Na jakich zasadach można obecnie wyciąć drzewo na własnej działce? Sprawdzamy aktualne przepisy

Od początku 2017 roku ustawa o wycince drzew wzbudzała ogromne kontrowersje i przechodziła już kilka nowelizacji. Kiedy można wyciąć drzewo bez zezwolenia? Jakie zasady wycinania drzew zostały wprowadzone do ustawy o ochronie przyrody? Sprawdzamy aktualne przepisy.

Nowa ustawa o wycinance drzew

Zmiany wprowadzone do ustawy o ochronie przyrody znacząco ograniczają wycinanie drzew na prywatnej działce. Obecnie nie jest możliwa wycinka drzew bez uprzedniego zgłoszenia takiego czynu w odpowiednim urzędzie. Konieczność zmiany ustawy wynikały głównie z liberalnych przepisów prawa, które umożliwiały wycinanie drzew na własnej posesji bez zezwolenia. Dzięki temu właściciel mógł samodzielnie decydować o kształtowaniu zieleni na prywatnej działce. W efekcie doszło do wielu nadużyć w dużych miastach, szczególnie na działkach, które zostały otrzymane w wyniku dzikiej reprywatyzacji.

Reklama

Najważniejsze zmiany w przepisach

Ustawa o wycince drzew daje możliwość wycinki drzew bez zezwolenia, lecz tylko tych o małej średnicy pnia. Oznacza to, że wycinka topoli, kasztanowca zwyczajnego czy wierzby będzie możliwa bez konieczności zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa. Nowe przepisy nadal zezwalają na samodzielnie podjęcie decyzji przez właściciela działki o kształtowaniu zieleni na własnym gruncie. Inaczej będzie w przypadku drzew grubszych, na których wycięcie, będziemy potrzebowali zgody odpowiedniego urzędu. Przepisy, które weszły w życie 17 czerwca 2017 roku, utrzymują ograniczoną zasadę decydowania o swojej własności w stosunku do starszych drzew.

Niedostosowanie się do obowiązujących zasad wycinania drzew może grozić karą pieniężną. Wysokość opłaty na usunięcie drzew jest obliczana w następujący sposób: liczba centymetrów obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm jest mnożona przez stawkę opłaty dla danego gatunku. W przypadku krzewów, stawka liczona jest poprzez pomnożenie liczby metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdował się usunięty okaz oraz stawkę opłaty dla danego gatunku.

Zgłoszenie wycinki drzew

W zgłoszeniu zamiaru usunięcia drzewa, które właściciel prywatnej działki musi dostarczyć do właściwego organu powinny znajdować się następujące informacje:

- imię i nazwisko osoby wnioskującej o usunięcie drzewa na własnej posesji,

- oznaczenie miejsca, w którym ma dojść do wycinki drzewa,

- rysunek lub mapa, dzięki której możliwe będzie zlokalizowanie drzewa na nieruchomości.

W przypadku, gdy chcemy usunąć drzewo na działce wpisanej do rejestru zabytków, nasze zgłoszenie rozpatrzy wojewódzki konserwator zabytków.

Więcej szczegółów na temat zgłoszenia zamiaru wycinki drzewa można znaleźć w tym artykule.

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa - co później?

Wydanie zezwolenia na wycinkę drzew leży w obowiązku gminy. Przed jego wydaniem, urzędnik musi przeprowadzić oględziny drzew, które chcemy usunąć z naszej działki. W tym celu określa on gatunek i mierzy obwód drzewa. Wszelkie ustalenia zostają zawarte w protokole, który będzie ważny przez 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.

Urząd gminy ma 14 dni na odrzucenie zgłoszenia zamiaru wycinki drzew od momentu przeprowadzenia oględzin. W tym czasie może sprzeciwić się usunięciu drzewa. Jeśli tego nie zrobi, właściciel działki będzie miał prawo do wycięcia drzewa.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: wycinka drzew | lex Szyszko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »