Nieruchomości: W samym centrum czy daleko od niego?
O tym, jak ważną cechą nieruchomości jest lokalizacja, wiedzą wszyscy. Mieszkanie w prestiżowym miejscu to marzenie wielu osób. Jest to jednak i będzie limitowana oferta dostępna jedynie dla wybrańców. O ile nieruchomości w ścisłym centrum są droższe od typowego mieszkania w danym mieście?
Pod tym kątem przeanalizowano trzy największe rynki pierwotne w kraju. Dane pochodzą z monitoringu przeprowadzonego na koniec II kw. br. przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty.
Im większy rynek apartamentów, większa skala całego rynku i wyższe ceny nieruchomości, tym skala rozbieżności badanych wartości rośnie. Nie dziwi więc fakt, iż w Warszawie za przeciętny m kw. apartamentu w Śródmieściu przyjdzie nam zapłacić aż o 139 proc. więcej niż za m kw. typowego mieszkania oferowanego przez deweloperów działających w stolicy.
Śródmieście jest bezsprzecznie najdroższą dzielnicą Warszawy. Co więcej, średnia ofertowa cena za metr kwadratowy powierzchni wzrosła tutaj w przeciągu drugiego kwartału 2013 r. o 2,7 proc. Dla porównania, średnia cena w zł/m kw. liczona dla całej Warszawy w tym samym czasie w zasadzie nie uległa zmianie.
Drugim rynkiem apartamentowym w Polsce jest Kraków. W dawnej stolicy Polski za m kw. apartamentu oferowanego na rynku pierwotnym i zlokalizowanego w dzielnicy Stare Miasto przyjdzie nam zapłacić o 70 proc. więcej niż za analogiczną wielkość przeciętnego mieszkania.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
W badanym okresie średnia cena w ścisłym centrum utrzymała się na dotychczasowym poziomie. W tym samym czasie analogiczna wartość liczona dla całego miasta uległą obniżeniu o 1,4 proc. w ujęciu kwartalnym.
Jeśli chodzi o Wrocław, przepaść nie jest aż tak duża, chociaż różnicę ciągle uznać można za znaczącą. Apartament oferowany przez dewelopera na Starym Mieście jest o około jedną trzecią droższy niż typowe mieszkanie na wrocławskim rynku pierwotnym. I w tym przypadku lokalizacja broni się lepiej niż cały rynek. Średnia cena na Starym Mieście uległa w drugim kwartale br. minimalnemu obniżeniu (-0,5 proc.). W całym mieście spadek był już nieco większy, wynosząc 1,1 proc.
Emmerson Realty SA