Nieruchomości - podsumowanie półrocza
Ogólnopolskie badania Głównego Urzędu Statystycznego wykazały spadek ilości oddanych do użytku mieszkań w pierwszym półroczu 2011 roku w porównaniu z ubiegłym. Potwierdza to sytuacja na poznańskim rynku nieruchomości. Okres ten nie należał do najlepszych dla deweloperów. Pojawiło się kilka nowych inwestycji, ale kupujących było mniej. Dopiero w ostatnich tygodniach widać większe ożywienie.
W 2010 roku rynek nieruchomości nieco odetchnął po kryzysie i w ofercie deweloperów pojawiły się nowe inwestycje. Ruszyła budowa nowych osiedli w Poznaniu i na obrzeżach miasta. Spowodowało to sporą konkurencję na początku 2011 roku. Jednak problemy z uzyskaniem kredytów i niezdecydowanie kupujących spowodowało, iż inwestorzy odczuli zastój w branży. Powodzeniem cieszyły się lokalizacje, które były już ukończone i ich atutem była atrakcyjna cena - tych jednak w pierwszym półroczu było niewiele.
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL
Według badań GUS deweloperzy w okresie styczeń-maj 2011 r. oddali 15.206 mieszkań, co stanowiło 33,2 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania, a co oznacza o 28,8 proc. mniej oddanych mieszkań niż w ubiegłym roku. W pięciu miesiącach br. w tej grupie inwestorów rozpoczęto budowę 23 583 mieszkań, tj. o 13,3 proc. mniej niż w 2010 r.
Okazuje się, że początek roku był dla inwestorów na rynku pierwotnym niezadowalający.
- Przez pierwsze miesiące 2011 roku zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym było małe. Naszą inwestycję rozpoczęliśmy budować na początku 2010 roku. Z 82 mieszkań mamy podpisane 42 umowy i zdecydowaną większość mieszkań sprzedaliśmy właśnie w zeszłym roku - mówi Adam Szweda, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej budującej osiedle Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie.
Prezes A. Szweda zaznacza jednak, że pod koniec półrocza, w czerwcu, pojawiło się więcej zainteresowanych klientów. Potwierdzają to również inne firmy istniejące od lat na rynku nieruchomości.
- W ostatnich tygodniach zauważyliśmy ożywienie zainteresowanych ofertą. Wśród naszych inwestycji szczególnie szeregowce w Skórzewie, ze względu na atrakcyjną cenę i lokalizację, sprzedają się bez problemu. W tym roku już prawie 40 z nich znalazło nabywców - mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. - Inne nasze inwestycje cieszą się także sporą popularnością - dodaje P. Grzegorczyk.
Ze względu na dużą ilość rozpoczętych inwestycji na rynku, kupujący stali się bardziej rozważni w wyborze i oporni na promocję. To powoduje małe zainteresowanie nieruchomościami, które są jeszcze na etapie budowy. - Pierwsze półrocze 2011 roku jest niestety gorsze niż w poprzednich latach. Deweloperzy mają problemy za sprzedażą mieszkań w trakcie budowy i dopóki inwestycja nie stanie w całości, nie ma większego zainteresowania - potwierdza Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych firmy Kalbud Deweloper. - Kupujący szukają ofert, w których są mieszkania gotowe lub na wykończeniu. Stali się tez bardziej ostrożni i chcą mieć pewność, że inwestycja zostanie ukończona. Pojawiło się jednak wielu kupujących za gotówkę, ponieważ ceny są dosyć atrakcyjne - dodaje T. Wnuk.
Podobne odczucia ma też prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, budującej Osiedle Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie. - Klienci są coraz bardziej wymagający w stosunku do deweloperów, niestety nie wszystkie ich życzenia możemy spełnić - mówi A. Szweda.
Deweloperzy zgodnie podkreślają, że wiele i tak zależy od stanowiska banku i zdolności kredytowej, która ogranicza wybór klientom. - Na spowolnienie rynku wpływ mają niestety banki, które zaostrzają politykę kredytową. Do końca roku nic nie zapowiada zmian tej tendencji - mówi Tomasz Bolewski ze spółki Swój Dom, budującej osiedla mieszkaniowe w podpoznańskiej Mosinie.
Sytuacja ta ma przełożenie nie tylko na ilość ale i na jakość kupowanych mieszkań. - Widoczne staje się zainteresowanie mieszkaniami o mniejszych metrażach, co wynika bardziej ze zdolności kredytowej, niż preferencji potencjalnego nabywcy. Dlatego też pierwszorzędnym czynnikiem wyboru nieruchomości jest, i prognozujemy, że w najbliższym czasie nadal będzie, zdolność kredytowa - mówi Filip Przyłuski z Partner Nieruchomości.
Pierwszy kwartał 2011 roku był sprawdzianem dla banków. 1 stycznia 2011 roku w życie weszła nowa rekomendacja T. Jednak, jak zapewnia Agata Chrzanowska, dyrektor Wydziału Marketingu Bankowości Hipotecznej w Banku Millennium, nowe przepisy w niewielkim stopniu wpłynęły na rynek i dostępność kredytów mieszkaniowych.
- Patrząc na wyniki za I kwartał 2011 r. widzimy znaczny wzrost sprzedaży kredytów w stosunku do analogicznego okresu w 2010 r. Na podstawie dostępnych obecnie wyników szacujemy, że wartość sprzedaży w II kwartale 2011r. będzie na poziomie podobnym do II kwartału 2010r. - dodaje A. Chrzanowska.
Poznańscy deweloperzy nie przewidują większych zmian w sytuacji na rynku nieruchomości w następnych sześciu miesiącach. Jednak, jak podkreślają, nie można wykluczyć, że we wrześniu, po okresie urlopowym i z racji jesiennych targów pojawi się większe zainteresowanie. - Tak naprawdę I półrocze 2011 roku to wróżenie z fusów. To tak jak prognozowanie ile będzie kosztować frank - mówi T. Wnuk z Kalbud Deweloper.
Eksperci finansowi spodziewają się sporych zmian dopiero w przyszłym roku. - Najważniejsze zmiany tj. rekomendacja nr 11, która bezpośrednio wpłynie na zdolność kredytową klienta, wejdą w życie od 01 stycznia 2012 r. i spodziewam się, że właśnie to w znacznym stopniu wpłynie na rynek kredytów hipotecznych - mówi A. Chrzanowska.
Mniejsza liczba gotowych mieszkań na rynku pierwotnym, sporo inwestycji na etapie wczesnej budowy i trudności klientów z uzyskaniem kredytów - to wszystko spowodowało, iż deweloperzy odczuli zastój na rynku. Nieruchomości nie sprzedają się już tak szybko. Drugie półrocze nie zapowiada większych zmian.
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL