Reklama

Oaza spokoju w ogrodzie - wybieramy altankę!

Nic tak nie relaksuje i nie odpręża, jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu w ogrodzie, wśród zieleni. Koc rozłożony na trawniku nie zawsze jest wygodny, zaś meble ogrodowe nie chronią przed deszczem ani tym bardziej przed upalnymi promieniami słońca. Jeśli dysponujesz odpowiednim obszarem w ogrodzie, warto zdecydować się na miejsce zadaszone, gdzie niestraszny nam upał czy chwilowy deszcz. Altany stanowią bardziej stabilne rozwiązanie niż nietrwały namiot ogrodowy, zaś ustawione w nich meble ogrodowe dłużej zachowają trwałość.

Reklama

Nowoczesne i modne

Reklama

Nowoczesne altany budowane są w różnym kształcie. Najbardziej popularne są te na planie kwadratu lub ośmiokąta. Duża drewniana altana ośmiokątna, prócz atrakcyjnego kształtu, zapewnia też więcej miejsca na stół z krzesłami, gdzie rodzina może zjeść wspólnie obiad w ogrodzie lub przyjmować gości.

Altany ogrodowe zwykle budowane są z drewna, które świetnie harmonizuje z roślinnością w ogrodzie. Z metalu, który jest bardziej wytrzymały, najczęściej buduje się wiaty, czyli altanki bez ścian i często bez podłogi. Większą inwestycję stanowią modele z cegły, kamienia i betonu. Najczęściej są to konstrukcje z cegły, gdzie kamień wykorzystywany jest do wykończenia, zaś beton najczęściej służy do wykonania fundamentów i podłogi. Natomiast altanka zabudowana może mieć ściany z drewna lub ze szkła.

Najbardziej popularne są altany z drewna. Wadą drewna jest mniejsza trwałość, dlatego też drewno musi być impregnowane oraz konserwowane przed i po sezonie. Na wiosnę należy oczyścić drewniane elementy z mchu i zanieczyszczeń, wymienić zmurszałych części i odnowić całość impregnatem i pomalować lakierem lub farbą. Dużo trwalsze jest drewno egzotyczne, jednak mocno odstrasza jego wysoka cena. Najczęściej więc budujemy altany z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o altanach ogrodowych.

Z podłogą czy bez?

Altany to często solidne konstrukcje z podłogą z betonu lub z drewna, na której stabilnie stoją meble ogrodowe. Chodzenie po trawie jest przyjemne, jednak altanka z podłogą jest łatwiejsza do sprzątania, meble się nie bujają, zaś meble drewniane są mniej narażone na korozję.

Altany wymagają odpowiedniego fundamentu. Lekkie altanki powinny być osadzone w betonowych stopach fundamentowych, w których umieszcza się kotwy z nierdzewnego metalu tak, aby drewniane nogi altany nie stykały się z fundamentem.

Ciężkie altany, jak na przykład z zadaszeniem dachówkowym czy też domki letniskowe, wymagają fundamentów z betonowych płyt. Konieczne są kształtowniki lub kotwy, aby drewniane nogi lub ściany altanki nie stykały się z betonem.

Natomiast drewniane wiaty ogrodowe nie posiadają ścian i podłogi i są po prostu postawione na gruncie. Teoretycznie są to konstrukcje przenośne, które można przestawić w inne miejsce. W praktyce jednak są one dość ciężkie i przestawianie ich nastręcza trudności. Drewniane wiaty ogrodowe muszą być przymocowane do podłoża z uwagi na podmuchy wiatru. Ponadto drewniane nogi altany nie mogą stykać się z gruntem, gdyż będą gnić, dlatego też powinny być osadzone w nierdzewnych kotwach.

W wielu wypadkach wiata jednak zupełnie wystarcza, aby spokojnie posiedzieć w ogrodzie nie narażając się na palące słońce, spadające z drzew gałęzie i liście czy przelotny deszcz. Drewniane wiaty ogrodowe są często wykorzystywane jako tymczasowy garaż dla samochodu lub do składowania drewna do kominka.

Ciekawe projekty

Markety ogrodnicze, czy też firmy oferują gotowe projekty altan ogrodowych. Wybór zależy od tego, jak chcemy spędzać czas w ogrodzie. Od tego zależy wielkość altany oraz czy będzie to altanka zabudowana czy otwarta. Atlanki otwarte czy też drewniane wiaty ogrodowe budujemy wtedy, gdy chcemy uzyskać zadaszenie dla stołu ogrodowego w celu wspólnego biesiadowania. Altany otwarte nie mają ścian, dlatego też wszyscy uczestnicy obiadu mają łatwy dostęp do stołu, zaś altanka nie przesłania im widoku ogrodu. Aby zabezpieczyć biesiadujących przed przelotnym deszczem można zaopatrzyć altankę w zasłony z materiału nieprzemakalnego.

Altanka zabudowana przyda się wtedy, gdy szukamy przytulnego zakątka w ogrodzie na chłodniejsze wieczory. Dobrze spełni zadanie w wietrznym ogrodzie. Altanka zabudowana może mieć ścianki do sufitu lub też balustradę do połowy wysokości.

Na większej działce oddalonej od domu budujemy domki letniskowe, które stanowią rodzaj zabudowanej altany, gdzie można nocować. Najprostszym rozwiązaniem są gotowe domki letniskowe, które kupuje się w częściach i montuje samodzielnie. Cena domku letniskowego przewyższa jednak koszt altany i zaczyna się od około 6 ty. zł i sięga do kilkudziesięciu tysięcy złotych za domek piętrowy z werandą. Koszty zwiększa również montaż domku, malowanie i dodatkowe wyposażenie.

Ceny i opinie użytkowników

Cena altany w markecie budowlanym zaczyna się od około 2 tysięcy zł. Cena najdroższych modeli sięga kilkunastu tysięcy złotych i zależy w dużej mierze od wielkości. Na przykład duża altana ośmiokątna o powierzchni 25 m2 kosztuje ponad 16 tys. zł.

Altanki - czy duże dla dorosłych, czy też małe na plac zabaw dla dzieci - stanowią niezbędny element ogrodu, gdzie można przyjemnie spędzić czas na łonie natury.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Altana | wiata | altanka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »