Niezły styczeń u deweloperów

56,2 tys. - tyle mieszkań oddali do użytkowania deweloperzy w ostatnich 12 miesiącach. To wartość najniższa od wiosny 2012 r. W samym styczniu było to 4,3 tys. mieszkań, o 23 proc. mniej niż rok temu. Pozytywnie wyglądają za to liczba rozpoczętych budów oraz otrzymanych pozwoleń na budowę.

Trzeci miesiąc z rzędu deweloperzy oddali do użytkowania mniej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu oddano 4323 mieszkania wybudowane na sprzedaż, to jest o 23 proc. mniej niż rok wcześniej i o 40 proc. mniej niż miesiąc temu. Łącznie nowych lokali trafiło do nabywców 12,2 tys., o 13 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku. Z dużych rynków rok do roku największe spadki zanotowano w woj. małopolskim (o 29,9 proc.) i dolnośląskim (o 27,7 proc.). Ze wszystkich regionów najgorzej wygląda sytuacja na Lubelszczyźnie, gdzie spadek przekroczył 40 proc. Dynamicznie wzrosła liczba oddanych mieszkań w woj. wielkopolskim, gdzie oddano o 37,8 proc. więcej mieszkań niż rok temu.

Reklama

W ujęciu 12-miesięcznym łączna liczba oddanych do użytkowania lokali wyniosła 144,3 tys., co jest wartością najniższą od prawie dwóch lat. Spadek ten obserwujemy od kilku miesięcy, a nastąpił on po ponadrocznym okresie stabilizacji. Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach mieściła się w przedziale 149-154 tys. Był to efekt sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. Warto zaznaczyć, że spadek ten jest spowodowany głównie przez wynik deweloperów.

Za kilka miesięcy wzrośnie liczba budów

Średni czas trwania budowy to dwa lata, więc zachodzi tu korelacja pomiędzy liczbą rozpoczętych dwa lata temu budów i oddawanych dziś mieszkań. Analizując liczbę rozpoczynanych budów można przewidzieć, że zjawisko mniejszej liczby oddawanych mieszkań będziemy obserwować jeszcze przez kilka miesięcy.

Home Broker dostrzega jednak i pozytywne dane dla przedsiębiorstw budujących mieszkania na sprzedaż: styczeń był siódmym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli więcej budów niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Tym razem był to bardzo imponujący wzrost - 3666 rozpoczęte mieszkania to o 114,6 proc. więcej niż rok temu. Trzeba jednak zaznaczyć, że styczeń 2013 r. ze swoimi 1708 mieszkaniami był najsłabszym miesiącem odkąd GUS publikuje szczegółowe dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. W 2012 r. firmy budujące mieszkania bardzo aktywnie działały przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej (koniec kwietnia 2012 r.), potem zaś nastąpiło nienaturalne (choć spodziewane) spowolnienie.

Gdy spojrzymy na liczbę rozpoczętych przez deweloperów budów w ostatnich 12 miesiącach (53,3 tys.), to jest to liczba o 4,25 proc. mniejsza niż przed rokiem, ale jednocześnie najwyższa od lutego 2013 r. Łącznie liczba rozpoczętych w ostatnim roku budów wyniosła 129,7 tys., czyli o 6,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Więcej pozwoleń na budowę

Drgnęło też w liczbie pozwoleń na budowę. W styczniu deweloperzy otrzymali ich 4429 (o 32 proc. więcej niż przed rokiem), a łącznie w 12-miesięcznym okresie zakończonym styczniem 2014 r. było to 56,9 tys., czyli o 2 proc. niż miesiąc wcześniej i o prawie 19 proc. mniej niż rok wcześniej. Warto przypomnieć, że w 12-mies. okresach zakończonych listopadem i grudniem 2013 r. liczba pozwoleń na budowę wydanych deweloperom była najniższa co najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008.

Jednak w przypadku deweloperów brak nowych pozwoleń nie jest dużym problemem, bowiem w ostatnich kilku latach otrzymali oni ich sporo i teraz nie mają po prostu potrzeby ubiegać się o nowe (a decyzja o pozwoleniu na budowę ważna jest przez trzy lata). Należy jednak oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń zacznie rosnąć, a to w związku z uaktywnieniem się deweloperów na polu zakupów działek, co jest związane m.in. z chęcią wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

Sumaryczna liczba pozwoleń na budowę wydanych w okresie luty 2013 - styczeń 2013 wyniosła 139,4 tys., o 14,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Marcin Krasoń

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: zły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »