Montaż okien w domku na rodzinnym ogródku działkowym
Jaką stawkę VAT (8% czy 23%) należy zastosować do montażu okien w domku wybudowanym na rodzinnym ogródku działkowym?
Aby prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy sięgnąć do ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 ze zm.) oraz do regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego uchwalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 1 października 2015 r.
Z art. 3 i 4 tej ustawy (oraz § 3 ww. regulaminu) wynika, że podstawowymi celami rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) jest zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
Z kolei w § 7 ww. regulaminu zapisano, że działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania, przez które rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych. Ponadto może być ona wyposażona tylko w urządzenia wymienione w § 41 regulaminu. Jednym z tych urządzeń jest altana działkowa. Definicję altany działkowej reguluje art. 2 pkt 9a ww. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w myśl której altana to budynek o ściśle określonych wymiarach. W myśl § 44 pkt 1 regulaminu ROD altana powinna być również funkcjonalna i estetyczna. Przepisy nie zastrzegają z jakiego materiału ma być wykonany budynek, dlatego altana może mieć konstrukcję zarówno murowaną, jak i drewnianą.
Ponadto zgodnie z § 7 regulaminu altana działkowa na terenie działki ROD nie jest obiektem mieszkalnym, a przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.
Z powyższego zatem wynika, że altany przeznaczone są na zaspokajanie potrzeb użytkownika i jego rodziny w zakresie wypoczynku i rekreacji. Nie służą one, zdaniem redakcji, do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych czy gospodarczych.
Wskazać także należy, że z uwagi na to, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o VAT lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Przypomnijmy, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest spełnienie dwóch przesłanek:
- po pierwsze - zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy;
- po drugie - budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.
W związku z tym, że altana działkowa na terenie ROD nie jest obiektem budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to do świadczonych przez podatnika usług montażu okien w tym obiekcie nie może mieć zastosowania 8% stawka VAT. Oznacza to, że do usług, o których mowa należy zastosować podstawową stawkę VAT, tj. 23%.
Poradnik VAT Nr 14 z dnia 2016-07-20