Reklama

Nowe drogi i nowe ceny ziemi

Nowe inwestycje komunikacyjne w okolicach największych aglomeracji, które zostaną oddane w najbliższym czasie, przyczynią się do wzrostu cen gruntów - wynika z raportu przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Wealth Solutions.

Czas dojazdu do pracy to dla Polaków wciąż jedno z najważniejszych kryteriów uwzględnianych przy wyborze miejsca zamieszkania. Największe miasta, stolice regionów to z kolei lokalne centra na rynku pracy.

Reklama

Działa tu prosta zasada, że liczy się czas dojazdu, a nie odległość. Sprawne i szybkie połączenie z centrum miasta zawsze znajduje odbicie w cenie ziemi w okolicach miasta.

W najbliższych latach do użytku zostanie oddanych wiele wyczekiwanych i ważnych inwestycji kolejowych oraz drogowych w pobliżu największych polskich miast.

- Na przykład po zachodniej stronie Warszawy taką dużą inwestycją, mającą zostać oddaną do użytku jeszcze w tym roku, jest autostrada A2 na odcinku od węzła "Łódź Północ" do węzła "Konotopa". Dobrym przykładem jest również budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pobliżu Trójmiasta, gdzie prace przygotowawcze przechodzą powoli w fazę realizacji. - Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR

Do największych zmian w cenach w związku z oddawany inwestycjami komunikacyjnymi dojdzie na terenach położonych w większej odległości od centrów aglomeracji, gdzie do tej pory ceny ziemi nie były wygórowane.

Jednocześnie prawdopodobny jest dalszy spadek cen gruntów w granicach dużych miast i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ich wysoki poziom skłania wiele osób do poszukiwania miejsca zamieszkania w dalszej odległości od aglomeracji.

Rozwój infrastruktury będzie wspierał ten proces.

- Dobrym przykładem może być Grodzisk Mazowiecki i Pruszków. Już niedługo oba miasta będą miały podobne połączenia kolejowe i drogowe z Warszawą, co powinno znaleźć odbicie w zmniejszeniu dysproporcji w cenach ziemi, występującej między tymi dwoma miastami. Obecnie jest to 191 do 409 złotych za metr ziemi budowlanej. - mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions - Inwestycje Ziemskie.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: ziemie | nieruchomości rolne | nowym | nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »