Najem luksusowych mieszkań chroni przed inflacją

Jak wynika z kwartalnego raportu Prime Global Index. Na koniec II kwartału br. koszt wynajmu luksusowych mieszkań wzrósł średnio o 11,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 r.. Najwyższy, 39-proc. wzrost cen nastąpił w Nowym Jorku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rynek nieruchomości luksusowych pod presją inflacji

Z opublikowanego przez firmę Knight Frank kwartalnego indeksu śledzącego ceny luksusowych nieruchomości w 10 miastach na świecie - Prime Global Index wynika, że w ujęciu rocznym na koniec II kwartału 2022 r. średni wzrost cen wyniósł 11,3 proc. w stosunku do końca czerwca 2021 r., ale spadł z poziomu 11,9 proc. osiągniętego w marcu br.

Najwyższy (o 39 proc.) wzrost cen rdr odnotował Nowy Jork, przy czym ceny na nowojorskim Manhattanie wzrosły o 17 proc. w stosunku do poziomu przed wybuchem pandemii COVID-19.

Reklama

Na drugim miejscu znalazł się Londyn z 27-proc. wzrostem. Jak wskazali autorzy raportu, oba te rynki prawdopodobnie odnotują jednak spadek popytu i wzrost podaży w nadchodzących miesiącach, co znajdzie odzwierciedlenie w korektach cen.

Z raportu wynika, że Singapur przesunął się na trzecie miejsce w zestawieniu. Czynsze wzrosły tam o 15,3 proc. w ujęciu rdr. "Jako główną przyczynę wzrostu cen wskazuje się powrót emigrantów po otwarciu granic przez Singapur. Państwowe statystyki podają, że w mieście-państwie mieszka 656 tys. obcokrajowców" - dodano.

Według ekspertów firmy Knight Frank wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może zwiększyć zarówno popyt, jak i podaż w sektorze wynajmu. "Pogarszająca się przystępność cenowa na rynku sprzedaży skłoni niektórych kupujących do wynajmu, a przy mniejszej liczbie kupujących niektórzy sprzedający mogą stać się wynajmującymi" - ocenili.

Najem chroni przed inflacją

Dodali, że inwestorzy są również ukierunkowani na rynek najmu, który traktują jako zabezpieczenie przed inflacją. "W poprzednich cyklach czynsze mieszkaniowe okazały się bardziej odporne na zmiany rynkowe niż w przypadku innych typów nieruchomości, szczególnie w okresach ograniczonej podaży" - zaznaczyli.

Prime Global Index śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monako, Tokio, Auckland i Hong Kong.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: najem nieruchomości | ceny najmu | luksusowy apartament

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »