NBP: Rekordowa liczba mieszkań oddana do użytku w IV kwartale 2022 roku

"W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę mieszkań tj. 71,6 tys. - poinformował Narodowy Bank Polski w swoim najnowszym raporcie. To oznacza wzrost o ok. 24,3 proc. licząc kwartał do kwartału i ok. 1,4 proc. rok do roku. Zdaniem ekspertów NBP, taki wynik jest efektem dużej aktywności deweloperów w okresie kilku ostatnich lat (liczba rozpoczętych inwestycji).

"W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę mieszkań tj. 71,6 tys. (wzrost o ok. 24,3 proc. kw./kw. i ok. 1,4 proc. r/r), co było efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat" - przekazał NBP w raporcie "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2022 r.".

Zwrócono jednak uwagę na hamowanie rynku budowlanego. Dodano, że liczba 60,5 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, była niższa od notowanej w poprzednich kwartałach o ok. 8,4 proc. kw./kw. i ok. 29,4 proc. w ujęciu rocznym.

Reklama

Jak wskazano, rozpoczęto budowę 35,5 tys. mieszkań, czyli mniej o ok. 21,1 proc. kwartał do kwartału i mniej o blisko 41,8 proc. rok do roku. Odnotowano też spadek zainteresowania zakupami terenów budowlanych oraz zmniejszenie ich cen.

Załamanie popytu - rynek mieszkaniowy szuka stablizacji

"Na rynku mieszkaniowym obserwujemy stabilizację i poszukiwanie nowego punktu równowagi po istotnej korekcie popytu. Łącznie w 2022 r. na wspomnianych rynkach sprzedano ok. 35 tys. mieszkań, tj. ok. 34 tys. mniej względem 2021 r. (tj. -49 proc. r/r).

Liczba sprzedanych kontraktów deweloperskich na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych, po istotnym spadku popytu mieszkaniowego w III kw. 2022 r., nieznacznie wzrosła i wyniosła ok. 8,5 tys., była jednak o ponad połowę niższa niż przed rokiem" - czytamy w raporcie NBP.

Zmiany cen mieszkań

Dodano, że w IV kwartale br. nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkań wzrosły w Warszawie oraz 10. miastach, natomiast zmniejszyły się w 6. miastach. Nominalne ceny transakcyjne (RPT) rosły r/r zwłaszcza w Gdyni, Krakowie Poznaniu i w 10. miastach, co częściowo wynikało m.in. ze zmiany struktury mieszkań sprzedanych (wyższego udziału transakcji w lepszych lokalizacjach niż na obrzeżach miast), a nie z korekty cen przez deweloperów.

Podobne zjawiska, jak zaznaczono, wystąpiły na rynku wtórnym. "Nominalne ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły nieznacznie w Warszawie, Gdańsku i 10. miastach. Utrzymywał się popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze" - zaznaczono. Analitycy zaobserwowali spadki cen realnych, szczególnie znaczące w Warszawie.

Wzrost stawek najmu

Z kolei poziom średnich, transakcyjnych stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) wzrósł względem poprzedniego kwartału m.in. w Warszawie. Dodano, że od II połowy 2021 r. systematycznie zmniejsza się liczba mieszkań w ofercie najmu. "Inwestorzy nadal poszukiwali w nieruchomościach bezpieczeństwa dla lokowanego kapitału, a w mniejszym stopniu oczekiwali atrakcyjnej stopy zwrotu" - stwierdzono.

Widać załamanie akcji kredytowej

Autorzy publikacji zaznaczyli, że w IV kw. 2022 r. wartość wypłat nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce była niższa od wypłat kredytów w tym samym okresie 2021 r.

Wartość nowych umów gospodarstw domowych na złotowe kredyty mieszkaniowe (bez umów renegocjowanych) według danych NBP wyniosła w IV kwartale ub.r. 6,3 mld zł. Była niższa o ok. 2,9 mld zł (-31 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału oraz niższa o ok. 16,8 mld zł (-72 proc.) względem IV kw. 2021 r..

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | nieruchomości | NBP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »