosi sobotni "The Guardian". Państwowy chiński fundusz inwestycyjny China Investment Corporation (CIC) poprzez zależne spółki kupuje "strategiczne" z gospodarczego punktu widzenia centra dystrybucji żywności, magazyny i parki handlowe.
Chiński państwowy fundusz inwestycyjny jest właścicielem - poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych - ponad 250 nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w tym magazynów i centrów dystrybucji żywności - ujawnił w sobotę dziennik "The Guardian".
Według przeprowadzonej przez "The Guardian" analizy rejestru nieruchomości będących w posiadaniu zagranicznych podmiotów, China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów, choć jak zaznacza gazeta, prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, bo część rejestrów jest niekompletna.
Dziennik wskazuje, że choć sam fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany, to dane z rejestrów rzucają nowe światło na skalę i charakter tych zakupów. Wynika z nich, że CIC, działając poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man, skoncentrował się na takich obiektach jak centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe i podobne, które są kluczowe dla łańcuchów dostaw. Wiele z tych wykupionych nieruchomości znajduje się w południowo-wschodniej oraz środkowej Anglii.
Konserwatywny poseł Iain Duncan Smith, szef parlamentarnego zespołu ds. Chin i zawzięty krytyk władz w Pekinie, powiedział, że niepokojące jest to, iż tak wiele z inwestycji było ukryte poprzez firmy zarejestrowane w jurysdykcjach, które pozwalają zachowywać w tajemnicy ich prawdziwych właścicieli. Porównał to z niedawną próbą przejęcia brytyjskiej firmy technologicznej Newport Wafer Fab, w którą miała zainwestować firma holenderska, ale okazało się, że jej właścicielem jest podmiot chiński. Ostatecznie brytyjski rząd zablokował transakcję ze względów bezpieczeństwa.
- Czasami trzeba cofnąć się o kilka ogniw, aby odkryć, kto faktycznie jest właścicielem firmy. Jeśli mogą kupić tak wiele - i to wszystko wygląda na ważne części łańcucha dostaw - to nasuwa się pytanie, dlaczego to robią. To sprawia, że musimy przeprowadzić audyt całkowitej kwoty chińskiego finansowania w kluczowych obszarach Wielkiej Brytanii, w tym na uniwersytetach, w sektorze technologicznym i łańcuchów dostaw. Jesteśmy zdecydowanie zbyt otwarci na interesy chińskich firm - skomentował.
Jak się szacuje, CIC zarządza aktywami o wartości 1,2 biliona dolarów i jest pod tym względem trzecim największym państwowym funduszem inwestycyjnym na świecie.
Zobacz również: