Reklama

Najmniejsze mieszkania na rynku

Szukający małych mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach nie mają do wyboru szerokiej oferty takich lokali.

Rynek wtórny - dominacja wielkiej płyty

Oferty mieszkań o powierzchni do 30 mkw. stanowią po ok. 4-6 proc. wszystkich ofert zamieszczanych na portalu otodom.pl. Potencjalni kupujący szukający najmniejszych mieszkań o tym metrażu mają do wyboru od 1,2 tys. takich ofert we Wrocławiu i 2,1 tys. ogłoszeń w Krakowie do 3,3 tys. ofert w Warszawie. Poniżej prezentujemy mieszkania o najmniejszej powierzchni. Generalnie można stwierdzić, że wśród najmniejszych lokali dominują dwie grupy: kawalerki zlokalizowane w blokach z tzw. wielkiej płyty oraz mniejsze mieszkania w starszych budynkach (kamienicach).

Rynek pierwotny - coraz mniejsze mieszkania

Reklama

Odpowiedzią deweloperów na pogorszenie koniunktury na rynku deweloperskim i na zmniejszająca się siłę nabywczą klientów było zjawisko zmniejszania powierzchni mieszkań. O ile jeszcze kilka lat temu metraże w inwestycjach deweloperskich zaczynały się ok. poziomu 30-35 mkw., to obecnie próg ten znajduje się już poniżej granicy 30 mkw. I tak w Warszawie szukający mieszkań na rynku pierwotnym mogą znaleźć mieszkania o powierzchni do 30 mkw. w 32 projektach deweloperskich, podobną liczbą odznacza się pod tym względem Wrocław (29 inwestycji). Największy wybór najmniejszych mieszkań na rynku pierwotnym oferuje Kraków - gdzie we wrześniu br. w ramach aż 40 inwestycji deweloperskich oferowano mieszkania do 30 mkw. Warto dodać, że mieszkania o najmniejszych metrażach charakteryzują się z reguły najwyższą ceną w przeliczeniu na mkw. Poniżej prezentujemy najmniejsze mieszkania dostępne w aktualnych projektach deweloperskich.

Powyższe zestawienie nie obejmuje inwestycji Starter spółki Dolnośląskie Inwestycje, która we Wrocławiu realizuje nietypową, nastawioną na najmniejsze metraże inwestycję o charakterze mieszkaniowym. Inwestor oferuje tzw. mikroapartamenty o pow. od 12 do 27 mkw. i pełnym wykończeniem pod klucz (nie są one sprzedawane jako mieszkania - lecz jako lokale z 23% podatkiem VAT).

Zakup mieszkania o powierzchni do 30 mkw. nie jest na pewno marzeniem kupujących - traktowany jest najczęściej jako rozwiązanie przejściowe, lub też jedyna opcja z uwagi na ograniczoną zdolność kredytową. Z uwagi na ograniczoną ofertę takich lokali ich niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiej sprzedaży. Potencjalni kupujący muszą jednak rozważyć indywidualnie niedogodności związane z mieszkaniem na małej powierzchni. Alternatywą może byś większe mieszkanie w innej lokalizacji.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | kawalerka | Mieszkanie+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »