Reklama

Mieszkanie wynajmiemy taniej niż rok temu

W ciągu ostatniego roku stawki za wynajem mieszkania w większości dużych polskich miast spadły. Największych obniżek doświadczyli wynajmujący z Wrocławia i Krakowa, gdzie spadki sięgnęły nawet odpowiednio 7 i 6 proc. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie za wynajem zapłacimy nieznacznie więcej niż przed rokiem.

Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl sprawdzili, jak w ciągu ostatniego roku zmieniały się miesięczne stawki wynajmu mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Wyniki prezentujące średnią stawkę wynajmu mieszkań jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowych na przestrzeni ostatniego roku zostały zaprezentowane w poniższym raporcie.

- Utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych w 2012 roku spowodował zmniejszenie liczby transakcji kupna nieruchomości i przyczynił się do większego popytu na rynku najmu. Mniejsze zainteresowanie nabywców zakupem mieszkania nie spowodowało jednak podwyżek stawek za wynajem, czego powodem jest utrzymująca się na rynku nadpodaż mieszkań na wynajem, a nieznaczne podwyżki średnich cen związane są ze wzrostem opłat użytkowania nieruchomości - mówi Bolesław Drapella, prezes morizon.pl.

Reklama

Czteropokojowe mieszkania w Warszawie dużo droższe

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie utrzymują się w ostatnim roku na raczej stabilnym poziomie. W okresie od października 2011 do października 2012 ceny najmu lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych w niewielkim stopniu się wahały, by ostatecznie nieznacznie wzrosnąć. Podwyżka ta jednak w ciągu roku nie jest duża. Dość duży wzrost cen najmu możemy zaobserwować jedynie w przypadku mieszkań czteropokojowych.

Aktualna średnia stawka najmu mieszkania dwu- i trzypokojowego w porównaniu do października 2011 wzrosła o niespełna 3 proc. Wzrosły również ceny kawalerek, jednak podwyżka w ciągu roku wyniosła jedynie niewiele ponad 1 proc.

Zdecydowany wzrost stawek najmu mogą zaobserwować najemcy mieszkań czteropokojowych. Wynajęcie takiego lokum w ostatnich miesiącach było już dużo droższe niż przed rokiem. Mała popularność tych lokali, dyktowana wyższymi kosztami utrzymania niż w przypadku dwu- czy trzypokojowych mieszkań, zmusza właścicieli do podwyższenia wysokości miesięcznej stawki za wynajem. W ciągu roku średnia cena za wynajęcie takiego lokalu wzrosła aż o 6 proc.

We Wrocławiu taniej wynajmiemy kawalerkę

W odróżnieniu od rynku warszawskiego, we Wrocławiu ceny wynajmu mieszkań obniżyły się. Zmiany stawek najmu w mieście były w ostatnim roku znaczące - średnie ceny za mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe spadły tutaj nawet o ponad 7 proc. Na obniżce najbardziej skorzystają najmujący kawalerki - miesięcznie zapłacą oni niemal sto złotych mniej. Niewiele spadły natomiast stawki najmu mieszkań dwupokojowych - są one ostatnio niższe niemal o 2 proc.

Na wrocławskim rynku nieruchomości ceny wynajmu mieszkań spadały od początku 2012 roku, by w okresie od czerwca do października powoli wzrastać. Sprzyjał temu nie tylko wynajem sezonowy, związany w tym roku z rozgrywkami meczów w miastach gospodarzach mistrzostw Euro 2012, ale także naturalny pod koniec lata ruch związany z wynajmem mieszkań przez studentów.

W Krakowie najpopularniejsze lokale najtańsze

Inną tendencję zauważyć można na krakowskim rynku nieruchomości, gdzie znacznie spadły ceny popularnych, chętnie wynajmowanych mieszkań dwu- i trzypokojowych. Od końca zeszłego roku do kwietnia 2012 ceny regularnie spadały. Choć od czerwca powoli rosną, to nie osiągnęły one pułapu z jesieni 2011 roku.

Ceny mieszkań dwu- i trzypokojowych spadły znacząco. Stawka za wynajem mieszkania dwupokojowego obniżyła się o 5 proc., najemcy mieszkań z trzema pokojami zapłacą w tym roku mniej aż o 6 proc. miesięcznie, zaoszczędzając w stosunku do zeszłego roku około 160 zł. W październiku 2012 wynajem kawalerki nie kosztował dużo mniej niż przed rokiem, koszt wynajmu obniżył się zaledwie o 2 proc. Ceny mieszkań czteropokojowych pozostały niemal stabilne.

W Gdańsku ceny nieco drgnęły

W stolicy Pomorza po czasie spadku cen wynajmu mieszkań w pierwszym i drugim kwartale 2012 roku, od początku lata stawki zaczęły wzrastać i ten trend utrzymywał się do końca września. Tendencja ta dotyczyła każdego rodzaju mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wynajmując w Gdańsku kawalerkę, najwięcej zapłacilibyśmy we wrześniu - średnio 1279 zł, a w czerwcu 89 zł mniej. Po okresie ożywienia z okresu maj-wrzesień, w październiku średnie ceny ofertowe wynajmu obniżyły się.

W stosunku do października 2011 r. mieszkańcy Gdańska w październiku 2012 r. za wynajem mieszkań zapłacili podobne kwoty, w przypadku mieszkań trzypokojowych spadek był zaledwie dwuprocentowy. Ceny pozostałych typów mieszkań utrzymywały się na podobnym poziomie, stawki za najem lokali dwu i czteropokojowych nieznacznie wzrosły.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »