Najwięcej przestrzeni mają Opolanie, a najmniej mieszkańcy warszawskiej Ochoty

Opole i Szczecin to miasta o najmniejszej gęstości zaludnienia. Wynikający z tego komfort łączy się z faktem, że w miastach o mniejszym zagęszczeniu mieszkańców przeciętne "M" jest większe - wynika z analizy Lion's Bank. W Warszawie najwygodniej mieszka się na Wilanowie, a najmniej komfortowo - na Pradze Północ.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia gęstość zaludnienia w mieście to prawie 1100 osób na kilometr kwadratowy. Na wsi wartość ta jest prawie 21 razy mniejsza. W gronie miast wojewódzkich najwięcej osób na kilometrze kwadratowym mieszka w Warszawie, gdzie współczynnik ten wynosi ponad 3300. Najmniejszą zaś wartość przyjmuje on w Opolu (1253).

Im mniej ludzi, tym większe "M"

Na tym nie koniec. Im mniejsza gęstość zaludnienia, tym jednocześnie większa jest powierzchnia mieszkania - wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion's Bank. Powodem tego jest fakt, że na obszarach o mniejszym zaludnieniu więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, a nie w blokach. Wyraźnie jest to widoczne, gdy porównamy dane GUS dla miast i wsi. W rejonie aglomeracji miejskich średnia wielkość mieszkania wynosi ok. 64 mkw. Na wsi zaś przeciętna nieruchomość ma wielkość ponad 91 mkw. Na przykładzie miast wojewódzkich tendencja ta widoczna jest przy porównaniu wcześniej wspomnianego Opola (o niskiej gęstości zaludnienia), gdzie przeciętna powierzchnia mieszkania to 65,4 mkw. i Warszawy (o wysokiej gęstości zaludnienia), gdzie przeciętne "M" ma 58,6 mkw.

Największe mieszkania są w Wesołej

W stolicy mieszka średnio 3318 osób na kilometr kwadratowy. Co warto podkreślić, dla stolicy dostępne są też dane na temat gęstości zaludnienia w poszczególnych dzielnicach: najwięcej osób mieszka na Warszawskiej Ochocie. Na kilometr kwadratowy przypada tam aż 8461 osób. Współczynnik ten jest również wysoki na Pradze Południe (8121 osób/km kw.), w Śródmieściu (7598 osób/km kw.) i na Woli (7245 osób/km kw.). Najmniejsza gęstość zaludnienia występuje natomiast na Wilanowie, gdzie na kilometrze kwadratowym mieszkają średnio 703 osoby. Luźna zabudowa charakteryzuje również Wawer i Wesołą, gdzie przypada odpowiednio 886 i 1012 osób na km kw.

Reklama

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne mieszkanie w stolicy ma prawie 59 mkw. i mieszkają w nim 2 osoby. Oznacza to, że na przeciętnego warszawiaka przypada blisko 30 mkw., czyli ponad 1,5 pomieszczenia. Największe mieszkania są w Wesołej, gdzie lokal ma średnio ponad 110 mkw. Dużą przestrzeń oferują także mieszkania na Wilanowie (średnio 100,8 mkw.) i Wawrze (99,4 mkw.). Najmniejsze lokale są natomiast na Pradze Północ i Woli, gdzie mają one odpowiednio 44,8 i 45,6 mkw. powierzchni.

Największy komfort mają mieszkańcy Wilanowa

Warto zauważyć, że pomimo sporej wielkości mieszkań, na Wilanowie w jednym lokalu mieszkają średnio zaledwie 1,6 osoby. Podobnie jest w Śródmieściu, na Żoliborzu i Woli. W tych dzielnicach jednak mieszkania są niemal dwukrotnie mniejsze. W Rembertowie i Wesołej zaś w jednym lokalu mieszka statystycznie jedna osoba więcej - jest to więc obszar wybierany przez większe rodziny.

Zdecydowanie w najbardziej komfortowych warunkach żyją mieszkańcy Wilanowa. Na jedną osobę przypada tam aż 62,6 mkw. To o ponad 20 mkw. więcej od drugiej w tym względzie Wesołej (41,7 mkw./osobę) i trzeciego Wawra (41 mkw./osobę). Statystyczny warszawiak ma do swojej dyspozycji ok. 30 mkw., czyli ponad 2 razy mniej niż mieszkaniec Wilanowa. Na najgorsze warunki mogą zaś narzekać mieszkańcy Pragi Północ i Targówka. W tych dzielnicach średni metraż przypadający na osobę wynosi odpowiednio 21,8 mkw. i 23,8 mkw.

Jakub Potocki, Lion's House

Bartosz Turek, Lion's Bank

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: Opole | Warszawa | ochota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »