Nowy trend w budownictwie - domy na stalowym szkielecie

Wśród domów szkieletowych budynki wykonane w technologii lekkiego szkieletu w Polsce nadal cieszą się bardzo małą popularnością. Ze względu na błyskawiczną budowę warto zainteresować się stalowymi szkieletami. Tym bardziej, że cieszą się one pozytywnymi opiniami, zwłaszcza w Ameryce Północnej.

Domy szkieletowe ze stali

Do budowy domów z konstrukcji stalowych wykorzystuje się specjalne profile wykonane z galwanizowanej stali. W Polsce mamy do czynienia z zimnogiętymi profilami wyprodukowanymi ze stali konstrukcyjnej klasy 350 lub 280. Najczęściej dodatkowo są one wyposażone w powłokę ogniowo ocynkowaną.

Szkielet stalowy pozwala wybudować dom o wysokości ścian nawet do 6 metrów. Natomiast maksymalna rozpiętość stropów może sięgać 24 metry. To pozwala na postawienie domu czterokondygnacyjnego. Domy szkieletowe stalowe w budowie przypominają budynki stawiane z drewnianego szkieletu. Jednak w przypadku konstrukcji stalowej wymagają zdecydowanie większej precyzji w czasie montażu niż ich drewniane odpowiedniki. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o domach na szkielecie drewnianym - kliknij tu.

Reklama

Konstrukcja

Szkielet stalowy pozwala na wybudowanie nie tylko domów jednorodzinnych, ale również garaży oraz budynków o charakterze przemysłowym. W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem jest stal zimnogięta. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się profile wyginane na gorąco. Dzieje się tak, ze względu na ich nieopłacalność.

Dzięki powłoce ocynkowanej o gęstości 285 g/m sześc. profile są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Stalowe domy są zatem wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nawet po przecięciu każdego elementu, miejsca te są dokładnie pokryte ocynkowaną powłoką.

Najczęściej domy szkieletowe wywodzą się z polskiej lub szwedzkiej linii produkcyjnej, dlatego osoby obawiające się azjatyckich konstrukcji mogą być spokojne o wysoką jakość zamawianych produktów. Stalowe domy jeszcze na linii produkcyjnej są ze sobą odpowiednio łączone. Do tego celu wykorzystuje się śruby samowięrcące bądź nity.

Domy w konstrukcji stalowej wymagają łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Właśnie z tego powodu kluczową rolę odgrywają projekty domów, według których odbywa się produkcja profili na wymiar. Należy pamiętać, że konstrukcja stalowa to lekki szkielet, który nie może być narażony na zbyt duże obciążenia. Jest to wyraźny sygnał ku dopasowaniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Domy szkieletowe stalowe nie powinny być pokrywane dachówką. Jest to oczywiście możliwe przy zastosowaniu stosownych wzmocnień. Jednak konstruktorzy nie zalecają tego typu rozwiązań. Lepszą wersją okażą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak gont bitumiczny, blachodachówka, a nawet zwykła blacha płaska.

Zalety

Stalowe domy posiadają bardzo dużo cennych zalet. Ich przewaga nad słabszymi cechami powoduje, że niektórzy inwestorzy ostatecznie decydują się na projekty domów wykonane ze stali.

Zalety domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

- krótki czas budowy - wznoszenie konstrukcji stalowej zajmuje od 4 do 7 dni, natomiast wybudowanie domu pod klucz zajmuje maksymalnie 4 miesiące;

- większa powierzchnia użytkowa w porównaniu do murowanego domu - domy szkieletowe wyróżniają się mniejszą grubością ścian;

- szkielet stalowy znajduje wszechstronne zastosowanie - mogą być z niego stawiane zarówno stalowe domy, jak i również budynki przemysłowe, garaże, lub inne pomieszczenia gospodarcze;

- łatwe rozprowadzenie wszelkich instalacji, które kamufluje się pod poszyciem ścian. Dzięki temu ograniczamy ilość prac związanych z wykuciem specjalnych bruzd. Jednak przy montażu instalacji elektrycznej należy zastosować puszki, które przeznaczone są do ścian z karton-gipsu;

- stalowe domy, które są wyposażone w odpowiednią izolację termiczną, będą ulegać bardzo szybkiemu nagrzewaniu.

Wady

- Stalowe domy szkieletowe utrzymują wskaźnik akumulacji ciepła na bardzo niskim poziomie. Przez co nagrzane pomieszczenie w przerwie dostawy energii cieplnej bardzo szybko się wychładza.

- Lekki szkielet ma to do siebie, że nie jest on materiałem o zadowalających parametrach paroprzepuszczalności. Dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W innym przypadku może dojść do niepożądanego zawilgocenia wewnątrz domu.

- Wykańczanie domów szkieletowych, najczęściej odbywa się przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Oznacza to, że możemy spodziewać się niedużej wytrzymałości. Na takich ścianach trudniej jest zamontować meble lub inne przedmioty o znaczącym ciężarze.

- Ze względu na swoją konstrukcję stalowe domy szkieletowe, docelowo są w stanie wytrzymać w bardzo dobrym stanie, przez 50 lat. Stawia się je zatem ze względu na dużo niższe koszty budowy w porównaniu do domów stawianych metodą tradycyjną. Jednak murowane domy są budowane, by mogło korzystać z nich kilka pokoleń.

Koszty budowy

Koszty budowy domu szkieletowego ze stali konstrukcyjnej są dużo niższe od kosztów budowy domu tradycyjną metodą. Zwykle wybudowanie domu stalowego w stanie deweloperskim, kosztuje od 1800 do 2500 złotych za metr kwadratowy. Trzeba przyznać, że jest to nawet kwota dużo niższa od cen zakupu mieszkania na identycznym etapie urządzania.

Istnieje możliwość, aby koszty budowy były jeszcze niższe. Jeżeli projekty domów obejmują wykonanie większości prac systemem gospodarczym, ceny metra kwadratowego mogą wynieść nawet 1300 złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli chcesz porównać cenę takiego domu do kosztów budowy domu murowanego - sprawdź ten artykuł.

Lekki szkielet jest idealną propozycją dla osób, które jednak poszukują ekonomicznego rozwiązania w budowie domu. Z jednej strony widać sporą różnicę między murowanymi domami. Jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu możemy swobodnie korzystać z takiego budownictwa jak z tradycyjnego. Wymagana jest jedynie odpowiednia izolacja termiczna oraz akustyczna. Nie można zapominać również o wyważonym obciążeniu, które mimo wszystko nie może być na tak swobodnym poziomie, jak przy murowanych budynkach jednorodzinnych.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: domy | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »