Nietypowe i komfortowe rozwiązanie w kuchni - umieść zlewozmywak w kącie!

Umiejscowienie zlewozmywaka jest niezwykle ważną decyzją mogącą nam ułatwić czynności w kuchni, ale także je utrudnić, jeśli decyzja będzie pochopna i nieprzemyślana. Jeśli mamy małą kuchnię, trudno o duże pole do popisu w zakresie zaprojektowania jej. Najczęściej trudność sprawuje zagospodarowanie przestrzeni w rogu mebli, zwłaszcza jeśli róg jest wyłożony blatem kuchennym. Dlatego też montując rogowy zlew kuchenny, można wykorzystać to miejsce, umożliwiając zagospodarowanie reszty blatu kuchennego w dowolny sposób. Pytanie tylko, jaki zlew narożny wybrać oraz czym się kierować.

Granit czy stal?

Tanie zlewozmywaki to te stalowe, które kuszą ceną, ale ich wygląd i estetyka pozostawia wiele do życzenia. Łatwo się rysują i szybko zużywają w przeciągu kilku lat. Choć niektóre stalowe modele produkowane ze stali szlachetnej przez uznane firmy można zaliczyć do górnej półki zlewów narożnikowych.

Natomiast zlewozmywak granitowy narożny nie tylko odznacza się większą trwałością, jakością wykonania, ale również idealnie będzie pasował do każdej kuchni z uwagi na duży wybór kolorów, pozwalając na poprawę estetyki pomieszczenia.

Zlew narożny wykonany z granitu trudno jest uszkodzić, stawiając naczynie z gorącą wodą, ciężko jest porysować oraz jest niezwykle trwały na kontakt z substancją o temperaturze nawet 200 stopni Celsjusza. Granit to również dość ciężki materiał, dlatego montując taki zlew w kuchni, warto sprawdzić, jaki ciężar może utrzymać szafką, na której będzie zlewozmywak granitowy narożny osadzony. Odmianą granitu wykorzystywaną również w produkcji zlewozmywaka granitowego narożnego jest kompozyt Silgranit, składający się w 80 proc. z granitu, resztę natomiast wypełnia ceramika, akryl oraz kolorowy pigment.

Reklama

Kolejnym rodzajem jest zlewozmywak kuchenny narożny ceramiczny. Charakteryzuje się on większą wytrzymałością niż te granitowe, ale również ich cena jest kilkakrotnie wyższa, stąd też nie zawsze są lepszym wyborem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zlewozmywakach.

Liczba komór a funkcjonalność

Zlewozmywak narożny może być jednokomorowy lub dwukomorowy o różnej wielkości. Zlewozmywak kuchenny narożny z dwoma komorami jest praktyczniejszy od tego jednokomorowego, który służy bardziej jako uzupełnienie pracy zmywarki. Należy pamiętać, że nie zmieści się do niego zbyt wiele rzeczy, dlatego polecany jest dla singli lub do małych kuchni. Często jest jedna większa komora główna i druga mniejsza pomocnicza, która służy jako miejsce do odcedzania, np. warzyw, owoców, przepłukania czy tymczasowego odłożenia naczyń.

Wykorzystanie dwukomorowego zlewu narożnikowego to rozwiązanie przeznaczone głównie do kuchni dużych i dla rodzin. Pozwala na mycie większej ilości naczyń, czy też przygotowania posiłków wieloskładnikowych umożliwiając jednoczesne osuszanie, odcedzanie, płukanie czy przechowywanie produktów.

Klienci chętnie sięgają także po zlewozmywak z ociekaczem, który zwiększa jego funkcjonalność . Umożliwia szybkie mycie naczyń, bez konieczności odkładania umytych do wyschnięcia w inne miejsce w kuchni, tylko bezproblemowo na specjalną do tego przestrzeń obok zlewu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach zlewozmywaków?

Kilka porad montażowych

Wygląd blatu kuchennego, gdzie ma być zamontowany zlew narożny jest bardzo ważna. Najlepiej jakby składał się on z jednej części. Należy unikać blatów docinanych i połączonych ze sobą w jedną całość. Kiedy jednak nie ma innej możliwości i obecne jest łączenie blatów, trzeba zwrócić uwagę, czy jest ono prawidłowo wykonane oraz czy nie przepuszcza wody. Zapewni to idealne osadzenie zlewozmywaka oraz uniemożliwi przeciekanie wody. Warto zwrócić również uwagę na przestrzeń w dolnej szafce. Jeśli ma się tam znajdować przestrzeń gospodarcza, np. na kosz na śmieci czy detergenty, warto przypatrzeć się, jaką głębokość ma zlew narożnikowy. Duży wpływ na wolną przestrzeń pod zlewem ma również rodzaj zastosowanego syfon. Najkorzystniej zainstalować syfon tzw. space saver (oszczędzający miejsce).

Należy przyjrzeć się ogólnemu projektowi kuchni. Jeśli w pomieszczeniu przeważają kształty owalne, dobrym rozwiązaniem będzie wybór okrągłego zlewu. Jeśli jednak w większości są to ostre, wyraziste kształty, to lepszą opcją będą zlewy prostokątne, trapezowe czy sześciokątne.

Znaczące jest również umiejscowienie suszarki na czyste naczynia. Przyjęło się, że miejsce suszarki do naczyń jest na górnej szafce. Może również suszarka być umieszczana na zlewozmywaku z ociekaczem, który idealnie się do tego nada. Suszarka jako dodatkowy przedmiot pomieści więcej naczyń niż ociekacz, na którym mogłyby leżeć bezpośrednio.

Po przeczytaniu tego artykułu każdy będzie mógł wybrać zlewozmywak narożny pasujący do własnych możliwości i sytuacji. Zlew narożnikowy do montowania w kuchni może być wykonany z różnego rodzaju materiałów oraz może charakteryzować się różną ceną, dlatego wybór jest ogromny, co pozwoli klientowi podjąć decyzję przemyślaną oraz być z niej zadowolonym. Niezależnie od tego, czy będzie to stalowy czy granitowy, tani zlewozmywak czy drogi rogowy zlew kuchenny, to powinien on pasować do użytkownika i kuchni, a nie tylko ładnie wyglądać w katalogu sklepowym.

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »