Niewiele mieszkań dla singli w "Rodzinie na Swoim"

W 2011 roku single będą mogli skorzystać z rządowego programu wsparcia kredytów na zakup mieszkania. Wybór lokali będzie jednak znikomy - pięciokrotnie mniejszy niż obecnie. Zmiany spowodują zamrożenie programu w Szczecinie i poważne ograniczenie we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Rząd planuje, aby w przyszłym roku rozszerzyć grono beneficjentów programu "Rodzina na Swoim" o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli. Forsowana przez rządzących ustawa wprowadza jednak szereg dodatkowych ograniczeń. Czy więc single znajdą w 2011 roku wymarzone mieszkania, w których zakupie pomoże budżet państwa?

Wynajem czy kredyt na całe życie? Wypowiedz się na forum

Znaczne ograniczenie programu

Bez wątpienia sztuka to będzie niełatwa. Wraz z rozszerzeniem programu o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe rząd w projekcie zmiany ustawy normującej program "Rodzina na Swoim" zawarł bowiem dodatkowe zapisy niekorzystne dla kredytobiorców:

  1. beneficjent programu może mieć maksymalnie 35 lat,
  2. o 14 proc. obniżone zostaną limity cen nieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą,
  3. kupić będzie można jedynie mieszkanie od dewelopera,
  4. single będą mogli skorzystać z programu, jeśli nigdy wcześniej nie byli właścicielami mieszkania.

Wszystkie wprowadzone zmiany mają więc za zadanie ograniczenie strumienia państwowych pieniędzy skierowanych na rynek mieszkaniowy wraz ze skierowaniem ich w bardziej pożądanym kierunku. Warto też zauważyć, że single będą mogli kupić mniejsze mieszkania niż obecnie wspierane rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W obecnie obowiązującej wersji programu do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 m kw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 m kw. Od nowego roku single będą natomiast mogli kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m kw., przy czym dofinansowanie będzie wypłacane jedynie do 30 m kw.

Mniejsza oferta dla singli

Zmniejszenie limitu ceny oznacza dla dotychczasowej grupy beneficjentów ograniczenie liczby mieszkań spełniających wymóg cenowy w programie o około 40 proc. - wskazują dane Home Broker. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało w ofercie na rynku pierwotnym o 70 proc. mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie "Rodzina na Swoim". Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą miały do wyboru na rynku pierwotnym pięciokrotnie mniej lokali niż małżeństwa na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. - Bazując na doświadczeniach tego roku, zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. - zauważa Tomasz Panabażys, dyrektor zarządzający i członek zarządu, J.W. Construction Holding S.A.

W Szczecinie program zostanie zamrożony

Po przyjęciu rządowych zmian najgorsza sytuacja wśród przebadanych miast będzie miała miejsce w Szczecinie, gdzie zaledwie jedna na 50 nieruchomości będzie spełniała wymogi rządowego wsparcia. Powodem jest tu niski limit ceny m kw. lokalu, który nie przystaje do obecnych realiów rynkowych w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

W Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu trudno znaleźć nieruchomość

Odrobinę lepsza sytuacja maluje się w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław, gdzie kilkanaście procent mieszkań w grupie do 50 m kw. spełnia wymóg cenowy programu "Rodzina na Swoim". Należy jednak pamiętać, że mieszkań o takiej powierzchni pozostało na rynku relatywnie niewiele.

W Bydgoszczy "RnS-owe eldorado"

W najlepszej sytuacji będą mieszkańcy Bydgoszczy. Single, ale i małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą tu wybierać spośród prawie całej oferty deweloperów, o ile lokal spełniać będzie wymóg powierzchni. Powodem jest bardzo wysoki limit ceny m kw., który nawet po postulowanym przez rząd obniżeniu będzie przewyższał o 500 zł w przeliczeniu na m kw. średnią cenę ofertową mieszkań na rynku pierwotnym w Bydgoszczy.

W Warszawie i Łodzi dostępność dla singli znacznie mniejsza

Są także miasta, w których odsetek mieszkań spełniających wymagania programu "Rodzina na Swoim" jest znacznie niższy w grupie lokali dla singli niż dla rodzin. Najbardziej jaskrawym przykładem są tu Warszawa i Łódź. W stolicy w przyszłym roku małżeństwa będą mogły wybierać spośród 41 proc. ofert mieszkań o powierzchni do 75 m kw. W przypadku singli wybór paść może jedynie na jedno z 17 proc. mieszkań o powierzchni do 50 m kw. W Łodzi jest to odpowiednio 79 proc. oferty na rynku pierwotnym wśród lokali do 75 m kw. i 59 proc. tych o powierzchni do 50 m kw.

W Warszawie single po rozszerzeniu programu będą mogli znaleźć mieszkanie na terenie najtańszych dzielnic.

Bartosz Turek

Analityk Rynku Nieruchomości Home Broker

Porównaj kredyty hipoteczne w 25 bankach! Sprawdź!

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Home Broker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »